Strony

środa, 28 października 2020

Matematyczne krzyżówki

W poście pt. „Krzyżówki matematyczne w rozwoju osobistym” zapoznaliśmy się z artykułem prezentującym krzyżówki matematyczne. Wykazywaliśmy w nim, że są one świetnym uzupełnieniem zagadek logicznych, które możemy zastosować do rozwijania swojego mózgu. Jako że poprzednie krzyżówki matematyczne są dość proste, proponujemy dzisiaj ich nieco trudniejszą formę, choć niekoniecznie – są one tylko bardziej rozbudowane i dla wielu okaże się to wręcz korzystne w szybszym ich rozwiązaniu z uwagi na zawarcie w nich więcej przesłanek.

 

krzyżówki matematyczne
Krzyżówki matematyczne trudniejsze nr 1

krzyżówki matematyczne bez odpowiedzi
Krzyżówki matematyczne trudniejsze nr 2
 

Podobnie jak w poprzednim przykładzie należy wpisać w puste pola takie liczby, aby spełnione zostały równania matematyczne zarówno w rzędach, jak i w pionach.

Nie rozpisując się zanadto, zapraszamy do rozwiązywania. Prawidłowe odpowiedzi poniższych krzyżówek zamieścimy w następnym tygodniu w poście pt. „Krzyżówki matematyczne z odpowiedziami”.

Krzyżówki matematyczne:

 

krzyżówki matematyka
Krzyżówka matematyczna trudniejsza nr 3

krzyżówka matematyczna trudna
Krzyżówka matematyczna trudniejsza nr4







Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

piątek, 9 października 2020

Odpowiedzi do krzyżówek matematycznych

W poprzednim poście zachęcaliśmy do rozwiązywania krzyżówek matematycznych, aby ćwiczyć mózg lub – jak kto woli – ćwiczyć szare komórki. Obiecywaliśmy w nim prawidłowe rozwiązania w następnym poście, co też czynimy. Pewnie nie będą one potrzebne, bo krzyżówki szczególnie trudne nie były, ale na wszelki wypadek, gdyby ktoś chciał sobie sprawdzić, publikujemy właściwe rozwiązania.

Podanie w zadaniu tylko trzech liczb i wszystkich znaków działań matematycznych jest najłatwiejszą formą krzyżówek matematycznych tego typu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby jeszcze bardziej utrudnić sobie zadanie, podając dwie lub nawet tylko jedną liczbę. Jeśli do tego nie podamy wszystkich znaków matematycznych, to uzyskamy wysoki stopień trudności takiej krzyżówki.

Zagadka matematyczna nr 1:

Krzyżówki matematyczne odpowiedzi
Krzyżówka matematyczna nr 1
Zagadka matematyczna nr 2:

Krzyżówka matematyczna
Krzyżówka matematyczna nr 2

Szukając dla siebie zadań do rozwiązywania, możemy podane tu przykłady przygotować na swoje potrzeby. Posługując się prezentowanymi rozwiązaniami, możemy pousuwać te liczby i znaki, które chcemy i utworzyć nowe zadanie. Po kilku dniach zapomnimy przecież, jakie w poszczególnych polach były liczby i znaki. Uzyskamy więc niejako kolejne zadanie, jeszcze trudniejsze niż poprzednio.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby za formę rozrywki umysłowej czy ćwiczenia szarych komórek nie spróbować samemu stworzyć taką matematyczną krzyżówkę. Poziom trudności w jej przygotowaniu jest porównywalny z rozwiązywaniem krzyżówek matematycznych przedstawionych w poprzednim poście.

Każda odmienna forma rozwijania mózgu jest dobra – im więcej różnorodności, tym lepiej dla mózgu, a tym samym i dla nas. Warto więc spróbować swoich sił i w takiej formie używania swoich szarych komórek.

Krzyżówki matematyczne z odpowiedziami:

rozwiązania krzyżówek matematycznych

Krzyżówka matematyczna i jej rozwiązanie

rozwiązane krzyżówki matematyczne










Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

poniedziałek, 5 października 2020

Krzyżówki matematyczne w rozwoju osobistym

W artykule pt. „Krzyżówki matematyczne” przedstawiliśmy jeden ze sposobów rozwijania swojego mózgu. Jest to właściwy kierunek i nieodłączny element samorozwoju. Musimy pracować nad swoim umysłem, mentalnością i duchowością, a do tego potrzebujemy mózgu pracującego na wyższych obrotach.

Sposobów na rozwijanie i ćwiczenie mózgu jest wiele. Najbardziej powszechnym przykładem jest oczywiście rozwiązywanie krzyżówek, przy czym nie powinniśmy pomijać takich ich odmian jak sudoku, jolki, baśki itd. Tylko wszechstronny, jak najbardziej zróżnicowany rozwój mózgu da pożądane efekty.

Prezentujemy dziś kolejny zbiór krzyżówek matematycznych. Bardzo dobrze wpływają one na umiejętność kojarzenia faktów i szerokiego spojrzenia na dany problem. Chcąc bowiem dopasować do siebie nieznane z góry liczby, opierając się tylko na kilku przesłankach, wyrabiamy w sobie zdolność do wyłapywania tych, czasem subtelnych przesłanek, które potem, w prawdziwym życiu będziemy dostrzegać.

Krzyżówka nr 1:

Krzyżówka matematyczna nr 1
 
Krzyżówka nr 2:
Krzyżówka matematyczna nr 2

Drugą korzyścią z rozwiązywania krzyżówek matematycznych jest umiejętność zarządzania zasobem swojej wiedzy, analizowania danych i myślenie wielowątkowe – dochodząc do właściwych liczb, musimy przecież pamiętać kilka wyników działań matematycznych naraz, a zmiana jednej liczby zmieni zaraz wyniki wszystkich pozostałych wyników, jakie w pamięci mamy.

Porównując ze sobą efekty działania zagadek logicznych i krzyżówek matematycznych widzimy, że te ostatnie są świetnym uzupełnieniem umiejętności nabytych przy rozwiązywaniu zagadek logicznych. Tylko w ten sposób, stosując różne formy umysłowej rozrywki, możemy w pełni rozwinąć możliwości naszego mózgu.

Myliłby się jednak ktoś, kto uważa, że umiejętności zdobyte w tego typu zabawach nie przydadzą się w życiu codziennym, że poza rozwiązywaniem krzyżówek i zadań logicznych do niczego innego się nie nadają. Nic bardziej mylnego. W podobny sposób dzieci uczą się w szkole, powiedzmy wiersza na pamięć – nie po to przecież, aby brylować potem w towarzystwie, deklamując poezję, ale przede wszystkim po to, aby rozwijać swój mózg, którego będą potrzebować do przyjęcia nowej, coraz trudniejszej wiedzy.

Umysł lotny, taki co to prędzej podaje rozwiązanie problemu, niż jest w stanie pomyśleć, przyda się nam w wielu sferach życia codziennego, także zawodowego, bo bezmyślnej siły roboczej (takiej od łopaty) jest mnóstwo, i lotny umysł zawsze spośród tej rzeszy będzie się wyróżniał, co zaraz zwróci uwagę przełożonych. Stąd już tylko krok do awansu na bardziej odpowiedzialne i nobilitujące stanowisko.