Strony

sobota, 5 lutego 2022

Naczynie Dewara – sprawdź, co warto wiedzieć o kriogenicznym zbiorniku

Zapanowanie nad specyficznymi i niebezpiecznymi dla zdrowia właściwościami ciekłego azotu stanowi główny wymóg, jeśli chodzi o możliwość jego użycia. Zrobisz to, wybierając odpowiednie rozwiązanie spośród zbiorników kriogenicznych. Z pomocą przychodzi naczynie Dewara, dzięki któremu odizolujesz zawartość od środowiska zewnętrznego. Czym charakteryzuje się tego typu pojemnik? Zobacz, co warto o nim wiedzieć. 
 
naczynie do kriogeniki
Naczynie Dewara

Czym jest naczynie Dewara?

Naczynie Dewara to nic innego jak specjalny zbiornik wykorzystywany do transportu i magazynowania cieczy kriogenicznej w postaci ciekłego azotu. Taką możliwość daje konstrukcja zapobiegająca niepożądanym zmianom temperatur i jednocześnie zabezpieczająca zgromadzoną we wnętrzu substancję przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Jak wobec tego zbudowane jest naczynie? Przede wszystkim w produkcji stosuje się metal, który odpowiednio chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi powstającymi m.in. na skutek upadków. Całość posiada dwie ścianki. Pomiędzy nimi tworzy się próżnia i to właśnie ona pełni funkcję izolatora. Co ważne, zbiornik użytkowany w warunkach laboratoryjnych zawiera dodatkowe elementy umożliwiające przechowywanie materiałów biologicznych.

Butlę zamyka się korkiem, który dodatkowo zwiększa możliwości izolacyjne. Nierzadko ma też stelaż ułatwiający przenoszenie z miejsca na miejsce.

Dobierz odpowiednią pojemność naczynia Dewara

Naczynie Dewara znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, jak i również w medycynie czy też gastronomii. Z tego właśnie względu pojedynczy zbiornik może posiadać różnorodną pojemność. To jeden z podstawowych parametrów, który należy dostosować do konkretnego sposobu użycia ciekłego azotu. Dlaczego jest to ważne? Poszczególne modele wyróżnia indywidualny czas utrzymywania cieczy kriogenicznej, po którego upływie zawartość zwyczajnie wyparowuje. Warto więc wybrać model pozwalający zużyć całą substancję bez ryzyka niepotrzebnych strat poprzez zbyt długie przechowywanie.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie nabyć naczynie Dewara, śmiało można zarekomendować sklep https://www.cryogenshop.pl/. Znajdziesz w nim szereg różnorodnych pojemników na ciekły azot o dowolnej pojemności. Choćby w przypadku butli transportowych, mieści się ona w przedziale od 6 do 50 litrów.

Naczynie Dewara – pamiętaj o bezpieczeństwie użytkowania

Oczywiście naczynie Dewara nie spełni swojego zadania, jeśli zapomnisz o dodatkowych akcesoriach, które wpływają na bezpieczeństwo i swobodę użytkowania. Mowa m.in. o specjalnych pompkach lub lewarkach, dzięki którym pozbędziesz się zawartości bez narażania skóry na kontakt z ciekłym azotem. Jak wiadomo, ze względu na jego ekstremalnie niską temperaturę, mogłoby to być tragiczne w skutkach. Pomocą służą też wózki ułatwiające przechowywanie zbiornika w bezpiecznym miejscu.

Co do warunków magazynowania butli, są one ściśle określone przez przepisy BHP. Naczynie musi znajdować się w wentylowanym pomieszczeniu. Absolutnie nie może mieć styczności z dowolnymi źródłami ciepła, a także materiałami łatwopalnymi. Pamiętaj również o składowaniu wyłącznie w pozycji pionowej w sposób, który zabezpieczy dewar przed upadkiem.

A jeśli chodzi o ochronę własnego ciała, wiedz, że podstawą jest praca z ciekłym azotem przy wykorzystaniu właściwego stroju składającego się przede wszystkim z m.in. fartucha ochronnego, rękawic oraz gogli.





Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz