Strony

czwartek, 11 lutego 2021

Usterki powodujące złą pracę czajnika bezprzewodowego

W poprzednim artykule opisywaliśmy krok po kroku, jak przystąpić do analizy i naprawy czajnika bezprzewodowego, gdy ten nie daje żadnych oznak życia. W tym artykule opiszemy przypadki, gdy czajnik działa, ale nie do końca dobrze.

 

jak naprawić czajnik bezprzewodowy

Czajnik grzeje, ale się nie wyłącza

Czasem zdarza się, że czajnik grzejący wodę nie chce się samoczynnie wyłączyć. W końcu zniecierpliwieni sami wyłączamy czajnik wyłącznikiem.

Problemy związane ze złą pracą samowyłączenia się czajnika bezprzewodowego łączymy z działaniem termostatu. Osoby z doświadczeniem w naprawie żelazek szukają zatem w środku czajnika styków termostatu z podłączonymi przewodami, często myląc przyłącze elektryczne czajnika z termostatem.

 

czajnik bezprzewodowy układ zasilania

Przyłącze elektryczne czajnika mylone z termostatem


Gdzie znajduje się termostat w czajniku bezprzewodowym?

W czajniku bezprzewodowym termostat zazwyczaj znajduje się pod wyłącznikiem i steruje jego wyłączeniem w sposób bezpośredni (mechaniczny). Jest to kawałek blaszki, która pod wpływem temperatury wygina się i dociskając dzyndzelek w wyłączniku, wyłącza go.

 
jak wygląda termostat w czajniku

Termostat umiejscowiony pod wyłącznikiem czajnika


Kiedy termostat utraci swoje właściwości, nie wygnie się na tyle, aby wyłączyć wyłącznik. Można w takim przypadku starać się trochę go bardziej wygiąć, ale najlepiej wymienić na nowy.

Może przytrafić się także problem inny z termostatem – zacznie on za szybko wyłączać czajnik. Wtedy można spróbować trochę tę blaszkę wygiąć w przeciwną stronę tak, aby była większa odległość od dzyndzelka wyłącznika.


W czajniku bezprzewodowym nie działa podświetlenie

Podświetlenie w opisywanym przez nas czajniku zrobione jest w najprostszy możliwy sposób, czyli włączenie szeregu żaróweczek do zasilania czajnika. W ten sposób do zacisków zasilających czajnik podłączone mamy jakby dwa obwody: grzałkę oraz podświetlenie.

 

czajnik bezprzewodowy schemat połączeń

Schemat elektryczny czajnika bezprzewodowego


czwartek, 4 lutego 2021

Naprawa czajnika bezprzewodowego z podświetleniem okiem praktyka

Naprawa czajnika bezprzewodowego, zwłaszcza takiego z dodatkowymi bajerami, jak na przykład podświetlenie, może wydawać się zbyt skomplikowana, ale z naszym poradnikiem z pewnością taka nie będzie.

 

czajnik bezprzewodowy z podświetleniem

Jak naprawić czajnik bezprzewodowy z podświetleniem krok po kroku

W niniejszym poradniku pokażemy, jak krok po kroku przeprowadzić diagnostykę i naprawę czajnika bezprzewodowego z podświetleniem. Jak w każdym poradniku, przestrzegamy i uczulamy, że po rozebraniu urządzenia i podłączeniu go do prądu w celach diagnostycznych, na niektórych jego elementach będzie znajdowało się napięcie sieciowe 230 V. Należy zatem zachować szczególną ostrożność i najlepiej niczego w środku palcami nie dotykać, jeśli nie wiemy, które elementy są pod napięciem, a które nie.

Nasze rozważania rozpoczynamy od przypadku najbardziej powszechnego, czyli od założenia, że czajnik w ogóle nie działa. W przypadku, gdy wasz czajnik działa, ale nie do końca dobrze, możecie pominąć tę pierwszą część i przejść do dalszych podrozdziałów, gdzie będą omówione pozostałe możliwe usterki czajnika bezprzewodowego.


Czajnik bezprzewodowy nie grzeje

W przypadku, gdy czajnik bezprzewodowy w ogóle nie grzeje wody, analizę problemu najlepiej rozpocząć od sprawdzenia grzałki, bo zazwyczaj to ona ulega uszkodzeniu. Aby to zrobić, musimy dostać się do środka. Nie będziemy w tym miejscu opisywać jak rozkręcić czajnik. Gdyby ktoś miał trudności, zapraszamy do obejrzenia odpowiedniego filmiku na ten temat. Czajnik użyty w pokazie odpowiada temu, który jest opisywany w tym poradniku, więc można się posiłkować dodatkowymi fotografiami, aby zobaczyć wszystko na żywo, nie tylko z opisu.

(filmik w przygotowaniu)

Po rozkręceniu obudowy czajnika naszym oczom ukaże się następujący widok:

 

z czego składa się czajnik bezprzewodowy z podświetleniem

Wnętrze czajnika bezprzewodowego z opisem


Jak sprawdzić grzałkę w czajniku bezprzewodowym

Grzałkę w czajniku możemy sprawdzić na kilka sposobów, najlepiej omomierzem. W takim przypadku nie ma potrzeby podłączania czajnika do prądu, a więc cała naprawa jest dla nas bezpieczna. Przyjmujemy zatem ten kierunek postępowania w dalszym opisie.

Aby sprawdzić, czy grzałka jest sprawna, wystarczy omomierzem sprawdzić jej rezystancję. W punktach łączeniowych grzałki wskazanych na poniższej fotografii przykładamy omomierz ustawiony na niski zakres i patrzymy na wskazanie. Brak odczytu wskazuje na uszkodzoną grzałkę. Sprawna grzałka powinna pokazać „przejście”, czyli niską rezystancję. Nie podajemy tu, jaką wartość ma mieć rezystancja, gdyż to zależy od typu i rodzaju grzałki. Zasada jednak jest zawsze ta sama: mierzymy rezystancję na wyprowadzeniach grzałki.

jak naprawić czajnik

Pomiar rezystancji grzałki w czajniku bezprzewodowym