Strony

wtorek, 10 listopada 2020

Lampa z czujnikiem ruchu nie świeci, brak oznak działania

W poprzednim artykule założyliśmy, że w lampie z czujnikiem ruchu słychać cyknięcie przekaźnika, zazwyczaj jednak takiego cyknięcia nie będzie słychać. Zobaczymy teraz jak w takim przypadku zlokalizować usterkę.
 
Lampa z czujnikiem ruchu Fogler DL-2400

Lampa z czujnikiem ruchu Fogler DL-2400

Jak naprawić lampę z czujnikiem ruchu Kanlux Fogler DL-2400


Po ustawieniu czułości na maksimum (słoneczko) i podłączeniu prądu do lampy, z prawidłowym podłączeniem fazy do zacisku L w kostce lampy, możemy przystąpić do analizy.

Pierwszą czynnością, jaką w takim przypadku należy wykonać to kontrola zasilania elektroniki lampy, bo skoro lampa nie daje żadnych oznak działania, problem z zasilaniem jest bardzo prawdopodobny.

Zasilanie lampy z czujnikiem ruchu składa się z dwóch koniecznych napięć stałych: napięcia 24 V zasilającego przekaźnik oraz napięcia 8 V (w przypadku Foglera) zasilającego elektronikę. Oba te napięcia powinny być stale obecne po podłączeniu lampy do prądu. Sprawdzimy je, dokonując pomiaru woltomierzem na odpowiednich stabilizatorach. Dla napięcia 24 V jest to dioda Zenera, a dla 8 V jest to scalony stabilizator wyglądający jak tranzystor. Fotografia poniżej pokazuje umiejscowienie obu elementów wraz z punktami do pomiaru napięcia.

 

jak zmierzyć napięcia na stabilizatorze scalonym

Pomiar napięć na stabilizatorze scalonym


jak zmierzyć napięcie na diodzie zenera

Pomiar napięcia na diodzie Zenera


Pomiar napięcia 8 V


Scalony stabilizator napięcia wykorzystywany w lampie z czujnikiem ruchu składa się z trzech wyprowadzeń. Na środku jest masa (minus), a skrajne wyprowadzenia to plus napięcia zasilającego i napięcia stabilizowanego. W naszym przypadku z jednej strony powinniśmy mieć 24 V (napięcie zasilające), a z drugiej 8 V (napięcie stabilizowane). Jeśli zmierzone wartości nie będą dokładnie równe 24 i 8 V, ale będą blisko (np. 23,6 i 7,8 V), to uznajemy, że wszystko jest w porządku. To, co nas najbardziej interesuje to napięcie 8 V, czy jest ono prawidłowe, bo w przypadku napięcia zasilającego 24 V może być nawet nieprawidłowe, np. 10 V, a i to stabilizator da nam 8 V, bo ma z czego brać.

Jeśli na stabilizatorze brak napięcia 8 V lub jest ono dużo różniące się od niego, wtedy dopiero interesuje nas napięcie 24 V, czy jest prawidłowe. Zwracamy uwagę, że w przypadku lamp innych producentów to napięcie stabilizowane dla elektroniki może być inne, np. 5 V. Należy zatem sprawdzić na stabilizatorze, jaka jest tam napisana wartość. Oznaczenie „78L08” w naszej lampie wskazuje na napięcie 8 V (dwie ostatnie cyfry) i takie napięcie powinno być.

Jeśli na stabilizatorze jest napięcie 24 V, ale brak napięcia 8 V, jest to informacja o uszkodzeniu stabilizatora. Należy go wymienić. Brak napięcia zasilającego (wchodzącego do stabilizatora) 24 V lub jego zaniżona wartość wskazuje na problem z napięciem zasilającym 24 V i w związku z tym należy ten scalony stabilizator zostawić w spokoju i przejść do układu pierwszego stabilizatora, czyli tego dającego napięcie 24 V. Jeśli na diodzie Zenera brak jest 24 V lub jest ono obniżone, lampa nie zadziała.


Brak w lampie napięcia 24 V


Jeśli na diodzie Zenera nie obserwujemy żadnego napięcia, należy sprawdzić omomierzem, czy nie ma ona zwarcia do masy. Podczas pomiaru nawet nie trzeba jej wylutowywać, można sprawdzić bezpośrednio na płytce. Pamiętajmy jednak o wyłączeniu prądu. Jeśli omomierz wskazuje „0”, czyli mamy pełne przejście oznacza to zwarcie diody i należy ją wymienić na podobną. Kupując nową diodę, zwróćmy uwagę, że ważne jest nie tylko napięcie 24 V, ale także prąd, jaki może wytrzymać. Należy kupić diodę o podobnej grubości, diody mniejsze, choć też na 24 V nie wytrzymają większego prądu i szybko ulegną uszkodzeniu.

Zwarcie diody Zenera nie jest rzadką usterką, ale równie często za nieprawidłowe napięcie 24 V odpowiada zasilacz beztransformatorowy.

 

zasilanie w lampie z czujnikiem ruchu

Układ zasilania lampy Fogler DL-2400


Teoretycznie problem w zasilaczu lub prostowniku może wywołać każdy element, jednak najczęściej winowajcą będzie kondensator C1 (390 nF) w zasilaczu, który utracił część swojej pojemności.


awaria zasilania lampy z czujnikiem ruchu

Kondensator w zasilaczu powodujący problem z zasilaniem 24 V

Każdy z elementów w zasilaczu i prostowniku (oprócz kondensatora) sprawdzimy omomierzem. Jeśli więc nie mamy jak sprawdzić kondensatora, wystarczy sprawdzić pozostałe elementy – jeśli ich wartości będą odpowiadać temu, co jest na nich napisane, będzie to wskazywać na problem z kondensatorem. I w tym przypadku wszystkie rezystory i diody możemy sprawdzić bezpośrednio na płytce, bez ich wylutowania. Zbyt duża różnica zmierzonej wartości od tego, co powinno być, sugeruje wymianę danego elementu.

Z oczywistych względów, brak jakiegokolwiek napięcia stałego lub zmiennego wskazuje na problem z zasilaniem sieciowym 230 V, więc należy sprawdzić, co się stało.


Uszkodzenie przekaźnika w lampie z czujnikiem ruchu


Jeśli pomiar napięcia na stabilizatorze nie wykaże problemów z zasilaniem, kolejnym elementem, który można sprawdzić, jest przekaźnik. Po wykryciu ruchu i zadziałaniu układu sterującego, na jego cewce powinno pojawić się napięcie zasilające 24 V. Jeśli ono jest, sprawdźmy, czy na styku NO pojawiła się faza (jak to zrobić pisaliśmy w poprzednim artykule), jeśli nie ma, to mamy uszkodzony przekaźnik. Winnymi za to mogą być bądź wypalone styki, bądź spalona cewka.

Istnieje jeszcze możliwość, że cewka przekaźnika będzie miała zwarcie, wtedy napięcia zasilającego na niej nie zaobserwujemy. Sprawdźmy więc omomierzem, jaka jest rezystancja cewki. Jeśli zerowa, mamy zwarcie; jeśli kilkanaście omów – cewka wygląda na sprawną. Jeśli w ogóle brak rezystancji – cewka jest uszkodzona i przekaźnik należy wymienić na nowy.


Jak sprawdzić, czy lampa z czujnikiem ruchu działa


Do tej pory omówiliśmy najbardziej powszechne usterki lampy z czujnikiem ruchu typu Fogler. Mogą trafić się jednak inne, rzadkie przypadki. Wspomnimy o nich tylko ogólnie, bo teoretycznie każdy z elementów może ulec uszkodzeniu, co objawi się nieprawidłowym działaniem.

Aby sprawdzić lampę Fogler, czy elektronika działa (pomimo braku świecenia żarówki), wystarczy zmierzyć napięcie na końcówce nr 14 układu scalonego. Przy braku ruchu nie powinno być na niej napięcia. Po wykryciu ruchu powinno pojawić się około 6,7 V. Jest to sygnał sterujący dla układów sterujących, czyli tego wszystkiego, co w konsekwencji doprowadza do zadziałania przekaźnika i zaświecenia żarówki. Mamy tu więc punkt kontrolny. Wartość pomiaru zaraz wskaże nam, w którą stronę ze swoimi poszukiwaniami mamy pójść. Brak napięcia sterującego mówi nam, że należy szukać usterki przed tym punktem, a napięcie prawidłowe wskazuje na problem za tym punktem, czyli w układzie sterującym lub układzie czujnika światła. W każdym z tych przypadków sprawdźmy omomierzem elementy, czy ich rezystancja jest prawidłowa (w przypadku rezystorów) i czy wszystkie diody i tranzystory są sprawne.

 

lampa z czujnikiem ruchu nie świeci

Wyjście sterujące lampy z czujnikiem ruchu


Przydatną pomocą przy naprawie lampy z czujnikiem ruchu jest posiadanie schematu elektrycznego, chociażby rozrysowanego własnoręcznie tak jak to prezentowaliśmy w artykule pt. „Jak naprawić lampę z czujnikiem ruchu”. Jego mankamentem jest jednak to, że daje nam tylko częściową wiedzę o działaniu lampy. Wiemy, że sygnał sterujący wchodzi lub wychodzi z układu scalonego, ale skąd on się tam wziął, tego już nie wiemy. Chcąc naprawić lampę z nietypową usterką dobrze byłoby poznać wewnętrzną strukturę układu scalonego, wtedy wiele niejasności nam się rozświetli. Zachęcamy zatem do zapoznania się z artykułem pt. „Budowa i działanie lampy z czujnikiem ruchu”. Pomoże nam on w naprawie innych problemów z działaniem lampy, które opiszemy w kolejnych artykułach. Możemy także zajrzeć do artykułu pt. „Lampa z czujnikiem ruchu – schemat połączeń”. Znajdziemy w nim schemat elektryczny lampy Fogler DL-2400 wraz z napięciami kontrolnymi w poszczególnych punktach, co z pewnością ułatwi nam naprawę swojej lampy.







Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz