Strony

czwartek, 28 stycznia 2021

Budowa i działanie czajnika bezprzewodowego z podświetleniem

Choć czajnik bezprzewodowy nie stanowi zbyt skomplikowanej konstrukcji jednak po rozkręceniu, gdy próbujemy zlokalizować przyczynę usterki, nadmiar kabelków, blaszek i przyłączy może nas przytłoczyć. Trudno naprawić czajnik bezprzewodowy, zwłaszcza z różnymi bajerami, nie wiedząc, co gdzie idzie i dlaczego tak jest to zrobione.

jak działa czajnik bezprzewodowy

Konstrukcja czajnika bezprzewodowego może być różna, od zupełnie prostej do bardzo skomplikowanej. W naszym artykule za model poglądowy wybraliśmy czajnik typowy dla obecnego sprzętu AGD dostępnego na rynku.


Jak zbudowany jest czajnik bezprzewodowy z podświetleniem

W niniejszym artykule nie będziemy opisywać, w jaki sposób dostać się do wnętrza uważając, że Szanowny Czytelnik sam sobie poradzi z tym zagadnieniem. Ogólna zasada jest taka jak z innymi urządzaniami: tam gdzie nie ma śrubek, są zatrzaski – trzeba je podważyć, aby puściły. Jako materiał uzupełniający przygotowaliśmy filmik, który pokazuje krok po kroku, jak rozebrać poszczególne elementy czajnika i jak je sprawdzić. Zachęcamy do obejrzenia i wzbogacenia swojej wiedzy praktycznej.

(filmik w trakcie przygotowywania)

 

Schemat elektryczny czajnika bezprzewodowego z podświetleniem

Po rozkręceniu obudowy czajnika naszym oczom ukaże się widok, który może w pierwszym momencie zniechęcić osobę, która na co dzień nie zajmuje się naprawą czajników. Spójrzmy na fotografię poniżej przedstawiającą wnętrze opisywanego przez nas czajnika:

 

budowa czajnika bezprzewodowego

Wnętrze czajnika bezprzewodowego

Właściwe rozeznanie się w tych wszystkich kabelkach i blaszkach pomoże nam nie tracić czasu na dochodzenie, co gdzie jest. Dla lepszego zrozumienia budowy i działania czajnika bezprzewodowego podajemy poniżej schemat elektryczny tego, co widać na poprzedniej fotografii. Prawda, że wszystko teraz wydaje się znacznie prostsze, zarówno do zrozumienia zasady działania czajnika, jak i jego naprawy? Opiszmy zatem wnętrze czajnika na pierwszej fotografii.

 
 
opis czajnika bezprzewodowego z podświetleniem

Wnętrze czajnika bezprzewodowego z opisem

Budowa czajnika bezprzewodowego z podświetleniem

Korzystając z przygotowanego przez nas schematu, jak i fotografii poglądowych, opiszemy teraz dokładnie, jak zbudowany jest czajnik bezprzewodowy. Wiedza ta pozwoli nam na zlokalizowanie przyczyny każdej usterki, nie tylko spalonej grzałki, która zazwyczaj się zdarza.

 

czajnik bezprzewodowy schemat elektryczny

Schemat elektryczny czajnika bezprzewodowego z podświetleniem


Zasilanie czajnika bezprzewodowego

Układ zasilania czajnika bezprzewodowego podzielony jest na dwie oddzielne części: podstawkę podłączaną do prądu oraz przyłącza w czajniku.

 

zasilanie czajnika bezprzewodowego z podświetleniem

Podstawka czajnika bezprzewodowego

Opisywanie rozpoczniemy od podstawki podłączanej do gniazdka. Składa się ona z przewodu z wtyczką oraz gniazda, w które wchodzi czajnik. Przewód czajnika jest 3-żyłowy, a zatem poza fazą (L) i zerem (N) jest jeszcze uziemienie, jako zabezpieczenie przed porażeniem prądem. Każda z żył przewodu podłączona jest do gniazda na środku podstawki. I tak: żyła fazowa (powinna być koloru brązowego lub czarnego) powinna trafić na sam środek gniazda. Żyła zerowa (standardowy kolor to niebieski) powinna być podłączona do metalowej obwódki wokół przyłącza fazowego, a uziemienie trafia do sprężystej blaszki na zewnątrz gniazda, tak jak pokazuje to poniższa fotografia:

budowa czajnika

Gniazdo czajnika bezprzewodowego z opisem


Zwracamy uwagę, iż przyłącze zerowe nie obejmuje całej obwódki, ale jest w postaci sprężystej blaszki w jednym miejscu, podobnie jak blaszka z uziemieniem. Chcąc zatem sprawdzić, czy żyła zerowa nie jest przerwana, musimy końcówką woltomierza dotknąć tej blaszki. Przyłożenie końcówki w innym miejscu niż blaszka nie wykaże pomiaru i wprowadzi nas w błąd.

Poprzez gniazdo podstawki napięcie sieciowe 230 V trafia do poszczególnych elementów przyłącza w czajniku, tak jak pokazano to na fotografii:

 

naprawa zasialnia czajnika bezprzewodowego

Gniazdo czajnika bezprzewodowego z opisem


Zwrócimy w tym miejscu uwagę, że niedoświadczeni fachowcy, mający do tej pory doświadczenie bardziej z naprawą żelazek niż czajników bezprzewodowych, mylą przyłącze zasilające czajnika z termostatem. Podobnie bowiem wygląda w żelazku termostat: dwie blaszki z podłączonymi do nich przewodami. W czajniku termostat także występuje, ale wygląda on inaczej i znajduje się gdzie indziej (pod wyłącznikiem).


Wyłącznik z termostatem w czajniku bezprzewodowym

Kolejnym elementem zasilania czajnika bezprzewodowego jest wyłącznik, który sprzężony jest z termostatem wyłączającym go, gdy temperatura osiągnie odpowiedni poziom. Zwróćmy uwagę, że termostat nie mierzy temperatury wody tylko swego otoczenia.


Jak działa termostat w czajniku bezprzewodowym

Zasada działania termostatu w czajniku bezprzewodowym jest dosyć prosta. Jest on zamocowany na spodzie wyłącznika, a pomiędzy nimi znajduje się dzyndzelek. Kiedy się go dociśnie, wyłącznik się wyłączy. Tak też działa termostat. Termostat w czajniku bezprzewodowym to nic innego jak odpowiednia blaszka reagująca na temperaturę. Pod wpływem temperatury wygina się, dociska dzyndzelek i tym sposobem wyłącza wyłącznik.

Blaszka termostatu montowana jest na wcisk, więc w przypadku problemów z samoczynnym wyłączaniem się czajnika można tę blaszkę (termostat) wymienić.

 

gdzie jest termostat w czajniku bezprzewodowym

Wyłącznik z termostatem


Grzałka w czajniku bezprzewodowym


Dawniej często spotykało się grzałki zewnętrzne w postaci grubych, skręconych prętów. Ich zaletą było to, że łatwo było je wymienić. W tej chwili często stosuje się grzałki niewymienne zawierające jako element grzejny spiralę grzejną w obudowie tak jak w przypadku opisywanego przez nas czajnika.

Grzałka, bez względu na budowę, to kawał oporu (drutu) podłączony do prądu. Pod wpływem tego prądu grzałka nagrzewa się i oddaje do otoczenia ciepło. Woda znajdująca się w czajniku przejmuje to ciepło i zaczyna się podgrzewać.

Bez wody ciepło wytwarzane przez grzałkę bardzo szybko staje się tak duże, że powietrze nie nadąża go odbierać, co w konsekwencji skutkuje uszkodzeniem się (spaleniu) grzałki. Dlatego też każdy czajnik ma zaznaczony minimalny poziom wody, jaki musi być, aby nie zepsuć czajnika. Stąd też bierze się najczęstsza usterka czajników bezprzewodowych, czyli uszkodzenie grzałki: Przegrzanie spowodowane zbyt małą ilością wody, jak i opróżnienie czajnika z zagotowanej wody sprawia, że żywotność elementów grzałki skraca się i po którymś razie grzałka ulega uszkodzeniu.


Podświetlenie czajnika bezprzewodowego

Niektóre czajniki bezprzewodowe zawierają dodatkowy gadżet w postaci podświetlenia wody w trakcie jej gotowania, tak jak to widzimy na fotografii tytułowej znajdującej się na początku artykułu.

Analiza schematu elektrycznego pokazuje nam, że podświetlenie włączone jest do zasilania sieciowego 230 V równolegle z grzałką. Stąd też podświetlenie działa zawsze wtedy co grzałka. Wystarczy włączyć wyłącznik, a prąd zacznie zasilać zarówno grzałkę, jak i podświetlenie, choć oba układy są od siebie niezależne.

Wszystkie żaróweczki są połączone ze sobą szeregowo, dzięki czemu napięcie 230 V rozkłada się równomiernie na każdej z nich, dając zasilanie pojedynczej żaróweczki na poziomie 8-24 V w zależności od ilości żaróweczek.

Zwróćmy uwagę na rezystor wstawiony w szeregu z żaróweczkami. Jest on konieczny w celu ograniczenia płynącego prądu przez żaróweczki. W naszym modelowym przykładzie rezystor ma wartość 33kΩ/0,5W. Niełatwo go dostrzec, gdyż w naszym czajniku znajduje się on w uchwycie czajnika, a na dodatek jest on zaizolowany, a więc niewidoczny.

 

światełka w czajniku

Rezystor schowany w uchwycie czajnika


Jak naprawić czajnik bezprzewodowy z podświetleniem


Poznanie budowy i zasady działania czajnika bezprzewodowego jest bardzo pomocne w naprawie czajnika. Po wyeliminowaniu najczęściej występującej usterki, czyli uszkodzenia grzałki, musimy prześledzić drogę, jaką prąd pokonuje w czajniku, a do tego znajomość budowy czajnika jest nieodzowna.

O tym, jakie są możliwe usterki występujące w czajniku bezprzewodowym i jak je usunąć piszemy w artykule pt. „Naprawa czajnika bezprzewodowego z podświetleniem okiem praktyka”.








Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

2 komentarze:

  1. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super. Prosto, naprawdę przejrzyście, dodatkowo zdjęcia z opisem.

    OdpowiedzUsuń