Metrówka
Choć nie jesteśmy stolarzami, metrówka przyda się nam nie raz. Czasem istnieje potrzeba precyzyjnego odcięcia przewodu ze szpuli, aby dołączyć go na przykład do wiązki przeciąganych przez kanał przewodów. Możemy także przy pomocy metrówki ocenić jakiej długości przewód potrzebujemy i sprawdzić, czy nie mamy takiego w swoich kawałkach, czyli to, o czym pisaliśmy wyżej.
Metrówka drewniana |
Przyda się także do określenia miejsc na gniazdka według projektu, kiedy klient określi dokładnie, na jakiej wysokości i w jakiej odległości, powiedzmy, od okna ma to gniazdko się znajdować. Nieodzowna jest też przy docinaniu korytek i rurek elektroinstalacyjnych.
Do powyższych celów możemy wykorzystać bądź taśmę mierniczą, bądź klasyczną, drewnianą metrówkę, choć dwumetrówka będzie lepsza, bo interesujące nas długości często przekraczają wymiar jednego metra.
Automat
Wyłącznik nadprądowy wkręcany zwany popularnie automatem lub korkiem jest w naszym wyposażeniu elementem opcjonalnym. Możemy go używać, ale nie musimy. Koncepcja jego zastosowania jest prosta: przed wierceniem lub kuciem u klienta wymieniamy bezpiecznik topikowy na nasz automat. W przypadku przecięcia przewodu podczas pracy i wywołaniu zwarcia łatwiej (i taniej) jest wcisnąć przycisk automatu niż szukać i tracić swój topik. Po wykonaniu zlecenia możemy wykręcić nasz automat i wkręcić na powrót bezpiecznik, który był.
Automat może zaoszczędzić nam bezpieczniki topikowe podczas zwarcia |
Przedłużacz
Powiedzenie mówi, że na zleceniu dobry elektryk zawsze znajdzie sobie prąd, do którego może się podłączyć ze swoim sprzętem. Rzeczywiście nie jest to duży problem dla elektryka, ale po co tracić czas na jakieś kombinacje skoro możemy mieć na wyposażeniu gotowy przedłużacz. Nie musi być zresztą jakiś duży, budowlany. Może to być kawałek elastycznego przewodu zakończonego gniazdkiem natynkowym i wtyczką.
Ja sobie przygotowałem dwie wersje takiego prostego przedłużacza. Krótszą wersję (około 2 m) mam w walizce razem z wiertarką i ona w zasadzie prawie zawsze mi wystarcza. Jeśli nie wystarcza, wtedy biorę dłuższą, kilkunastometrową wersję. Obie są bez bębna nawijającego, więc nie trudno je upchać do torby, gdziekolwiek.
Podręczny przedłużacz trzymany w walizce razem z wiertarką |
Klucze uniwersalne
W miarę możliwości w trakcie naszej praktyki zawodowej warto gromadzić różne klucze uniwersalne otwierające różne drzwiczki i pomieszczenia, bo nigdy nie wiemy, co kiedy nam się przyda. Typowym przykładem są drzwiczki do rozdzielnicy czy skrzynki bezpiecznikowej. Tak jak kłódkę z bolcem trójkątnym łatwo możemy otworzyć długimi szczypcami, tak już zwykły zamek na klucz nie łatwo otworzyć. Kiedy więc zachodzi potrzeba dostania się do wnętrza, pojawia się problem.
Klucze uniwersalne ułatwią nam dostęp do różnych przydatnych miejsc |
Dobrym sposobem jest pozyskiwanie takich kluczy od klientów. Montując rozdzielnicę u klienta, jeśli tylko są dwa klucze w zestawie, możemy poprosić o przekazanie nam jednego z nich. Są to klucze uniwersalne (np. popularny 9081), więc będą pasować także do innych rozdzielnic, niekoniecznie nawet do tego samego typu czy producenta.
Wskażemy jeszcze na inną możliwość płynącą z praktyki. Jeśli potrzebujesz otworzyć drzwiczki rozdzielnicy, do której nie masz klucza, odwiedź sklep elektryczny i pożycz taki klucz z ich asortymentu, jaki mają w sprzedaży. W międzyczasie możesz, mając już taki klucz w ręku, dorobić go w punkcie dorabiania kluczy. Nie raz przecież przyda się jeszcze. Nie zapomnij także oddać oryginalny klucz do sklepu – lepiej nie palić za sobą mostów, bo przydadzą się nam jeszcze nie raz.
Artykuł pochodzi z mojej książki pt. "Porady praktyczne dla początkującego elektryka". Zapraszam na Stronę książki.
- Prąd zmienny- prąd stały, czyli o tym jak wyprostować prąd
- Jak naprawić pilot RTV
- Kilka porad elektro-monterskich
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz