Strony

piątek, 28 sierpnia 2015

Jak wygląda powierzchnia Księżyca cz 3

Widoczna strona Księżyca to kolejna, niezwykła właściwość tego ciała kosmicznego. Okres obrotu wokół swojej osi Ziemi i Księżyca jest taki sam, co sprawia, że Księżyc ustawia się do nas zawsze tą samą stroną półkuli. Patrząc na Księżyc z Ziemi zawsze ujrzymy więc ten sam widok. Druga strona Księżyca jest dla nas stale niewidoczna. Dopiero dzięki fotografiom przesłanym przez sondy kosmiczne mogliśmy poznać wygląd niewidocznej strony Księżyca.

Większą część niewidocznej z Ziemi strony Księżyca zajmują jasne wyżyny (zwane także górami), pokryte licznymi kraterami uderzeniowymi różnej wielkości. Nie ma w tej chwili przekonywującej teorii tłumaczącej tak dużą różnicę w ukształtowaniu terenu obu półkul. Kolejna niezrozumiała odmienność niewidocznej półkuli to wysokość terenu, który jest około 1,9 km wyższy niż półkuli widocznej.

Księżyc
Niewidoczna z Ziemi strona Księżyca
Głównym czynnikiem odróżniającym góry ziemskie od księżycowych jest fakt, że te ostatnie nie powstały w wyniku procesów tektonicznych tylko jako efekt zderzeń kosmicznych. Skały księżycowe są dosyć ciemne, odbijają średnio zaledwie około siedem procent światła słonecznego.

Głęboko pod powierzchnią Księżyca, na głębokości tysiąca kilometrów stwierdzono występowanie powtarzających się w miesięcznych odstępach trzęsień, powiązanych prawdopodobnie z napięciami powodowanymi ekscentrycznością orbity Księżyca. Nie jest to jednak tak niebezpieczne dla nas, jak inne zjawisko, związane z elektrycznością. Wszystko wskazuje na to, iż powierzchnia Księżyca w pewnych okolicznościach może znajdować się pod napięciem, i to nawet 1000V! 

Zjawisko to związane jest z magnetosferą ziemską, w którą Księżyc wchodzi trzy dni przed pełnią i pozostaje w niej przez sześć dni, czyli cały okres pełni. W czasie tym Księżyc zanurzony jest w gigantycznym obłoku plazmy. Elektrony (które przecież są nośnikami prądu) zawarte w tym obłoku nadają powierzchni Księżyca ujemny ładunek elektryczny. Na półkuli oświetlonej promieniami słonecznymi efekt ten neutralizowany jest przez nadfiolet wytrącający elektrony z powierzchni Księżyca, utrzymując stopień naładowania na stosunkowo niskim poziomie. Na drugiej półkuli, nieoświetlonej przez Słońce, sprawa wygląda inaczej. Gromadzące się elektrony podnoszą napięcie nawet do tysięcy woltów. Jeden z próbników księżycowych, Lunar Prospector, wykrył skoki napięcia po ciemnej stronie Księżyca podczas jego przechodzenia przez ziemską magnetosferę w zakresie -200V do -1000V. Strach pomyśleć czym mogłoby się to skończyć dla człowieka. Jak do tej pory nikt nie śmiał tego sprawdzać, gdyż astronauci z programu Apollo nigdy nie przebywali na Księżycu w czasie pełni i nigdy nie doświadczyli przebywania w ziemskiej magnetosferze. 
 
Opisane zjawisko wskazuje wyraźnie, jak ważne jest poznanie nowego kosmicznego lądu przed podbojem przez człowieka. Nigdy nie wiadomo z czym możemy się spotkać, z jakimi nowymi zjawiskami. Teraz od około trzydziestu lat ludzkość szykuje się na zdobycie Marsa, ale kiedy pierwszy człowiek postawi stopę na tej planecie, trudno powiedzieć.

Nie ulega wątpliwości, że prędzej czy później człowiek zamieszka na Księżycu. Takie rozważania prowadzi się już od dawna. Na razie nikt nie myśli o skolonizowaniu całego Srebrnego Globu, plany koncentrują się raczej wokół utworzenia jednej bazy, względnie małego księżycowego miasteczka. To naturalny proces rozwoju cywilizacji: ekspansja w dalsze rejony świata i wszechświata. Puki co, nikt nie będzie zamieszkiwał na Księżycu z braku miejsca na Ziemi. Prędzej będzie to bytność w celach naukowych, eksploatacyjnych, a w przyszłości Księżyc stanie się bazą startową do wypraw kosmicznych w dalsze rejony Układu Słonecznego. Czy doczekamy tego czasu? Trudno powiedzieć. Wiąże się to jednak z ogromnymi kosztami, ale kiedyś to na pewno nastąpi. Chętnych do zamieszkania na Księżycu bynajmniej nie zabraknie...

 < Wstecz    3/3

Artykuł pochodzi z mojej książki pt. "Ciekawe, niezwykłe, zastanawiające. Część 2". Zapraszam na Stronę książki.

książki popularnonaukowe



Ciekawe artykuły:


    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz