Strony

poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Jak sprzedać swój tomik wierszy

W poprzednich artykułach poznaliśmy jak stworzyć własnoręcznie swój tomik wierszy, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Choć dla wielu z was mogło nie być to łatwe, to dalszy etap, to znaczy sprzedaż tomiku, wcale łatwiejszy nie będzie. Niedługo przekonacie się sami, że o wiele łatwiej było wyprodukować tomik niż go sprzedać.

 

jak sprzedać swoją książkę
 

Wyobrażacie sobie, że wystarczy wystawić tomik na sprzedaż i zaraz zaczną ustawiać się kolejki, aby go kupić. Większość z was przeżyje spore rozczarowanie, a niejednokrotnie zniechęcenie, gdy okaże się, że sprzedaż nie odpowiada waszym oczekiwaniom.
 
Poniżej przedstawiamy sposoby jak sprzedać swój tomik poezji (w wersji papierowej) i czego po każdym z nich możemy się spodziewać.


Gdzie można sprzedawać swoje książki

 

1. Sprzedaż bezpośrednia

 
W sprzedaży bezpośredniej sprzedajemy tomik osobom, które wyrażą chęć jego nabycia. Aby zwiększyć tę sprzedaż, należy więc w rozmowie z innymi chwalić się tym, że niedawno wydaliśmy tomik. To często działa. Pod wpływem chwili lub sympatii do nas rozmówca chce taki tomik zakupić. Warto wtedy mieć go przy sobie i od razu zrealizować transakcję. Potem, po namyśle, ta osoba może już nie chcieć. Moja znajoma-poetka zawsze nosiła w torebce kilka egzemplarzy swojego tomiku i w ten sposób wiele ich w przypadkowej rozmowie sprzedała. Jest to więc dobra metoda.
 

poniedziałek, 24 sierpnia 2020

Jak ocenić wartość swojej poezji

Zanim wyślesz swoje wiersze do wydawnictwa z propozycją ich wydania, powinieneś najpierw poetycko coś osiągnąć, innymi słowy, powinieneś dać się zweryfikować, tj. sprawdzić, co warta jest twoja poezja. O tym, jak to zrobić znalazłeś informację, czytając drugi z listów przysłanych do wydawnictwa podanych jako przykład w artykule pt. „Czy warto wydać moje wiersze”. Pokrótce przypomnimy je i opiszemy dokładniej.

 

co jest warta moja poezja

1. Koło poetyckie

 
Pierwsze co warto zrobić to zapisać się do koła poetyckiego, które zapewne w twoim mieście funkcjonuje, zazwyczaj przy Centrum Kultury. Jeśli nie ma go w twoim mieście, poszukaj w okolicznych miastach. Jeśli wstydzisz się przychodzić ze swoją poezją do koła poetyckiego w twoim mieście, bez problemu możesz zapisać się do grupy poetyckiej w innym mieście. Takie przypadki się zdarzają.
 
W grupie poetyckiej zbierają się osoby piszące amatorsko poezję, zazwyczaj prowadzone przez kogoś bardziej już poetycko doświadczonego, a ich celem jest wzajemne opiniowanie. Jak już mówiliśmy, najbliższa rodzina nie jest obiektywnym recenzentem, chociażby z tego względu, że nikt z nich zazwyczaj nie czyta, ani nie zajmuje się poezją. Ich opinia jest na zasadzie „podoba mi się” (tzn. rozumiem wiersz) – „nie podoba mi się” (tzn. nie rozumiem, o co w tym wierszu chodzi). 
 
Na kółku poetyckim każdy z uczestników prezentuje wiersze, które ostatnio napisał, a pozostali wyrażają swoją opinię, co o tym sądzą. Można w ten sposób uzyskać w miarę rzetelną, niezależną opinię. Rady i wskazówki udzielone przez innych, zwłaszcza tych z większym stażem poetyckim sprawią, iż zaczniemy się poetycko rozwijać i wznosić jakościowo na coraz wyższe poziomy.
 
Ze zorganizowaną grupą poetycką, zwłaszcza tą, która działa pod skrzydłami Centrum Kultury, najłatwiej także zdobyć swoje pierwsze osiągnięcia, w postaci, chociażby doświadczenia w występowaniu przed publicznością, także tą szerszą, kiedy grupa organizuje dla ludzi wieczór poetycki. 
 
To tutaj masz szansę na publikację swojego wiersza w prasie lokalnej, bo ktoś zrobi to po prostu za ciebie, prezentując na łamach prasy całą grupę poetycką. To tu w końcu możesz liczyć na swój debiut książkowy. Od czasu do czasu – jako podsumowanie – Centrum Kultury wydaje almanach poetycki przedstawiający osiągnięcia i twórczość poszczególnych członków Koła Poetyckiego.

jak wydrukować wiersze w gazecie
Wiersze członków mojego Koła Poetyckiego opublikowane w prasie lokalnej
 

Do osiągnięć, a przynajmniej jako wartość dodaną, zaliczyć można także uczestnictwo w warsztatach poetyckich i spotkaniach z innymi grupami poetyckimi, które dla każdego rozwijającego się poety są nieocenione.
 

poniedziałek, 17 sierpnia 2020

Czy warto wydać moje wiersze

Pierwsze co powinieneś zrobić przed wysłaniem swych wierszy do wydawnictwa to odpowiedzieć sobie na pytanie „dlaczego uważam, że warto wydać moje wiersze”. Bo co? Bo tak mi się wydaje? Bo mama, babcia, ciocia chwalą moją poezję? Mówią, że warto ją wydać... Uważasz to za dobrą podstawę dla swojej decyzji?
 
 
wydać swwoją poezję
 
Czy wyobrażasz sobie, aby twoi bliscy po przeczytaniu twoich wierszy powiedzieli, że są one beznadziejne? Zapomnij więc o swoich bliskich jako o źródle obiektywnej opinii. Skąd zatem taką obiektywną opinię uzyskać? Zaraz na to odpowiemy.
 
To, co przeszkadza poetom-amatorom w osiągnięciu sukcesu to przekonanie o wyjątkowości ich poezji. Po części rzeczywiście tak jest: jest to poezja wartościowa i wyjątkowa dla samej osoby piszącej. Jeśli jednak chcemy, aby inni kupowali nasz tomik wierszy, a jeszcze, aby znalazło się wydawnictwo, które zainwestuje w wydanie tomiku swoje pieniądze, to musimy dać im produkt rzeczywiście wartościowy. W ten sposób rozwijamy się jako poeci: piszemy wiersze tak długo, aż ich artystyczna wartość będzie niekwestionowana. Skąd jednak wiedzieć, kiedy ów moment nastąpi? Dochodzimy więc do odpowiedzi na postawione wcześniej pytanie: jeśli nieznane ci osoby chwalą lub przyjmują jako wartą przeczytania, wtedy możesz mieć nadzieję, że warto już pomyśleć o wydaniu swojej poezji.
 

Daj się zweryfikować

 
Przedstawię ci teraz obraz jak najbardziej prawdziwy, który pewnie ani razu nie przyszedł ci do głowy. Wyobraź sobie niewielkie biuro z osobą siedzącą za biurkiem. Właśnie bierze z biurka kolejny list z dużej sterty listów, jakie codziennie przychodzą do tego wydawnictwa. Otwiera go i czyta: „Nazywam się... i piszę wiersze od 12 lat. Wszyscy wokół twierdzą, że są dobre. Zamieszczam kilka z nich. Jeśli byliby Państwo zainteresowani wydaniem moich wierszy, proszę o kontakt”.
 
Takich listów wydawnictwa otrzymują kilkanaście dziennie. Wyobraź sobie teraz podobną sytuację, z kolejnym listem. Czytamy w nim: „Nazywam się... i zajmuję się poezją 12 lat. Debiutowałem wierszem pt. „Jakoś tam” opublikowanym w prasie lokalnej w roku... W późniejszym czasie moje wiersze były wielokrotnie jeszcze drukowane w prasie lokalnej i ogólnopolskiej, między innymi w … Debiut książkowy nastąpił w roku … kiedy to moje wiersze ukazały się w almanachu poetyckim wydanym przez … Moja twórczość znalazła także miejsce w almanachu wydanym przez … oraz w zbiorze poetyckim wydanym przez … Zdobyłem także wyróżnienia w dwóch konkursach poetyckim („Konkurs nr 1” organizowany przez … i „Konkurs nr 2” organizowany przez …) a w konkursie „Konkurs nr 3” organizowanym przez … zdobyłem pierwsze miejsce. Jestem także aktywnym uczestnikiem serwisu poetyckiego (www.weryfikatorium.pl), w którym to moje wiersze zyskują wysokie noty, jak chociażby wiersz pt. „Coś tam”, który zyskał 1.500 pozytywnych opinii, przy 27 głosach negatywnych...”
 
Jak myślisz, kim redaktor bardziej się zainteresuje? Na czyje wiersze zwróci większą uwagę? Uważasz, że dobra poezja sama się obroni? Być może tak, prędzej czy później, ale nie miej złudzeń. Nikt nie ma czasu uważnie czytać wierszy nikomu nieznanego poety-amatora, który nawet nie raczył zweryfikować się do tej pory, a takich listów przychodzi mnóstwo i to codziennie, a przecież redaktor ma także inne obowiązki zawodowe, nie tylko czytanie listów.

swoje wiersze w almanachu poetyckim
Almanach poetycki, w którym znalazły się po raz pierwszy moje wiersze

poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Jak zrobić e-book w wersji pdf część 2

<<-- Przejdź do części 1

Ostateczna redakcja tekstu przed publikacją

Ostatnim etapem przed utworzeniem książki elektronicznej w formacie pdf jest ostateczna redakcja, czyli przejrzenie naszej publikacji jako całości i naniesienie ostatnich poprawek, jeśli zajdzie taka potrzeba. Spójrzmy na naszą książkę oczami czytelnika. Zwróćmy uwagę na tekst, na wielkość i typ czcionki, na grafiki i tego typu rzeczy, jak zostaną odebrane, czy tekst dobrze się czyta, czy działa interaktywny spis treści i, ogólnie, czy czytanie jest komfortowe.


Tworzenie wersji pdf

Jeśli korzystamy z rozbudowanego edytora tekstu typu Open Office to utworzenie wersji pdf swojej publikacji, a tym samym e-booka jest dziecinnie proste. Wspomniany wyżej edytor umożliwia utworzenie wersji pdf jednym kliknięciem. Wystarczy tylko kliknąć opcję „Eksportuj bezpośrednio jako pdf” i już po chwili w miejscu, które wskażemy, pojawi się wersja pdf naszej książki.

 

jak utworzyć wersję pdf e-booka

Opcja „Eksportuj jako pdf”

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, iż jeśli przygotowujemy taką wersję pdf dla swoich prywatnych celów (niekomercyjnych), to niczym nie musimy się przejmować, tak samo, jeśli chcemy naszego e-booka rozdawać za darmo, ale jeśli chcemy naszego e-booka sprzedawać, to musimy pamiętać o czymś takim jak licencja. Musimy sprawdzić, czy licencja opcji „eksportuj jako pdf” (która może być różna od licencji samego programu Open Office) pozwala na komercyjne wykorzystanie takiego pliku. Informacje na ten temat uzyskamy w samym programie, w odpowiedniej zakładce (Pomoc/OpenOffice Informacje):