Strony

poniedziałek, 24 sierpnia 2020

Jak ocenić wartość swojej poezji

Zanim wyślesz swoje wiersze do wydawnictwa z propozycją ich wydania, powinieneś najpierw poetycko coś osiągnąć, innymi słowy, powinieneś dać się zweryfikować, tj. sprawdzić, co warta jest twoja poezja. O tym, jak to zrobić znalazłeś informację, czytając drugi z listów przysłanych do wydawnictwa podanych jako przykład w artykule pt. „Czy warto wydać moje wiersze”. Pokrótce przypomnimy je i opiszemy dokładniej.

 

co jest warta moja poezja

1. Koło poetyckie

 
Pierwsze co warto zrobić to zapisać się do koła poetyckiego, które zapewne w twoim mieście funkcjonuje, zazwyczaj przy Centrum Kultury. Jeśli nie ma go w twoim mieście, poszukaj w okolicznych miastach. Jeśli wstydzisz się przychodzić ze swoją poezją do koła poetyckiego w twoim mieście, bez problemu możesz zapisać się do grupy poetyckiej w innym mieście. Takie przypadki się zdarzają.
 
W grupie poetyckiej zbierają się osoby piszące amatorsko poezję, zazwyczaj prowadzone przez kogoś bardziej już poetycko doświadczonego, a ich celem jest wzajemne opiniowanie. Jak już mówiliśmy, najbliższa rodzina nie jest obiektywnym recenzentem, chociażby z tego względu, że nikt z nich zazwyczaj nie czyta, ani nie zajmuje się poezją. Ich opinia jest na zasadzie „podoba mi się” (tzn. rozumiem wiersz) – „nie podoba mi się” (tzn. nie rozumiem, o co w tym wierszu chodzi). 
 
Na kółku poetyckim każdy z uczestników prezentuje wiersze, które ostatnio napisał, a pozostali wyrażają swoją opinię, co o tym sądzą. Można w ten sposób uzyskać w miarę rzetelną, niezależną opinię. Rady i wskazówki udzielone przez innych, zwłaszcza tych z większym stażem poetyckim sprawią, iż zaczniemy się poetycko rozwijać i wznosić jakościowo na coraz wyższe poziomy.
 
Ze zorganizowaną grupą poetycką, zwłaszcza tą, która działa pod skrzydłami Centrum Kultury, najłatwiej także zdobyć swoje pierwsze osiągnięcia, w postaci, chociażby doświadczenia w występowaniu przed publicznością, także tą szerszą, kiedy grupa organizuje dla ludzi wieczór poetycki. 
 
To tutaj masz szansę na publikację swojego wiersza w prasie lokalnej, bo ktoś zrobi to po prostu za ciebie, prezentując na łamach prasy całą grupę poetycką. To tu w końcu możesz liczyć na swój debiut książkowy. Od czasu do czasu – jako podsumowanie – Centrum Kultury wydaje almanach poetycki przedstawiający osiągnięcia i twórczość poszczególnych członków Koła Poetyckiego.

jak wydrukować wiersze w gazecie
Wiersze członków mojego Koła Poetyckiego opublikowane w prasie lokalnej
 

Do osiągnięć, a przynajmniej jako wartość dodaną, zaliczyć można także uczestnictwo w warsztatach poetyckich i spotkaniach z innymi grupami poetyckimi, które dla każdego rozwijającego się poety są nieocenione.
 
Na koniec, taka oto inspiracja: Nie ma w twojej okolicy żadnego koła poetyckiego? Stwórz je zatem. Zaproponuj stworzenie jego Centrum Kultury, a jeśli nie wyrazi chęci, nie zrażaj się tym. Na Centrum Kultury świat się nie kończy. Znajdź inne miejsce spotkań, choćby swój dom. Nie wiesz, czy znajdą się chętni? Wierz mi, zdziwisz się, jak wiele osób w twojej okolicy pisze wiersze...
 

2. Serwisy poetyckie jako weryfikatornia

 
Idąc dalej za ciosem, poza kołem poetyckim, bądź aktywnym uczestnikiem internetowych serwisów poetyckich (literackich), które udostępniają między użytkownikami wymianę doświadczeń i opinii o swojej twórczości. Takich serwisów jest kilka. Bez problemów można je w internecie znaleźć, chociażby wpisując w wyszukiwarkę hasło „serwisy poetyckie” lub „forum poetyckie”.
 
Prezentując w tych serwisach swoje wiersze, uzyskujesz na ich temat opinię innych. Czasem są to komentarze tekstowe, w których inni piszą, co im się podobało, a co nie, a czasami jest to system lajków, serduszek, punktów lub czegoś podobnego. W ten sposób otrzymujesz informację, ilu osobom podobało się, a ilu nie. Prawie nigdy nie będzie to sto procent pozytywnych opinii, więc nie przejmuj się. Tak już po prostu jest. Zawsze znajdą się osoby, którym nie będzie się podobało, podobnie zresztą jak tobie nie wszystkie wiersze, które ktoś zaprezentuje, będą się podobać. To normalne.


3. Konkursy poetyckie

 
Jeśli z tych dwóch poprzednich punktów uzyskasz niezależne, obiektywne opinie, że twoja poezja jest całkiem, całkiem, możesz wtedy pomyśleć o wysłaniu swoich wierszy na konkurs poetycki. W ciągu roku jest ich wiele. Niektóre są lokalne, inne mają charakter ogólnopolski. Bez problemu znajdziesz w internecie informacje na ich temat. Są też serwisy, które zajmują się wynajdywaniem w internecie różnego rodzaju konkursów, więc zapoznaj się z ich pracą.
 
Jeśli twoja poezja jest coś warta, prędzej czy później potwierdzi się to w postaci wyróżnienia lub zajęcia któregoś miejsca w takim konkursie poetyckim. Im bardziej prestiżowy konkurs, tym większe dla ciebie osiągnięcie. Jest w końcu różnica między zdobyciem pierwszego miejsca w nikomu nieznanym konkursie lokalnym organizowanym przez Centrum Kultury z twojego miasta a zdobyciem wyróżnienia w ogólnopolskim, prestiżowym konkursie poetyckim, jednym z najważniejszych w kraju. Laureatem, którego z tych dwóch konkursów wolałbyś być? Który z nich zrobi potem większe wrażenie na redaktorze w wydawnictwie?

konkurs poetycki wyróżnienie
Moje pierwsze wyróżnienie na konkursie poetyckim


Nie należy zrażać się pierwszymi niepowodzeniami, ale uparcie wysyłać swoje wiersze na kolejne konkursy. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami. Takich jak my są setki, czasem tysiące. Każdy z nich chce tego samego co ty: osiągnąć sukces. Za to, gdy zostaniesz dostrzeżony przez kapitułę konkursu, choćby tylko zwykłym wyróżnieniem, no to wtedy możesz być z siebie dumnym i dopiero wtedy możesz zacząć zastanawiać się, czy nie czas na wydanie swojego pierwszego tomiku poezji.

jak wydać tomik wierszy
Mój pierwszy zeszyt poetycki wydany przez Centrum Kultury


4. Publikacja wierszy w prasie

 
Jednym z klasycznych, wręcz podstawowych osiągnięć początkującego poety jest publikacja wiersza w prasie, zazwyczaj – z początku – w prasie lokalnej. To w niej najłatwiej ten cel osiągnąć i to z dwóch powodów. Po pierwsze, prasa lokalna chętniej opublikuje wiersz swego ziomka (mieszkańca tej samej miejscowości lub gminy) niż prasa branżowa, literacka. Po drugie, jej oczekiwania co do wartości artystycznej wiersza będą o niebo mniejsze od oczekiwań prasy literackiej.
 
Bez względu na to, czy mamy już na swym koncie jakieś osiągnięcia, np. wygranie konkursu poetyckiego, zawsze możemy do takiej lokalnej gazety swoje wiersze wysłać, choć oczywiście zawsze byłoby lepiej móc się pochwalić jakimś osiągnięciem.
 
Pisząc list do gazety, przekażmy krótką informację o sobie, kim jesteśmy, co robimy, od kiedy piszemy wiersze... Jeśli mamy już jakieś osiągnięcia poetyckie, przedstawmy je. Do tego dołóżmy ze dwa, trzy wiersze, które według nas są „dobre”. Jest duża szansa, że zostaną one wydrukowane. Nie oczekujmy jednak za to żadnego wynagrodzenia. To gazeta robi nam przysługę, że drukuje nasz wiersz. Dzięki temu inni dowiedzą się o nas, poznają naszą poezję, co potem może mieć kluczowe znaczenie, kiedy przyjdzie sprzedawać nasz wydany już tomik poezji.

jak wydrukować swoje wiersze w gazecie
Moje wiersze publikowane w prasie lokalnej

 
Poza prasą lokalną z naszego miasta spróbujmy także zainteresować swoją poezją prasę o szerszym zasięgu, prasę powiatową, wojewódzką, ale nie strońmy także od prasy ogólnopolskiej i literackiej, choć tu akurat będzie najtrudniej coś opublikować.
 
W dobie internetu warto pomyśleć także o promocji gdzie się da, publikując wiersze w różnego rodzaju stronach, nie tylko literackich, w serwisach społecznościowych itp. To wszystko to reklama, budowanie swego nazwiska, rozpoznawalności. W odpowiednim momencie będzie to procentować. Możemy nawet kręcić filmiki, w których czytamy swoje wiersze i publikować je w serwisie YouTube zdobywając w ten sposób subskrybentów. Jeśli zbierze się spora ilość obserwujących lub wyświetleń filmiku zawsze będziemy mieli czym się pochwalić w rozmowie z redaktorem gazety czy wydawnictwa.
 
Pozostając jeszcze w świecie reklamy i promocji, takim samym osiągnięciem, którym będziemy mogli się pochwalić, będzie np. audycja radiowa z naszym udziałem, może nawet cały reportaż... Nie jest to łatwe do osiągnięcia, ale jest w zasięgu naszych możliwości. Wystarczy tylko się zaangażować, popytać, może nawet po znajomości, przez kogoś, kto nas reporterowi gazety czy radia zarekomenduje...







Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz