Strony

środa, 13 października 2021

Dlaczego warto zdecydować się na specjalność "logistyka przedsiębiorstwa"?

Funkcjonowanie przedsiębiorstw w nowoczesnej gospodarce nie jest możliwe bez logistyki. Rozumie się ją jako zadania z zakresu transportu oraz magazynowania materiałów, towarów i półproduktów, które są niezbędne do realizowania podstawowych celów firmy. Jak zdobyć wiedzę i umiejętności, które pozwolą wkroczyć w zawodowy świat logistyki? Odpowiedzią są studia Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, w ramach których dostępna jest specjalność Logistyka przedsiębiorstwa. 

rola logistyki w firmie
Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Rola logistyki w przedsiębiorstwie

Współczesna gospodarka opiera się na prawidłowym planowaniu kwestii związanych z transportem towarów, surowców i półproduktów. Bez tego trudno wyobrazić sobie krajową oraz międzynarodową, skuteczną wymianę dóbr czy ich produkcję. Ma to szczególne znaczenie np. w przemyśle, gdzie ciągłość dostaw części lub surowców jest kluczowa dla płynności funkcjonowania fabryki czy zakładu. Błędy w logistyce skutkują przestojami, a to wiążą się ze stratami finansowymi i utratą zaufania u kontrahentów. W skrajnych przypadkach może to wpłynąć negatywnie na dalsze losy firmy, jej wypłacalność i rzetelność. Fakty te sprawiają, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych logistyków jest na stałym, wysokim poziomie.

Na czym polega praca logistyka?

Zarządzanie środkami transportu kołowego oraz przepływem towarów, materiałów i półproduktów, tworzenie łańcuchów dostaw (od dostawców przez producenta do klienta docelowego) oraz kontrola kosztów związana z powyższymi działaniami to tylko niektóre zadania, które czekają na przyszłego logistyka. Biorąc pod uwagę, jak istotny jest to dział dla rentowności firmy, należy uznać ten zawód za niezwykle odpowiedzialny. Jest to więc praca dla osób, które lubią planować i obserwować, jak ich działania przynoszą wymierne korzyści konsumentom i przedsiębiorstwu.

Logistyk znajdzie pracę w szeroko rozumianym przemyśle, gdzie transport i magazynowanie są filarami działalności. Może to dotyczyć przemysłu ciężkiego (produkcja, wydobycie, sektor chemiczny czy paliwowy), ale także z sektora FMCG (Fast Moving Consumer Goods), czyli dóbr szybkozbywalnych, takich jak pożywienie, napoje, kosmetyki i środki czystości, alkohol, wyroby tytoniowe i tym podobne. Może być zatrudniony zarówno w firmie specjalizującej się w transporcie (m.in. jako spedytor, choć to zawód o węższych kompetencjach niż logistyk), jak i wspomnianych wyżej branżach i przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i handlowych.

Dowiedz się więcej o specjalności “logistyka przedsiębiorstwa”:

https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-inzynierii-i-zarzadzania/zarzadzanie-i-inzynieria-produkcji-i-stopnia/logistyka-przedsiebiorstwa-i/

Gdzie warto studiować logistykę przedsiębiorstwa?

Logistyka jest na tyle szeroką dziedziną wiedzy, że gruntowne merytoryczne przygotowanie do pracy zawodowej w tej branży możliwe jest tylko w ramach studiów. W Wyższej Szkole Zarządzania i Ekologii proponujemy specjalność Logistyka przedsiębiorstwa, która jest dostępna w ramach kierunku I stopnia: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Wszechstronne wykształcenie, jakie oferujemy w WSEiZ, to droga do wielu nowych możliwości zawodowych i rozwoju osobistego. Gwarantują to nowoczesne programy nauczania, które są realizowane przez doświadczonych w branży praktyków, doskonale przygotowanych pod względem teoretycznym.







Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

wtorek, 5 października 2021

Czym charakteryzuje się dualny model kształcenia?

Jak firmy mogą pozyskać wykwalifikowanych pracowników, którzy do tego znają realia pracy w zawodzie? Sprawdzonym rozwiązaniem jest dualny model kształcenia. Ten nowoczesny system staje się coraz bardziej popularny w wielu krajach - również w Polsce. Zobacz, na czym on dokładnie polega. 

różne formy kształcenia
Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Szkoły mogą nie nadążać za zmianami, które przechodzi współczesny rynek pracy. Efekt jest taki, że pracodawcy na próżno szukają kandydatów spełniających ich wymagania. Dualny model kształcenia zapobiega temu problemowi: absolwenci, którzy uczyli się w systemie dualnym, są w pełni przygotowani do podjęcia pracy w zawodzie. Ten typ kształcenia efektywnie odpowiada na aktualne potrzeby pracodawców, jak i na niedobór wykwalifikowanej kadry. 

Na czym polega dualny model kształcenia?

Podstawą modelu dualnego kształcenia jest łączenie nauki teoretycznej i praktycznej - według zasady “learning by doing”. Systemem tym są objęte tzw. klasy patronackie w technikach lub szkołach branżowych. Powstają one po zawarciu umowy pomiędzy placówką edukacyjną a firmą lub uczniem a pracodawcą. Szkoła jest odpowiedzialna za realizowanie programu teoretycznego. Praktyczna nauka zawodu odbywa się zaś równolegle w lokalnych przedsiębiorstwach. 

Takie rozwiązanie sprawia, że osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, od samego początku posiadają pożądane umiejętności. Szkoły nie wypuszczają więc w świat rzeszy bezrobotnych, ale są prawdziwym zapleczem wykwalifikowanej kadry. 

To nie koniec. System dualny to sytuacja win-win zarówno dla uczniów, jak i dla lokalnych biznesów. Najlepsi absolwenci po ukończeniu szkoły często zaczynają bowiem pracę w firmie, w której uczyli się zawodu. To cenni pracownicy, bo oprócz praktycznej wiedzy mają już know-how i znają realia pracy w konkretnej firmie. Zaraz po otrzymaniu szkolnego świadectwa są w pełni przygotowani do podjęcia pracy. Przedsiębiorstwa traktują udział w programie jako inwestycję - dzięki dualnemu modelowi kształcenia szkolą przyszłych pracowników zgodnie ze swoimi potrzebami. Oszczędzają też czas i pieniądze na poszukiwanie odpowiednich kandydatów. 

Dualny system od lat z powodzeniem funkcjonuje w Niemczech, a stopa bezrobocia wśród młodych ludzi utrzymuje się tam na niskim poziomie. Dlatego coraz więcej państw wdraża to rozwiązanie u siebie, a udziałem w programie interesują się przedsiębiorstwa z różnych branż. W wielu krajach firmy biorące udział w programie korzystają też z konkretnych przywilejów: wsparcia finansowego lub ulg podatkowych. Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić uczniów na praktyczną naukę zawodu, mogą skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych partnerów jak Edunet Poland, centrum kompetencji przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Ich zadaniem jest m.in. znalezienie odpowiedniej szkoły, pomoc w pozyskaniu uczniów i monitorowanie przebiegu nauki.






Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

piątek, 1 października 2021

Asystentka stomatologiczna

Wiele osób unika wizyt u dentysty, dopóki tylko jest to możliwe. Każdy z nas powinien jednak regularnie sprawdzać stan swojego uzębienia, jeśli chcemy cieszyć się pięknym uśmiechem na długie lata. Wybór dentysty również nie jest łatwy. Szukamy lekarzy z doświadczeniem, którzy cieszą się zaufaniem pacjentów. Często jednak zapominamy o tym, że w gabinecie będzie nas obsługiwał nie tylko dentysta, ale również asystentka stomatologiczna. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy każdym innym dużym mieście zawód ten cieszy się coraz większą popularnością. 
 
jak zostać asystentką stomatologiczną



Asystentka stomatologiczna - czym się zajmuje?

Tak naprawdę asystentka pracująca w gabinecie dentystycznym ma dość szeroki zakres obowiązków. Do jej głównych zadań należy z pewnością odpowiednie przygotowanie pacjentów do zabiegów. Powinna być to zatem osoba kontaktowa, która jest w stanie nawiązać nić porozumienia z pacjentami i sprawić tym samym, by poczuli się w gabinecie nieco swobodniej. Oczywiście asystentka musi też przygotować stanowisko pracy stomatologa, przy którym zawsze powinny się znajdować wszystkie niezbędne narzędzia oraz leki stosowane podczas zabiegów. Poza tym asystentka zwykle odpowiada również za przygotowanie materiałów stomatologicznych używanych do wypełniania ubytków w zębach. Jak zatem widać ma ona sporo pracy, dlatego musi być to z pewnością osoba dobrze zorganizowana.

Asystentka stomatologiczna - jak nią zostać?

Obecnie wiele szkół oferuje swoim potencjalnym uczniom kierunek o nazwie asystentka stomatologiczna w Warszawie (więcej na https://szkolymedyczne.eu/kierunki/asystentka-stomatologiczna/), Poznaniu, czy Krakowie. Musimy przy tym pamiętać, że zawód ten jest uznawany przez prawo za zawód medyczny. A zatem trzeba posiadać co najmniej dyplom potwierdzający nasze średnie wykształcenie medyczne. Kwalifikacje do pracy w tym zawodzie można zdobyć zarówno na kursach, jak i w szkołach policealnych. Na szczęście nauka nie trwa długo, co zachęca wiele osób do podjęcia próby zdobycia uprawnień do wykonywania tego zawodu. Podczas roku nauki słuchacze zdobywają wiedzę teoretyczną oraz odbywają praktyki w gabinetach stomatologicznych, co może ułatwić im zdobycie pracy w zawodzie.

Asystentka stomatologiczna - czy to się opłaca?

Dla większości osób kwestia zarobków asystentki bywa kluczowa. W tym przypadku wiele zależy od tego, gdzie dokładnie pracuje konkretna asystentka stomatologiczna. Warszawa czy Kraków z pewnością oferują znacznie wyższe stawki niż mniejsze miejscowości. Duże znaczenie ma również to, czy dana osoba pracuje w placówce publicznej, czy w prywatnym gabinecie dentystycznym. Jak w każdym innym zawodzie zarobki asystentki zależą też oczywiście od jej stażu pracy.







Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.