Strony

czwartek, 28 stycznia 2021

Budowa i działanie czajnika bezprzewodowego z podświetleniem

Choć czajnik bezprzewodowy nie stanowi zbyt skomplikowanej konstrukcji jednak po rozkręceniu, gdy próbujemy zlokalizować przyczynę usterki, nadmiar kabelków, blaszek i przyłączy może nas przytłoczyć. Trudno naprawić czajnik bezprzewodowy, zwłaszcza z różnymi bajerami, nie wiedząc, co gdzie idzie i dlaczego tak jest to zrobione.

jak działa czajnik bezprzewodowy

Konstrukcja czajnika bezprzewodowego może być różna, od zupełnie prostej do bardzo skomplikowanej. W naszym artykule za model poglądowy wybraliśmy czajnik typowy dla obecnego sprzętu AGD dostępnego na rynku.


Jak zbudowany jest czajnik bezprzewodowy z podświetleniem

W niniejszym artykule nie będziemy opisywać, w jaki sposób dostać się do wnętrza uważając, że Szanowny Czytelnik sam sobie poradzi z tym zagadnieniem. Ogólna zasada jest taka jak z innymi urządzaniami: tam gdzie nie ma śrubek, są zatrzaski – trzeba je podważyć, aby puściły. Jako materiał uzupełniający przygotowaliśmy filmik, który pokazuje krok po kroku, jak rozebrać poszczególne elementy czajnika i jak je sprawdzić. Zachęcamy do obejrzenia i wzbogacenia swojej wiedzy praktycznej.

(filmik w trakcie przygotowywania)

 

Schemat elektryczny czajnika bezprzewodowego z podświetleniem

Po rozkręceniu obudowy czajnika naszym oczom ukaże się widok, który może w pierwszym momencie zniechęcić osobę, która na co dzień nie zajmuje się naprawą czajników. Spójrzmy na fotografię poniżej przedstawiającą wnętrze opisywanego przez nas czajnika:

 

budowa czajnika bezprzewodowego

Wnętrze czajnika bezprzewodowego

Właściwe rozeznanie się w tych wszystkich kabelkach i blaszkach pomoże nam nie tracić czasu na dochodzenie, co gdzie jest. Dla lepszego zrozumienia budowy i działania czajnika bezprzewodowego podajemy poniżej schemat elektryczny tego, co widać na poprzedniej fotografii. Prawda, że wszystko teraz wydaje się znacznie prostsze, zarówno do zrozumienia zasady działania czajnika, jak i jego naprawy? Opiszmy zatem wnętrze czajnika na pierwszej fotografii.

 
 
opis czajnika bezprzewodowego z podświetleniem

Wnętrze czajnika bezprzewodowego z opisem

Budowa czajnika bezprzewodowego z podświetleniem

Korzystając z przygotowanego przez nas schematu, jak i fotografii poglądowych, opiszemy teraz dokładnie, jak zbudowany jest czajnik bezprzewodowy. Wiedza ta pozwoli nam na zlokalizowanie przyczyny każdej usterki, nie tylko spalonej grzałki, która zazwyczaj się zdarza.

 

czajnik bezprzewodowy schemat elektryczny

Schemat elektryczny czajnika bezprzewodowego z podświetleniem


Zasilanie czajnika bezprzewodowego

Układ zasilania czajnika bezprzewodowego podzielony jest na dwie oddzielne części: podstawkę podłączaną do prądu oraz przyłącza w czajniku.

 

wtorek, 12 stycznia 2021

Jak przygotować tekst książki na potrzeby systemu Ridero

W artykule pt. „Jak przygotować tekst do publikacji” dowiedzieliśmy się jak przygotować wersję podstawową dla swojego projektu książki. W tym artykule skorzystamy z tego oryginalnego pliku, tworząc wersję dla systemu Ridero.

 

ridero praca z tekstem książki

Tekst książki w systemie Ridero


Pierwsze co warto zrobić to pozostawić nasz oryginalny plik niezmieniony, aby był w dalszym ciągu bazą do obróbki w innych projektach. Kopiujemy zatem ten plik i nadajemy kopii nazwę, powiedzmy „wersja Ridero”. Dalsze prace i zmiany będziemy prowadzić już na tym pliku.

Wprowadzanie zmian rozpoczniemy od usunięcia stron informacyjnych, jeśli takie nasz oryginalny plik zawiera, a więc usuwamy okładkę, stronę tytułową, informacje redaktorskie oraz spis treści. Wszystkie te elementy system Ridero automatycznie wygeneruje i doda do pliku końcowego, czyli e-booka lub książki papierowej.

 

spis treści generowany automatycznie

Spis treści wygenerowany automatycznie przez system Ridero


Przygotowanie pliku z okładką

Co prawda system Ridero może dodać do naszej książki okładkę ze swojej bazy, jednak jeśli nie chcemy korzystać z okładek przygotowanych przez Ridero, możemy taką okładkę wykonać samemu, a potem – na etapie edycji – dodać ją do naszego projektu.

W artykule pt. „Jak samemu zrobić okładkę książki” znajdziemy potrzebne informacje na temat przygotowania okładki we własnym zakresie. Tutaj tylko skupimy się na szczegółach, które dla systemu Ridero są ważne.

Po pierwsze, musimy zadbać o odpowiedni rozmiar (rozdzielczość) okładki – nie może być ona za mała, bo w przypadku druku książki papierowej okładka może być nieostra. Najlepiej pobrać sobie ze swojego profilu na Ridero szablon okładki i według niego przygotować okładkę.

Szablon okładki Ridero otworzymy na swoim komputerze w dowolnym edytorze grafiki. Posłuży on nam do ustalenia wielkości poszczególnych elementów okładki, które następnie wykorzystamy w swoim właściwym projekcie okładki. W szablonie mamy zawarte rozmiary, więc tworzymy swój projekt okładki o dokładnie tych samych rozmiarach co szablon. Wiadome jest więc, że cała ta przestrzeń musi być przez nas zagospodarowana.