Postarajmy się syntetycznie opisać powstawanie i zastosowanie prądu
trójfazowego w praktyce codziennej. Prąd jednofazowy wykorzystuje do
przesyłu dwa kable, a jego napięcie wynosi 230 V. Prąd trójfazowy to
rodzaj prądu przemiennego przesłanego linią trójfazową, która ma 4
przewody w tym trzy przewody fazowe i jeden przewód zerowy. Sieć
trójfazowa jest jakby sumą trzech sieci jednofazowych.
Wartość napięcia w układzie trójfazowym wynosi 400 V, a w układzie jednofazowym 230 V. Przyłącze trójfazowe zapewnia, więc korzystanie z dużo większej mocy niż jednofazowe. Już w fazie wytwarzania energii elektrycznej powstaje przeważnie prąd w systemie trójfazowym. Powody są czysto techniczne. Agregaty używane do produkcji są proste i skuteczne, a efektywność transmisji i dystrybucji jest zaletą systemu trójfazowego, w którym możliwy jest przesył określonej ilości przy mniejszych nakładach i stratach w sieciach przemysłowych.
☛ Prowadzisz przedsiębiorstwo i planujesz obniżyć rachunki z prąd? Skontaktuj się z firmą Po Prostu Energia. Skomponuje ona ofertę idealnie dopasowaną do potrzeb Twojego biznesu. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest szybka i bezpieczna. Wybierając usługi firmy Po Prostu Energia wszystkie formalności zostaną załatwione za Ciebie. ☚
Główne zalety systemu trójfazowego
Prostsze wytwarzanie, efektywny przesył oraz rozpowszechnione zastosowanie w przemyśle silników i urządzeń prądu w systemie trójfazowym zadecydowało o jego powszedniości w codziennej praktyce.
Silniki to urządzenia, wykorzystujące wirujące pole magnetyczne do napędu innych urządzeń. W elektronicznej technice napędowej niekwestionowanym liderem zastosowań jest asynchroniczny silnik trójfazowy. Prosta, wytrzymała konstrukcja, nieskomplikowana konserwacja, bezpieczeństwo i niska cena to podstawy to podstawy jego popularności tego silnika. Prąd trójfazowy wykorzystywany jest do urządzeń, w których jest duże zapotrzebowanie na moc.
Odbiorcy przemysłowi pobierają prąd z sieci w systemie trójfazowym. Instalacja trójfazowa zwana także „siłą” ma w gniazdku napięcie 230/400 V i składa się z trzech obwodów elektrycznych prądu przemiennego, co umożliwia równomierne rozłożenie ładunku elektrycznego. W trosce o komfort użytkowania należy podjąć decyzję czy instalacja będzie jedno czy trójfazowa. Dla odbiorców przemysłowych sytuacja jest klarowna. Określony pobór mocy wskazuje na instalację w układzie trójfazowym.
Instalacja trójfazowa w gospodarstwie domowym
Przy ostatnich tendencjach wzrostu zapotrzebowania na różnego rodzaju odbiorniki energii elektrycznej i związanym z tym większym poborem mocy, zamiana instalacji na trójfazową staje się w wielu przypadków wskazana.
Sygnałem do zmiany instalacji jest częste wybijanie korków. Na ogół przyjmuje się, że instalacja jednofazowa umożliwia przesył do 6 Kw. mocy umownej. Przeważnie wzrost poboru mocy wiąże się z takimi urządzeniami, jak: ogrzewanie elektryczne, bojlery czy klimatyzatory. Zmiana układu na instalację trójfazową wiąże się wymianą licznika na urządzenie podające dodatkowo moc czynną.
Zamiana instalacji w minimalnym stopniu wpływa na wzrost opłat za prąd. Wzrasta jedynie o 2-3 zł opłata stała za przesył. Ze wzrostem komfortu życia przyłącze trójfazowe staje się coraz powszechniejsze. Możliwe jest podłączenie różnych urządzeń do oddzielnych faz a w razie awarii nie jesteśmy całkowicie pozbawieni prądu.
Artykuł sponsorowany