Strony

poniedziałek, 24 października 2022

Narzędzia w pracy elektryka – porady praktyczne część 1

Trudno wyobrazić sobie pracę elektryka bez odpowiednich narzędzi. Przed chwilą omówiliśmy przyrządy pomiarowe i wskazujące, pora omówić ten drugi ważny element wyposażenia elektryka.

porady elektryczne narzędzia elektryczne

Zanim przystąpimy do prezentacji naszych propozycji, konieczna jest uwaga ogólna, mianowicie narzędzia dla elektryka charakteryzują się dwiema podstawowymi cechami: odpowiednią izolacją rękojeści oraz – w przypadku śrubokrętów – izolacją na całej długości śrubokręta. Do pracy z prądem nie powinniśmy używać śrubokrętów zwykłych, z odsłoniętym metalowym trzonem, bo po pierwsze możemy nim zrobić zwarcie, przykręcając śrubkę i nieostrożnie dotykając np. metalowego elementu rozdzielnicy, a po drugie, po nim pójdzie prąd, kiedy pod napięciem będziemy dokręcać śrubkę. Chwila nieuwagi, omsknięcie się palca i porazi nas prąd. Korzystajmy wyłącznie z narzędzi przeznaczonych dla elektryka.

Jeśli nie wiemy, czy dany śrubokręt będzie odpowiedni, spójrzmy na oznaczenia widniejące na nim. Informacja w postaci napisu „1000 V” mówi nam, że będzie on odpowiedni.

elektronarzędzia porady

Śrubokręt dla elektryka i zwykły

Narzędzia przydatne w pracy elektryka

W przygotowanym przez nas zestawieniu znajdują się narzędzia, które z pewnością warto przy sobie mieć. Uwagi praktyczne, jakie podajemy, pochodzą jak zawsze w naszych artykułach z doświadczenia zawodowego.

 

Śrubokręty

Tak jak neonówka jest podstawowym przyrządem wskazującym w pracy elektryka, tak śrubokręt jest podstawowym narzędziem w jego rękach. Na każdym bowiem kroku spotykamy się z potrzebą jego użycia.

porady elektryczne narzędzia

Śrubokręty płaskie i krzyżakowe dla elektryka

Możemy kupować śrubokręty oddzielnie lub od razu możemy kupić gotowy zestaw choćby taki jak na fotografii poniżej:

zestawy narzędzi

Zestaw śrubokrętów dla elektryka


W większości przypadków taki zestaw zapewni nam komfortową pracę na zleceniu. Zawiera on śrubokręty różnej średnicy, zarówno płaskie, jak i krzyżakowe. Każdy z nich będzie nam do czegoś potrzebny.

Uzupełnieniem powyższego zestawu może być dłuższy śrubokręt płaski z szerszą końcówką. Czasami śruby są tak zapieczone, że nie sposób ich odkręcić standardowym śrubokrętem. Użycie dłuższego i szerszego śrubokręta zazwyczaj pomaga, bo jest inne przyłożenie siły.

 

Kombinerki, ucinaki, szczypce

Kolejna podstawowa grupa narzędzi, bez których trudno się obyć. Kombinerki nie tylko coś przytrzymają, ale też utną przewód. Nie zawsze jednak spełnią swoje zadanie. Nie utną na przykład przewodu tuż przy ścianie. Do tego celu lepiej sprawdzą się ucinaki.

jakie kombinerki dla elektryka

Kombinerki, ucinaki i szczypce

W naszej prezentacji mamy jeszcze długie i wąskie szczypce. Nie są one często wykorzystywane w codziennej pracy elektryka, ale przydają się w różnych sytuacjach. Takie szczypce są idealne do wymiany oczka (śruby stykowej) w gnieździe bezpiecznikowym, jak to pokazuje fotografia poniżej:

jak wymienić śrubę stykową oczko w gnieździe bezpiecznika

Wymiana oczka przy pomocy szczypiec

Można także nimi otworzyć kłódkę z trójkątnym bolcem, która często broni wstępu do wnęki z bezpiecznikami czy licznikami w starszym budownictwie i w blokach z czasów PRL.

 

Młotek

Dawniej się mówiło, że młotek dobry jest na wszystko. Choć to przesada, rzeczywiście potrafi on rozwiązać wiele problemów. A oto (żartobliwa) porada zaczerpnięta z praw Murphy`ego: „Jeśli śruba nie chce się odkręcić, nie męcz się. Weź większy młotek...”.

 

Szpachelka i gipsownica

Kolejny potrzebny element w naszym wyposażeniu. Każdą bruzdę lub puszkę trzeba będzie zagipsować. Oprócz szpachelki o standardowej szerokości, czyli około 6 cm, warto także mieć wąską szpachelkę o szerokości ok. 3 cm. Przyda się ona do nakładania gipsu do otworów, w których montujemy puszki do gniazdek i wyłączników, ale nie tylko. Sprawdzi się we wszystkich wąskich miejscach i wszędzie tam, gdzie szeroka szpachelka nie wejdzie.

szpachelka dla elektryka

Szpachelki przydatne w pracy elektryka



Artykuł pochodzi z mojej książki pt. "Porady praktyczne dla początkującego elektryka". Zapraszam na Stronę książki.

poradnik dla elektryka





Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz