Strony

wtorek, 20 grudnia 2022

Przydatne akcesoria dla elektryka okiem praktyka część 1

<<-- Przejdź do części 1

Nie tylko narzędzia i sprzęt potrzebny jest elektrykowi do właściwej pracy na zleceniu. Niezbędne lub pomocne są także różne akcesoria, które pokrótce teraz omówimy.
 

Rękawiczki gumowe

Rękawiczki gumowe (dla elektryka) powinny znaleźć się na naszym wyposażeniu obowiązkowo. Wchodzą one w skład ochrony osobistej, w końcu niejednokrotnie wkładamy ręce między przewody, które są pod napięciem.

rękawiczki ochronne elektryczne

Rękawiczki ochronne dla elektryka

Początkujący elektryk lub fachowiec-amator zajmujący się elektryką domową nie spotyka się zbyt często z przypadkami, w których prąd odsłania swą niebezpieczną twarz, dlatego też bagatelizuje potrzebę stosowania rękawiczek ochronnych.

Póki praktyk zawodu nie zobaczy na własne oczy, jak prąd może wytworzyć łuk na odległość, nawet kilkunastu centymetrów, jak sypią się iskry, powstaje ogień w jednej chwili, a ponad stukilowy generator zostaje odrzucony na odległość kilkunastu metrów jak piłka, nie zrozumie tej prawdy, że z prądem żartów nie ma.

Dbając o swoje bezpieczeństwo, dobrze jest zawsze pracować w rękawiczkach, gdy mamy do czynienia z prądem. Niezbędnym minimum jest zakładać rękawiczki wszędzie tam, gdzie wchodzimy rękami w przestrzeń dużego prądu i dużych pojemności przewodów, a więc np. rozdzielnice, przyłącza itp. Nawet wykręcanie bezpiecznika topikowego w rozdzielni powinniśmy wykonywać w rękawiczkach.

Duże prądy i duże pojemności przewodów zasilających ujawniają zjawiska niewystępujące w elektryce domowej stąd też brak nam zrozumienia dla potrzeby dbania o bezpieczeństwo. Dopiero gdy zobaczymy, że wcale nie trzeba stykać dwóch przewodów razem, aby zrobić zwarcie, bo prąd między przewodami lub między przewodem a ręką może przeskoczyć na odległość w postaci łuku, wtedy dopiero rozumiemy konieczność zakładania rękawiczek i nabywamy właściwego szacunku dla zagrożenia, jakie prąd niesie.

Okulary ochronne

W pracy elektryka chronić się musimy nie tylko przed prądem, ale także przed innymi zagrożeniami. Kolejny obowiązkowy element naszego wyposażenia to okulary ochronne.

jak chronić oczy przed pyłem

Okulary ochronne przydają się podczas wiercenia i kucia

Okulary chronią nas głównie w dwóch obszarach działania. Chronią nasze oczy przed odłamkami betonu lub cegły podczas kucia i wiercenia. Szczególnie przydają się podczas pogłębiania wiertłem bruzdy w betonie. Wtedy to nasze oczy znajdują się pod intensywnym ostrzałem drobinek wyrzucanych spod wiertła.

 
Drugim obszarem gdzie okulary ochronne przydają się jak nigdzie indziej, jest kucie i pogłębianie bruzdy w suficie dla przewodu do lampy. Bez okularów ochronnych sypiący się tynk i pył leci nam do oczu, co nie jest przecież wskazane, powoduje bowiem podrażnienie gałek ocznych, a jak wpadnie większy kawałek, może nawet uszkodzić oko. 

Maseczka przeciwpyłowa

Trzecim zalecanym elementem naszego wyposażenia ochronnego jest maseczka chroniąca nas przed wdychaniem pyłu powstającego podczas kucia. Nieraz w pomieszczeniu jest wręcz siwo od tego pyłu. Bez założonej maseczki ochronnej to wszystko przecież wdychamy do płuc. Nie powinniśmy się na to godzić, bo niszczymy w ten sposób swoje zdrowie. Nawet jeśli pracujemy w firmie, a firma nie daje nam maseczki, kupmy ją za swoje pieniądze, bo jak sami nie zadbamy o swoje zdrowie, to przecież tym bardziej nikt tego nie zrobi za nas.

maseczka dla elektryka

Jeśli nie mamy maseczki przeciwpyłowej, może być zwykła maseczka

Najwłaściwsza jest maseczka przeciwpyłowa, ale od biedy może też być zwykła maseczka. Zawsze ten pył trochę nam ograniczy, choć tylko te większe cząsteczki – mniejsze przez zwykłą maseczkę przelecą razem z powietrzem.

 
Tak na marginesie poradzimy jeszcze, aby takich mocno zapylonych miejsc unikać. Jeśli w trakcie kucia widzimy, że pomieszczenie już się zapyliło, przerwijmy kucie i na czas, póki pył nie opadnie, przenieśmy się do innego pomieszczenia i róbmy coś innego. To tylko kwestia dobrej organizacji pracy. Po dziesięciu minutach, gdy pył opadnie, możemy wrócić i kontynuować kucie. Nie musimy przecież siedzieć w tym pyle...
 

Latarka

Kolejny przydatny element naszego wyposażenia, szczególnie przydatny w słabo oświetlonych lub niedoświetlonych pomieszczeniach.

Wybierając dla siebie latarkę, wybierzmy jakieś nowoczesne rozwiązanie, chociażby taką latarkę jak na poniższej fotografii. Charakteryzuje się ona mocnym, kilkustopniowym światłem, obudową wodoodporną, haczykiem do zawieszenia oraz silnym magnesem, przy pomocy którego możemy latarkę przytwierdzić do metalowego podłoża. Można ją także zginać i obracać dostosowując w taki sposób, aby snop światła padał dokładnie tam, gdzie chcemy.

Przy dobrym oświetleniu miejsca pracy podnosimy komfort swojej pracy, nie mówiąc już o tym, że podłączając kabelki z prądem, lepiej jest dobrze widzieć, co się robi.

czym oświecić sobie robotę

Nowoczesna latarka przydatna w pracy elektryka

Pisak

Dobrze mieć przy sobie flamaster, pisak czy nawet zwykły ołówek, bo w różnych sytuacjach przyda się nam.

czym rysować po ścianie

Pisak przyda się na przykład przy wymianie instalacji, kiedy podczas rozmowy z klientem możemy nim zaznaczyć, gdzie mają być gniazdka i wyłączniki. Przyda się także do zaznaczania różnych rzeczy, chociażby, w którym miejscu przyciąć listwę lub w którym miejscu wywiercić otwór.

 

Brudnopis z długopisem

Brudnopis przydaje się do sporządzania notatek, rozliczeń z klientem czy do rozrysowania układu połączeń w sytuacji, kiedy boimy się, że po rozłączeniu przewodów nie będziemy w stanie potem tego wszystkiego poskładać. Nawet zrobienie listy materiałów do zakupienia jest łatwiejsze, bo zawsze mamy przy sobie kawałek kartki i długopis.

Długopis często wykorzystuję do oznaczania przewodów wprowadzanych do rozdzielnicy, podczas wymiany instalacji. Mogę dzięki temu ustawić esy (obwody) obok siebie świadomie, zgodnie z przyjętą przeze mnie koncepcją.

Drugim przypadkiem jest oznaczanie kawałków przewodów, które pozostały. Po zakończeniu zlecenia, zwłaszcza dużego, często pozostają różne końcówki, kawałki przewodów: półtorametrowe lub kilkumetrowe, które staramy się następnie wykorzystać w innych zleceniach. Jeśli od razu zmierzymy sobie te kawałki i opiszemy, nie będziemy musieli później za każdym razem odwijać je i sprawdzać, czy są wystarczającej długości. Wystarczy tylko zmierzyć jakiej długości przewód potrzebujemy, przejrzeć po naszych oznaczeniach kawałki, które mamy i wybrać ten, który będzie odpowiedni. Oszczędzimy w ten sposób czas, co w pracy na swój rachunek ma znaczenie, bo szybciej możemy skończyć zlecenie.

 

Poziomica

Elektryk w swojej pracy powinien korzystać z poziomicy, bo minęła już era fachowców, którzy montowali coś na oko.

Poziomica przyda się nam przy montażu rozdzielnicy, ramki do gniazdek, puszki łączeniowej (kwadratowej lub prostokątnej), a nawet gniazdek i wyłączników.

Wybierając dla siebie poziomicę, wybierzmy jakąś małą, góra 30 cm, raz, że dłuższej nie potrzebujemy, a dwa, nie będzie zajmowała dużo miejsca.

czy równo zaznaczyć linię

Mała poziomica, idealna dla elektryka



Artykuł pochodzi z mojej książki pt. "Porady praktyczne dla początkującego elektryka". Zapraszam na Stronę książki.

poradnik dla elektryka





Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz