Strony

piątek, 13 stycznia 2023

Materiały, które elektryk powinien przy sobie mieć - część 1

Tak jak narzędzia i sprzęt dobry fachowiec zawsze powinien mieć przy sobie, tak też są materiały, które powinniśmy mieć zawsze jako część stałego wyposażenia. Oto one:

przydatne materiały dla elektryka

Taśma izolacyjna

Taśma izolacyjna to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w pracy elektryka. Służy nie tylko do zabezpieczania przewodów z prądem, ale także do naprawy przewodu, kiedy punkt naprawy trzeba zaizolować, aby przewód był bezpieczny w użytkowaniu.

materiały izolacyjne w elektryce

Warto mieć taśmę izolacyjną w różnych kolorach

To niejedyne zastosowanie taśmy izolacyjnej. Świetnie nadaje się do wiązania kilku przewodów w wiązkę lub do związywania kawałków przewodów, które zostały nam po wykonaniu zlecenia.

Zakres stosowania taśmy izolacyjnej zależy od inwencji fachowca i potrzeby chwili. Zdarzały się na przykład przypadki wykorzystywania jej jako opatrunku, kiedy się fachowiec skaleczył na zleceniu.

Dobrze jest zaopatrzyć się w taśmę izolacyjną o różnych kolorach. W pracy elektryka przydadzą się kolory „elektryczne”, czyli czarny (faza), niebieski (zero) i żółtozielony (uziemienie). Warto mieć taśmy izolacyjne o tych kolorach, ponieważ czasem zachodzi potrzeba zaznaczenia wyraźnie jaki jest to przewód. Oznaczając go właściwym kolorem, ryzyko pomylenia kabelków mocno spada.

Proponujemy jeszcze zaopatrzyć się w taśmę izolacyjną koloru białego. Czasem przydaje się do zaślepiania za dużych otworów lub nierównych krawędzi w osprzęcie elektrycznym, który często jest koloru białego. Możemy w ten sposób zamaskować swoje fuszerki.

Koszulka termokurczliwa

Nowocześniejszą formą izolowania przewodu jest koszulka termokurczliwa, choć nie wszędzie się sprawdzi. Tam, gdzie nie ma miejsca, aby nałożoną koszulkę odsunąć, nie przyda się, bo i jak w takich warunkach połączymy dwa przewody? Tutaj lepiej sprawdzi się taśma izolacyjna.

Izolacja przewodów elektrycznych

Koszulki termokurczliwe także warto mieć w różnych kolorach

Z pewnością zaletą koszulki termokurczliwej jest ścisłe przyleganie do przewodu bez możliwości odklejenia i odwinięcia się tak jak to czasem bywa z taśmą izolacyjną kiepskiej jakości.

Koszulki, podobnie jak taśma izolacyjna, występują w różnych kolorach, więc zaopatrujemy się oczywiście w kolory „elektryczne”, o których wspominaliśmy w poprzednim punkcie.

Wybierzmy też koszulki o różnych średnicach, tak abyśmy mogli skorzystać z nich w każdej sytuacji, do każdego typu przewodu, także aluminiowego w starej instalacji, który zazwyczaj ma grubszą powłokę od współczesnych przewodów miedzianych.

 

Bezpieczniki topikowe

Szanujący się elektryk powinien zawsze przy sobie mieć zestaw bezpieczników, najlepiej po minimum dwie sztuki. Wybieramy te bezpieczniki, z którymi spotkamy się w swojej pracy u klienta.

zabezpieczenia elektryczne

Dobrze mieć przy sobie bezpieczniki o różnej wartości

W naszym zestawie powinny się znaleźć następujące bezpieczniki:

10 A – często występuje w starej instalacji (aluminiowej) i w nowszej jako zabezpieczenie obwodu oświetlenia.

16 A – podstawowy bezpiecznik zarówno w starszej, jak i w nowszej instalacji, a także spotkamy go jako zabezpieczenie przedlicznikowe w starszej instalacji.

20 A – może zabezpieczać obwód kuchni lub występować w zabezpieczeniu przedlicznikowym.

25 A (klasyczny) – czasem występuje jako zabezpieczenie obwodu płyty indukcyjnej, choć jest to nie do końca właściwe zastosowanie z uwagi na brak stopniowania w zabezpieczeniach. Zabezpieczenie przedlicznikowe także będzie 25 A, nie ma więc żadnego stopnia wyżej. Zabezpieczenie przedlicznikowe w standardowej umowie z Zakładem Energetycznym to właśnie 25 A i w tej roli bezpiecznik 25 A powinien tylko występować.

25 A (mały) – ten typ bezpiecznika stosuje się głównie w nowoczesnym zabezpieczeniu przedlicznikowym.

35 A – rzadko kiedy nam się przyda, ale warto go mieć na wypadek, gdy podczas zwarcia wywali nie tylko bezpiecznik przedlicznikowy, ale także od całego pionu w bloku mieszkalnym.


Kostki zaciskowe

Nieodzowny element do łączenia przewodów. Zaopatrzmy się w kostki różnej wielkości (średnicy) tak, abyśmy mieli jakiś sensowny wybór, odpowiedni do danej sytuacji.

jak połączyć ze sobą przewody

Kostki o różnej średnicy otworów przydadzą się nam do łączenia różnych przewodów

Złączki wago

Nowoczesny element do łączenia przewodów z ograniczeniem jednak maksymalnie do przewodów 2,5 mm² (wago do drutów).

złączki do łączenia przewodów

Wago dobrze mieć różnej wielkości i różnego typu, zarówno do drutów, jak i do linki

Złączki wago przyśpieszają łączenie przewodów, ale są zdecydowanie droższe od zwykłej kostki. Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z takich złączek, nie kupujmy podróbek. Kupmy złączki wago firmy Wago, czyli te oryginalne. Są droższe, ale lepsze. Jeśli nawali instalacja i będziesz się tłumaczył, że to wina złączek, a nie twoja, klienta to nie będzie obchodziło. On tylko wie, że zapłacił ci za usługę, a teraz się zepsuło. Naprawdę nie warto oszczędzać.

W naszym zestawie powinny znaleźć się złączki do drutów i ewentualnie do linek, jeśli będziemy w swojej pracy takich potrzebować. W mojej praktyce akurat nie przydają mi się. Przydają się natomiast do drutów, i to każde: na dwa druty, na 3, 4 i 5. Złączki na pięć drutów standardowo stosuję w puszce łączeniowej, nawet wtedy, kiedy mam tylko dwa przewody do połączenia. Zostawione wolne miejsca w złączce mogą się kiedyś przydać, gdy trzeba się będzie podłączyć z nowym przewodem.

 

Artykuł pochodzi z mojej książki pt. "Porady praktyczne dla początkującego elektryka". Zapraszam na Stronę książki.

poradnik dla elektryka





Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz