piątek, 31 lipca 2020

Jak zrobić e-book w wersji pdf część 1

Przygotowania do utworzenia wersji elektronicznej naszej książki rozpoczniemy od skopiowania pliku z oryginalną wersją tekstu, którą przygotowaliśmy wcześniej według wskazówek zawartych w artykule pt. „Jak przygotować tekst do publikacji”. Powstałej w ten sposób kopii nadajemy odpowiednią nazwę np. „wersja pdf”.


Jak zrobić okładkę do e-booka

Okładka jednego z moich e-booków w wersji pdf



Okładka książki elektronicznej

Na pierwszej stronie e-booka w wersji pdf, a więc wersji do czytania na komputerze i większym tablecie, powinna znaleźć się okładka naszej książki. Nie jest to wymóg, ale e-book z taką okładką wygląda po prostu lepiej. O tym, jak taką okładkę elektroniczną przygotować piszemy w artykule pt. „Jak samemu zrobić okładkę książki”.

Przygotowując plik, z którego utworzymy wersję pdf, wstawiamy na pierwszą stronę fotografię zawierającą naszą okładkę. W Open Offisie zrobimy to, korzystając z zakładki „Wstaw”, wybierając opcję „Obraz”.

Jak do e-booka wstawić grafikę

Opcja „Wstaw obraz”


Edytując fotografię (wystarczy dwukrotnie kliknąć fotografię), po zaznaczeniu opcji „zachowaj proporcje”, wpisujemy nowe wymiary fotografii (wg uznania), dostosowując ją do wielkości okna. Przyjmujemy, że pierwsza strona zarezerwowana jest tylko na okładkę.

Edycja grafiki

Okno edycyjne grafiki


Strona tytułowa

Na kolejnej stronie w naszym e-booku może znaleźć się strona tytułowa książki zawierająca imię i nazwisko autora, tytuł książki oraz powiedzmy rok wydania. Jeśli książka ma być darmowa, na licencji Creative Commons, możemy taką informację zawrzeć na stronie tytułowej.

Jeśli nasza okładka użyta w e-booku zawiera powyższe informacje, a przynajmniej imię i nazwisko autora oraz tytuł, możemy zrezygnować ze strony tytułowej, jeśli chcemy – najważniejsze, aby wewnątrz e-booka była informacja, jaki jest tytuł i kto jest autorem.

Przygotowując stronę tytułową, użyjmy odpowiedniej wielkości czcionki oraz wykorzystajmy opcje pogrubienia tekstu i – czasem – kursywy. Tytuł ze zrozumiałych względów powinien być większy od pozostałych elementów strony tytułowej, reszta – według naszego uznania. Jeśli nie wiemy, jak taką stronę rozplanować, zawsze możemy podpatrzeć innych, jak oni to zrobili w swoich e-bookach i wybrać dla swojej książki najlepszy model.


Strona informacyjna

Na stronie zaraz po tytułowej powinna znaleźć się strona informacyjna zawierająca przynajmniej informacje o tym, które jest to wydanie, rok wydania oraz wydawcę (możemy to być my, jeśli sami zrobiliśmy lub wydaliśmy swego e-booka). Jeśli nasz e-book posiada numer ISBN, jest to odpowiednie miejsce, gdzie taki numer należy umieścić.

Strony informacyjne w e-booku
Strona informacyjna jednego z moich e-booków

wtorek, 21 lipca 2020

Jak zrobić tomik wierszy we własnym zakresie część 2

<<-- Przejdź do części 1

Jak połączyć okładkę z kartkami tomiku


W przypadku formatu A5 dla tomiku wierszy najlepszym rozwiązaniem jest zszycie okładki razem z kartkami przy pomocy zszywacza biurowego lub takera. Możemy także okładkę przykleić, korzystając z metody opisanej poniżej dla formatu A6.

Format A6 jest o połowę mniejszy od formatu A5, więc łączenie okładki z całą resztą przy pomocy zszywek różnie wygląda. Zamiast tego możemy okładkę przykleić do reszty.

Bez względu na to, w jaki sposób połączymy ze sobą kartki, sposób Przyklejenia okładki będzie taki sam. Należy dołożyć pierwszą i ostatnią kartkę, którą skleimy z okładką, w związku z tym musi pozostać ona czysta, niezadrukowana, a ponadto powinna być ona grubsza od zwykłej kartki tak, aby przy korzystaniu z tomiku środek po prostu nie oderwał się.

Do klejenia najlepiej użyć kleju introligatorskiego (dostępnego np. w domku papierniczym) lub podobnego kleju. Można spróbować także użyć zwykłego kleju biurowego. Swego czasu próbowałem butaprenu, ale okazało się, że przebija on przy niektórych typach kartek, dając żółte plamy tak jak to widać na fotografii poniżej.

poniedziałek, 13 lipca 2020

Jak zrobić tomik wierszy we własnym zakresie część 1

Myśl o samodzielnym wykonaniu tomiku ze swoimi wierszami zazwyczaj pojawia się z dwóch następujących powodów: albo żadne wydawnictwo nie chce go wydać, albo – korzystając z własnych umiejętności manualnych – wykonujemy go dla siebie, nie myśląc w ogóle o tym, aby pokazywać swoją poezję całemu światu.

jak samemu zrobić tomik wierszy
W naszych czasach, w dobie komputerów i drukarek wykonanie zbioru wierszy we własnym zakresie nie stanowi dużego problemu, choć swój nakład pracy i czasu musimy ponieść. Zważywszy na powyższe, nie za bardzo opłaca się własna manufaktura, jeśli chcemy zarobić jakieś sensowne pieniądze ze sprzedaży swojego tomiku. Wyceniając taki tomik jako koszt materiału plus robocizna, okaże się, że na zysk nie ma już miejsca, bo nikt tak drogiego zbioru poezji nie kupi. Taniej i lepiej wyjdzie, drukując tomik w drukarni lub w odpowiednim serwisie internetowym (zob. artykuł pt. „Jak wydać swój tomik wierszy prawie za darmo”).

Samodzielne wykonanie tomiku poezji jest domeną osób, które po prostu chcą mieć swoje wiersze w formie książkowej dla siebie, aby były na półce razem z innymi książkami bez dużych kosztów i nie myślą o dużym, profesjonalnie wydanym nakładzie. Trzeba jednak powiedzieć, że przy odrobinie starań z naszej strony jakość wykonania może niewiele różnić się od tej profesjonalnej.

Swój pierwszy tomik poezji wykonałem w czasach, kiedy nie było jeszcze takiego dostępu do komputerów i drukarek, jak tera, w związku z czym wiersze w tomiku były napisane na maszynie do pisania. Miałem w tym czasie już świadomość, że to jeszcze za wcześnie na kontakt z wydawnictwem, ale chciałem mieć swój tomik wierszy, więc sam go sobie zrobiłem.
 
tomik wierszy zrobiony samemu
Mój pierwszy tomik wierszy wykonany własnoręcznie na maszynie do pisania
 
W późniejszym czasie, gdy już miałem dostęp do komputera i drukarki, wykonanie tomiku wierszy samodzielnie było jeszcze prostsze.

wierszy na komputerze
Moje tomiki wierszy zrobione na komputerze
 

Jak samodzielnie wykonać tomik wierszy


Jaki format zbioru poezji wybrać


Pierwsze co powinniśmy zrobić to wybrać odpowiadający nam format książki, czyli jej wielkość. Tutaj musimy już wykazać się sprytem biznesowym i wybrać taki format, który będzie tani (oszczędny), a osiągniemy to wtedy, gdy nie będzie dużo strat materiału i czasu. To wymusza na nas zastosowanie dwóch standardowych formatów:

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki