W poprzednim artykule opisywaliśmy krok po kroku, jak przystąpić do analizy i naprawy czajnika bezprzewodowego, gdy ten nie daje żadnych oznak życia. W tym artykule opiszemy przypadki, gdy czajnik działa, ale nie do końca dobrze.
Czajnik grzeje, ale się nie wyłącza
Czasem zdarza się, że czajnik grzejący wodę nie chce się samoczynnie wyłączyć. W końcu zniecierpliwieni sami wyłączamy czajnik wyłącznikiem.
Problemy związane ze złą pracą samowyłączenia się czajnika bezprzewodowego łączymy z działaniem termostatu. Osoby z doświadczeniem w naprawie żelazek szukają zatem w środku czajnika styków termostatu z podłączonymi przewodami, często myląc przyłącze elektryczne czajnika z termostatem.
Przyłącze
elektryczne czajnika mylone z termostatem
Gdzie znajduje się termostat w czajniku bezprzewodowym?
W czajniku bezprzewodowym termostat zazwyczaj znajduje się pod wyłącznikiem i steruje jego wyłączeniem w sposób bezpośredni (mechaniczny). Jest to kawałek blaszki, która pod wpływem temperatury wygina się i dociskając dzyndzelek w wyłączniku, wyłącza go.
Termostat umiejscowiony pod wyłącznikiem czajnika |
Kiedy termostat utraci swoje właściwości, nie wygnie się na tyle, aby wyłączyć wyłącznik. Można w takim przypadku starać się trochę go bardziej wygiąć, ale najlepiej wymienić na nowy.
Może przytrafić się także problem inny z termostatem – zacznie on za szybko wyłączać czajnik. Wtedy można spróbować trochę tę blaszkę wygiąć w przeciwną stronę tak, aby była większa odległość od dzyndzelka wyłącznika.
W czajniku bezprzewodowym nie działa podświetlenie
Podświetlenie w opisywanym przez nas czajniku zrobione jest w najprostszy możliwy sposób, czyli włączenie szeregu żaróweczek do zasilania czajnika. W ten sposób do zacisków zasilających czajnik podłączone mamy jakby dwa obwody: grzałkę oraz podświetlenie.