Polecane e-booki:

Polecane książki (Kliknij w okładkę, aby przeczytać opis):
       

wtorek, 11 kwietnia 2017

Jak naprawić pilot RTV

Jednym z najczęstszych problemów z prawidłową pracą pilotów RTV jest niedziałanie lub złe działanie części jego przycisków – niektóre przyciski działają dobrze, a niektóre albo w ogóle nie działają, albo działają, ale ciężko, trzeba je wielokrotnie wciskać, aby zadziałały.

Prawie zawsze odpowiedzialne za taki stan rzeczy są gumowe końcówki tych przycisków. Przy wciskaniu przycisku dotyka on styków na płytce, zwierając je, przez co do nadajnika trafia odpowiednia informacja, jakie polecenie (impuls częstotliwościowy) wygenerować i wysłać.

Jak naprawić pilot RTV
Pilot RTV
 
    Przy wieloletniej pracy pilota gumki te tracą swoje naturalne właściwości przewodnictwa elektrycznego, co skutkuje właśnie tym, że pomimo dotykania styków nie następuje ich zwarcie poprzez powierzchnię gumki, a przez to przycisk pilota „nie działa”.

     Problem z gumkami należy do najczęstszych przyczyn niezadowalającej pracy pilota, choć spotkałem się raz z przypadkiem, że przyczyną niedziałania kilku przycisków była zła technologia wykonania łączeń i przejść między ścieżkami pilota. Trzeba było je śrubokrętem podociskać, aby uzyskać elektryczne połączenie. Są to jednak przypadki sporadyczne, dlatego w niniejszym artykule skupimy się tylko na problemie z gumkami pilota.


Jak sprawdzić pilot czy działa prawidłowo


     Jeśli mamy pilota z niedziałającymi niektórymi przyciskami, pierwsze co musimy zrobić to potwierdzić przyczynę usterki, czyli sprawdzić, czy rzeczywiście za niedziałanie poszczególnych przycisków odpowiadają gumki znajdujące się pod nimi.

     Dobrą praktyką przed rozkręceniem pilota jest wynotowanie sobie na kartce wszystkich niedziałających przycisków. W ten sposób będziemy wiedzieli po rozkręceniu pilota, które styki należy sprawdzić.

     Dostanie się do środka pilota, nie jest zbyt trudne. Jeśli na pilocie nie widzimy żadnych śrubek do odkręcenia, to wiadome jest, że obudowa jest zamknięta na zatrzaski. Wystarczy nożem lekko podważyć z boku obudowę, aby te zatrzaski puściły.

jak otworzyć pilot
Wystarczy podważyć zatrzaski pilota nożem

    Po otwarciu obudowy mamy dostęp do płytki pilota. Prawie całą jej powierzchnię zajmują styki przycisków i ścieżki łączące je ze sobą. Przykładając na chwilę gumową nakładkę z przyciskami, ustalamy, które styki mamy sprawdzić.

naprawa pilota rtv
Płytka pilota
 
    Ja do sprawdzania poprawnej pracy poszczególnych styków pilota używam urządzenia opartego na układzie TFSM 5360. Jest to odbiornik podczerwieni w paśmie 36 kHz, czyli fali nośnej pilotów pracujących z kodem RC-5. Nie odbiera on sygnałów częstotliwościowych pochodzących od poszczególnych przycisków (każdy przycisk ma przydzieloną częstotliwość, która jest nakładana na falę nośną), lecz odbiera ich falę nośną, co do sprawdzenia poprawnej pracy przycisku jest wystarczające.

     Jeśli mamy dostęp do macierzystego urządzenia (telewizor, wieża), z którym pracuje pilot, to oczywiście nie musimy korzystać z tego typu testerów. Ja muszę, ponieważ do naprawy otrzymuję sam pilot, bez urządzenia, którym on steruje.

     Sprawdzanie styku polega na jego chwilowym zwarciu i ocenie czy został wygenerowany dzięki temu impuls podczerwieni. Mając przy sobie macierzyste urządzenie, wystarczy sprawdzić, czy zareagowało ono poprawnie na polecenie tego przycisku. Prawie zawsze tak się stanie, przez co uzyskujemy informację, że elektronika pilota działa bez zarzutu, a problem z pilotem wynika z gumki, która utraciła swoje właściwości.

     Styki możemy sprawdzić, bądź śrubokrętem, przykładając go do styków i w ten sposób je zwierając, bądź poprzez przyłożenie do styku gumki od działającego przycisku. Po naciśnięciu z góry przycisku pilot powinien zadziałać.

Jak naprawić pilot
Zwieranie styków pilota za pomocą śrubokręta
 

Jak wymienić gumki w pilocie


     Mając już pewność, że za niedziałające przyciski pilota odpowiadają zużyte gumki znajdujące się pod nimi, możemy przystąpić do ich wymiany. W tym celu najlepiej zakupić sobie (za nieduże pieniądze) w sklepie elektronicznym zestaw do naprawy gumek do pilotów. Zawiera on nowe gumki oraz klej, którym je przykleimy do reszty.

zestaw naprawczy do pilotów
Zestaw naprawczy do pilotów
 
    Zanim przykleimy nowe gumki, musimy dla nich zrobić miejsce, czyli najpierw musimy ściąć stare gumki na grubość nowej gumki razem z klejem, czyli gdzieś tak z 1 mm. Dopiero teraz w ich miejsce możemy przykleić nowe.

sposób naprawy pilota od telewizora
Stare gumki najlepiej ściąć żyletką
 
    W zależności od kleju musimy odczekać jakiś czas (nawet do 24 godzin), aby klej związał gumki. Po tym czasie możemy poskładać pilot i sprawdzić, czy niedziałające wcześniej przyciski zaczęły działać.

     Nie trzeba chyba mówić o tym, że wymieniamy tylko gumki tych przycisków, które nie działają. Pozostałe gumki pozostawiamy w spokoju, bo skoro przyciski działają, to znaczy, że nie ma potrzeby z nimi nic robić.

     Poniższy filmik zawiera więcej fotografii obrazujących temat tego artykułu, więc zachęcamy do jego obejrzenia.Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

4 komentarze:

 1. Do sprawdzania pilotów wystarczy każdy aparat cyfrowy nawet w telefonie. Wystarczy skierować diodę na obiektyw i na ekranie podglądu można zobaczyć efekt migającej diody podczerwieni w momencie naciskania przycisków

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak przelutować uszkodzoną ścieżkę na płytce pilota?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórzy zalutowują cyną - nadmiar cyny łączy wtedy ścieżki. Lepiej jednak wziąć kawałek cienkiego przewodu (np. z linki) i przylutować go po jednej i po drugiej stronie przerwanej ścieżki.

   Usuń

Tanie książki:

Polecane książki (Kliknij w okładkę, aby przeczytać opis):

e-booki   e-booki   e-booki   e-booki

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki