czwartek, 2 lutego 2023

Materiały, które elektryk powinien przy sobie mieć - część 2

<<-- Przejdź do części 1

Kołki rozporowe

Kołki rozporowe potrzebujemy do montażu osprzętu natynkowego (wyłączniki, gniazdka, dzwonek) oraz do montażu lamp, które coraz częściej przykręcane są do sufitu.

jakich użyć kołków

Kołki rozporowe o różnej wielkości, średnicy i typu dadzą nam na zleceniu możliwość wybrania najbardziej odpowiedniego do danego zadania.

W naszym zestawie powinny się znaleźć następujące kołki, najlepiej w różnych odmianach i długościach:

6 mm – kołek do mocowania drobnego osprzętu takiego jak np. dzwonek

8 mm – standardowa średnica kołka, najczęściej wykorzystywana praktycznie do większości rzeczy

10 i 12 mm – grubsze kołki przydadzą się do mocowania większych i cięższych rzeczy takich jak rozdzielnice, uchwyty do telewizora czy uchwyty do anteny.

 

Kołki do regipsu

Na zleceniu spotykamy się czasem ze ścianami z regipsu lub z sufitem podwieszanym. Chcąc zamontować osprzęt na nich, zwykłe kołki rozporowe nie będą dobre. Lepiej użyć kołków dedykowanych do regipsu takie jak na fotografii poniżej:

jakie kołki do regipsów

Kołki przeznaczone do regipsu

Śrubki i nakrętki

Doświadczenie zawodowe pokazuje, że warto przy sobie mieć pudełeczko z różnymi śrubkami, nakrętkami, podkładkami i tym podobnymi rzeczami, najlepiej takimi, jakie występują w naszej pracy, a więc w osprzęcie elektrycznym. W przypadku zerwania gwintu lub wyrobienia się śrubki będziemy mogli bez problemu taki element wymienić bez tracenia cennego czasu na szukanie.

jakie wybrać śrubki

Zaopatrzmy się w takie elementy, które mogą być nam potrzebne na zleceniu

 
Potrzebne nam elementy pozyskamy w dużej mierze w codziennej pracy ze starego osprzętu. To nieocenione (i darmowe) źródło wszystkiego tego, co kiedyś może się nam przydać.
 

Kawałki przewodów

Z pewnością nie raz przydadzą się, choćby przy naprawie przewodu lub instalacji, ale także np. do zerowania gniazdka. Nie musimy mieć dużo przewodów. Wystarczy po jednym, kilkudziesięciocentymetrowym kawałku o standardowych przekrojach, czyli przewody miedziane: 1,5 mm², 2,5 mm² i 4 mm², oraz przewody aluminiowe (pozyskamy je z wymiany starej instalacji): 2,5 mm² (do naprawy instalacji) i 4 mm² (do naprawy przewodu zasilającego).

jakie przewody do naprawy instalacji

Dobrze mieć kawałki przewodów miedzianych i aluminiowych

Jeśli idziemy do klienta zamontować lampę, warto zabrać ze sobą cienką linkę (1 mm²), najlepiej w kolorze niebieskim i czarnym. W przypadku oczekiwania klienta, aby przerobić lampę na dwie grupy żarówek (na dwa klawisze) taki przewód wtedy nam się przyda.

Artykuł pochodzi z mojej książki pt. "Porady praktyczne dla początkującego elektryka". Zapraszam na Stronę książki.

poradnik dla elektryka





Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki