Przygotowania do utworzenia wersji elektronicznej naszej książki rozpoczniemy od skopiowania pliku z oryginalną wersją tekstu, którą przygotowaliśmy wcześniej według wskazówek zawartych w artykule pt. „Jak przygotować tekst do publikacji”. Powstałej w ten sposób kopii nadajemy odpowiednią nazwę np. „wersja pdf”.
Okładka książki elektronicznej
Na pierwszej stronie e-booka w wersji pdf, a więc wersji do czytania na komputerze i większym tablecie, powinna znaleźć się okładka naszej książki. Nie jest to wymóg, ale e-book z taką okładką wygląda po prostu lepiej. O tym, jak taką okładkę elektroniczną przygotować piszemy w artykule pt. „Jak samemu zrobić okładkę książki”.
Przygotowując plik, z którego utworzymy wersję pdf, wstawiamy na pierwszą stronę fotografię zawierającą naszą okładkę. W Open Offisie zrobimy to, korzystając z zakładki „Wstaw”, wybierając opcję „Obraz”.
Opcja „Wstaw obraz” |
Edytując fotografię (wystarczy dwukrotnie kliknąć fotografię), po zaznaczeniu opcji „zachowaj proporcje”, wpisujemy nowe wymiary fotografii (wg uznania), dostosowując ją do wielkości okna. Przyjmujemy, że pierwsza strona zarezerwowana jest tylko na okładkę.
Okno edycyjne grafiki |
Strona tytułowa
Na kolejnej stronie w naszym e-booku może znaleźć się strona tytułowa książki zawierająca imię i nazwisko autora, tytuł książki oraz powiedzmy rok wydania. Jeśli książka ma być darmowa, na licencji Creative Commons, możemy taką informację zawrzeć na stronie tytułowej.
Jeśli nasza okładka użyta w e-booku zawiera powyższe informacje, a przynajmniej imię i nazwisko autora oraz tytuł, możemy zrezygnować ze strony tytułowej, jeśli chcemy – najważniejsze, aby wewnątrz e-booka była informacja, jaki jest tytuł i kto jest autorem.
Przygotowując stronę tytułową, użyjmy odpowiedniej wielkości czcionki oraz wykorzystajmy opcje pogrubienia tekstu i – czasem – kursywy. Tytuł ze zrozumiałych względów powinien być większy od pozostałych elementów strony tytułowej, reszta – według naszego uznania. Jeśli nie wiemy, jak taką stronę rozplanować, zawsze możemy podpatrzeć innych, jak oni to zrobili w swoich e-bookach i wybrać dla swojej książki najlepszy model.
Strona informacyjna
Na stronie zaraz po tytułowej powinna znaleźć się strona informacyjna zawierająca przynajmniej informacje o tym, które jest to wydanie, rok wydania oraz wydawcę (możemy to być my, jeśli sami zrobiliśmy lub wydaliśmy swego e-booka). Jeśli nasz e-book posiada numer ISBN, jest to odpowiednie miejsce, gdzie taki numer należy umieścić.
Strona informacyjna jednego z moich e-booków |