Strony

wtorek, 27 października 2015

Jakie wybrać buty do biegania

Często spotykamy się z opinią, że bieganie to sport, który nic nas nie kosztuje. Rzeczywiście, w pierwszym okresie naszej przygody z bieganiem nie musimy na nic wydawać pieniędzy, gdyż i tak pokonywany przez nas dystans będzie niewielki, a my nie mamy pewności, czy bieganie nie odwidzi się nam za jakiś czas. W miarę jednak nabierania postępów i wchodzenia w świat biegów warto poczynić pewne inwestycje, dla komfortu biegania i jego bezpieczeństwa.
 
Pierwszym zakupem, jaki powinniśmy poczynić to odpowiednie buty, które w sporcie biegowym są najistotniejsze. W trakcie biegu, podczas kontaktu z podłożem, na nasze ciało działają spore siły. Rosną one wraz z prędkością biegu oraz wagą biegacza. Odpowiednie buty chronią nas w dużym stopniu przed kontuzjami wynikającymi z nieustannego uderzania stóp o podłoże, zwłaszcza twarde – asfaltowe lub betonowe, ponieważ w podeszwie mają specjalne pianki amortyzujące uderzenia, które pochłaniają część tych sił.

Amortyzacja w bucie zapobiega kontuzjom kolan, śródstopia i mięśni ud, a także bólom podudzia i piszczeli. Kiedy po raz pierwszy biegniemy w takich butach, pozytywna zmiana widoczna jest od razu, od pierwszych przebiegniętych metrów. Jeżeli uprawiamy biegi głównie w lesie lub w parku, nie musimy tak bardzo zwracać uwagi na to, w jakich butach biegniemy, ponieważ rolę amortyzatora odgrywa miękka ściółka lub ziemia. Korzystając jednak z twardego podłoża (z chodnika, ulicy), odpowiednie buty będą jak najbardziej wskazane.

Dedykowane bieganiu buty, zwane butami biegowymi, zapewniają nam nie tylko amortyzację, ale także odpowiednią stabilizację i ochronę stopy przed nierównościami terenu, zabezpieczają przed poślizgami i ułatwiają odbicie. Buty biegowe produkowane są dla osób o określonej wadze. Inny model będzie właściwy dla kogoś, kto waży 60 kg, a inny dla kogoś, kto waży dwa razy więcej. Wydaje się to zrozumiałe: osoba lekka nie potrzebuje takiej amortyzacji jak osoba ważąca sto kilogramów, dla której podczas biegu każde uderzenie nogą o podłoże to ogromna siła nacisku i naprężenia powstające w układzie ruchowym.

Wbrew pozorom opłaca się zainwestować w obuwie znanych marek – a więc te droższe – ponieważ zbudowane są one z nowoczesnych materiałów i powstają w oparciu o badania naukowe. Warto udać się do firmowego sklepu dla biegaczy, bo tam zbadają naszą stopę i wybiorą dla niej odpowiedni but. Najlepiej zakupu dokonać w pierwszych miesiącach roku, kiedy sklepy przygotowują się do prezentacji nowej kolekcji i pozbywają się starych zapasów. Można wtedy kupić naprawdę dobre buty nawet za 150 złotych, czyli za pół ceny, choć te z górnej półki potrafią kosztować ponad 600 złotych.

Przyjmuje się, że jedna para butów biegowych wytrzymuje około tysiąc kilometrów przebiegu, ale jest to tylko wartość umowna. Duże bowiem znaczenie ma to, w jakim terenie biegamy i ile ważymy. Im większa jest nasza waga i na czym twardszej nawierzchni biegamy, tym szybciej zużyją się nasze buty – nawet jeżeli z zewnątrz będą wyglądały jeszcze na całkiem dobre. Wyeksploatowane buty nie będą już jednak miały takich właściwości amortyzujących jak powinny, o czym łatwo przekonamy się, wkładając nowe buty.

Decydując się na zakup butów do biegania, zakupu powinniśmy dokonywać po południu, ponieważ pod wieczór stopa jest nieco grubsza niż z samego rana. Ma to istotne znaczenie, ponieważ w czasie biegania stopy mogą nieco spuchnąć, co niekorzystnie wpłynie na ich ukrwienie, nie mówiąc już o komforcie biegu czy bolesnych otarciach. Zawsze kupujmy więc buty biegowe o pół lub jeden centymetr większe, niż wynika to z długości stopy.

Wbrew pozorom wybór odpowiednich butów do biegania to bardziej skomplikowane zagadnienie niż się wydaje. Nie wystarczy kupić jakiekolwiek buty, nawet jeżeli przeznaczone są do biegania, ponieważ jest wiele kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę, na przykład to, na jakiej nawierzchni będziemy zazwyczaj biegać, ile ważymy i na którą część stopy lądujemy w biegu. But musi być dobrze dobrany, aby móc korzystać z jego dobrodziejstw i cieszyć się komfortowym bieganiem.

Zanim kupimy buty, sprawdźmy najpierw, jaki mamy rodzaj stopy: neutralną, pronującą czy supinującą. W zależności od rodzaju stopa stykając się z podłożem, inaczej będzie się układała. Osoba lądująca bardziej na zewnętrzną część stopy to supinator, na wewnętrzną – to pronator. Pomiędzy tymi skrajnościami są osoby, które stawiają stopy „normalnie”, czyli prosto. Przy zakupie warto więc zasięgnąć fachowej porady. Jeżeli kupujemy któreś z kolei buty do biegania, to mamy sprawę ułatwioną – wystarczy spojrzeć na stopień zniszczenia poprzednich butów. Jeżeli mają one startą podeszwę bardziej z wewnętrznej strony, to stopa jest pronująca, a jeżeli z zewnętrznej strony – to jest to stopa supinująca. Jeżeli zużyciu uległa środkowa część śródstopia to mamy normalny typ stopy i bez problemu możemy kupić buty uniwersalne.

Kolejny podział butów biegowych występuje z uwagi na ich przeznaczenie. Mamy buty startowe i treningowe. Buty startowe służą do wyścigów, do uzyskiwania jak najlepszego czasu, dlatego są lekkie, ale za to mało trwałe i mniej bezpieczne dla przeciętnego biegacza. Mają one zwykle cienką podeszwę, która szybko się ściera, nie dają wystarczającej amortyzacji i nie chronią przed nierównościami terenu.

Buty treningowe mają grubszą podeszwę, która zabezpiecza nas przed kontuzjami oraz przepuszczają powietrze, dzięki czemu stopa nie męczy się tak bardzo. Odmianą tej grupy są buty terenowe, zwane trailerami. Umożliwiają one bieganie w trudnym terenie, w błocie, śniegu, w wodzie i po kamieniach. Mają zwykle twardszą podeszwę, często z nieprzemakalnego materiału. Używanie ich jest jednak nieco utrudnione z uwagi na sztywność materiału, dlatego też lepiej kupić zwykłe buty biegowe, z uwzględnieniem rodzaju stopy, bo jest to sprawa bardziej istotna.
 
Na koniec wskażemy jeszcze, że nie jest zalecane prać butów biegowych w pralce, gdyż w ten sposób but może utracić wiele swoich cennych właściwości. Najlepiej czyścić buty wilgotną szmatką bez zbędnego zamaczania.

 < Wstecz    1...8/11    Dalej >






Ciekawe artykuły:


    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.



1 komentarz: