Strony

środa, 18 listopada 2020

Lampa z czujnikiem ruchu zaświeca się bez powodu

W poprzednich artykułach poznaliśmy, jak poradzić sobie z różnymi usterkami lamy z czujnikiem ruchu Fogler DL-2400 firmy Kanlux. Występują one dosyć często, jednak – jak wynika z mojej praktyki – najczęstszym problemem z tym typem lampy jest sytuacja, w której lampa zaświeca się sama od siebie, bez powodu.

 

lampa z czujnikiem ruchu sama się zaświeca


Lampa Fogler Dl-2400 zaświeca się bez wykrycia ruchu

Naprawianie urządzenia, które niby działa, ale nie do końca prawidłowo, nie jest czymś przyjemnym, ponieważ o wiele trudniej jest namierzyć wadliwy element. Lepiej, gdyby się on całkowicie uszkodził, wtedy znalezienie go jest łatwiejsze. Wystarczy kilka pomiarów... W przeciwnym wypadku pozostaje metoda Macajewa.


Metoda Macajewa

Pojęcia „Metoda Macajewa” to żargon w środowisku elektroników oznaczający, że jeśli nie możemy zlokalizować źródła usterki metodą pomiarową, pozostaje szukać po omacku, „macać” każdy element i sprawdzać, czy jest on sprawny. W praktyce wygląda to w ten sposób, że po ustaleniu prawdopodobnego obszaru, gdzie powinien być wadliwy element, wymienia się po kolei poszczególne elementy na nowe i sprawdza, czy pomogło – takie szukanie po omacku. Nie zawsze bowiem pomiar napięcia, rezystancji czy pojemności wskaże usterkę.


Jak naprawić lampę z czujnikiem ruchu

Z mojej praktyki wynika, że lampy Fogler DL-2400 zazwyczaj zaświecają się bez powodu w przypadku problemów z układem czujnika ruchu. Najprościej to sprawdzić wymontowując czujnik ruchu.

 

gdzie jest w lampie czujnik ruchu

Czujnik ruchu

Po wymontowaniu czujnika ruchu i podłączeniu prądu lampa samoczynnie się zaświeci. Należy więc odczekać, aż zgaśnie. Po wyłączeniu się lampy, ta nie powinna się już sama zaświecić. Tak właśnie będzie w większości przypadków. Możemy w tej sytuacji sprawdzić teraz, czy pozostałe układy lampy działają poprawnie.


Jak sprawdzić lampę z czujnikiem ruchu DL-2400

Aby sprawdzić, czy lampa z czujnikiem ruchu działa prawidłowo, musimy ją wysterować. W normalnych warunkach zrobiłby to czujnik ruchu, ale ponieważ wymontowaliśmy go, sami musimy to zrobić.


Jak wysterować lampę z czujnikiem ruchu

Aby wysterować lampę z czujnikiem ruchu, czyli sprawić, aby zadziałała, wystarczy naelektryzowanym śrubokrętem dotknąć miejsca, gdzie jest wyjście sterujące czujnika ruchu (patrz fotografia poniżej).

wyjście sterujące czujnika ruchu

Wyjście sterujące czujnika ruchu, które należy dotknąć

 

Jeśli po dotknięciu śrubokrętem wyjścia sterującego lampa nie zaświeci się, musimy śrubokręt bardziej naelektryzować, energicznie pocierając nim o sweter lub szmatkę. Do wysterowania możemy użyć także końcówkę multimetru (musi być włączony) lub ewentualnie swojego palca, dotykając nim wskazanego wyżej wyjścia.

Wiele razy w poprzednich artykułach przestrzegaliśmy przed niepotrzebnym dotykaniem płytki z elektroniką lampy, gdy jest ona podłączona do prądu. Grozi to bowiem porażeniem prądem. Mając jednak świadomość, w którym miejscu ten prąd na płytce występuje, możemy – zachowując ostrożność – taką płytkę dotknąć. Zwróćcie uwagę na poniższą fotografię. Przedstawia ona wnętrze lampy Fogler DL-2400, gdzie znajdują się dwie płytki z elektroniką. Prąd (napięcie sieciowe 230 V) jest tylko na płytce, gdzie jest przekaźnik. Na tej drugiej płytce, na której znajduje się czujnik ruchu, niebezpiecznego napięcia nie ma. Najwyższe napięcie, jakie tu występuje to 24 V. Tę płytkę możemy więc śmiało dotykać.

jak wygląda wnętrze lampy z czujnikiem ruchu

Płytki z elektroniką lampy

Bez względu na sposób wysterowania, po dotknięciu wyjścia sterującego układy lampy powinny zadziałać i zaświecić żarówkę. Po odmierzeniu czasu ustalonego przez potencjometr Time żarówka powinna zgasnąć. Aby nie tracić czasu, ja zawsze ustawiam czas świecenia na minimum, czyli na 12 sekund. Przypominam, że jeśli testujemy lampę w dzień, należy ustawić czułość lampy (potencjometr Lux) na maksimum, a zatem oba potencjometry należy przekręcić do oporu w lewo.

Jeśli po kilkukrotnym wysterowaniu lampy lampa za każdym razem zachowuje się prawidłowo i w czasie czuwania samoczynnie się nie zaświeca, możemy uznać, że wina leży po stronie czujnika ruchu. Nie wymieniajmy go jednak zbyt pochopnie. Z mojej praktyki wynika bowiem, że często wystarczy tylko wlutować czujnik ruchu tak, jak był i to pomaga. Być może wynika z tego, że odpowiedzialny za samoczynnie zaświecanie się lampy nie jest sam czujnik ruchu tylko zimny lut.

Nauczony doświadczeniem w tej chwili nawet już nie wymontowuję czujnika ruchu, tylko od razu poprawiam lutowanie jego wyprowadzeń i to zazwyczaj pomaga. Jeśli nie pomoże to można jeszcze przelutować układ zasilania czujnika ruchu, a więc elementy R4, C9 i C10, a gdy i to nic nie pomoże, wtedy można jeszcze przelutować elementy układu sterowania R5, C11 i C12. Położenie obu układów przedstawia poniższa fotografia.

 

czujnik ruchu w lampie

Układy czujnika ruchu do przelutowania


Kiedy przelutowanie układów czujnika ruchu nic nie pomoże, wtedy należy sprawdzić ich poszczególne elementy, czy nie są uszkodzone lub, czy nie utraciły część swojej wartości. Przy pomiarze rezystancji i pojemności, wartość zmierzona powinna odpowiadać temu, co jest na danym elemencie napisane. Najczęściej jednak elementem odpowiedzialnym za to, że lampa zaświeca się bez powodu, będzie czujnik ruchu.


Dlaczego lampa z czujnikiem ruchu sama się zaświeca

Opisane powyżej przyczyny tego, że lampa sama się zaświeca, występują najczęściej, ale teoretycznie mogą być też i inne przyczyny, choć jak do tej pory nie spotkałem się z nimi. Jeśli spojrzymy na schemat lampy z czujnikiem ruchu typu Fogler nie trudno przekonać się, jak wiele możliwości samoczynnego zaświecania się lampy może wystąpić.

lampa z czujnikiem ruchu schemat elektryczny

Schemat lampy z czujnikiem ruchu Fogler DL-2400 firmy Kanlux

 

Analizując powyższy schemat, zaraz widzimy, że impuls sterujący może wytworzyć nie tylko czujnik ruchu, ale wiele innych elementów po drodze, jeśli tylko nie są do końca sprawne lub na przykład mają słabe połączenie elektryczne. Wystarczy, że złącze emiter-kolektor tranzystora T3 będzie chwilowo się zwierało lub kondensator C14 nie będzie miał dobrego połączenia, przez co obniży napięcie na wejściu nr 9 wzmacniacza W3 i go wysteruje. Dalej to już samo pójdzie...

Aby lepiej zrozumieć działanie lampy z czujnikiem ruchu, zachęcamy do przeczytania artykułu pt. „Budowa i działanie lampy z czujnikiem ruchu”.








Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz