środa, 2 listopada 2022

Narzędzia w pracy elektryka – porady praktyczne część 2

Do rozrobienia gipsu stosuje się różne pojemniki, często zrobione chałupniczo, choćby z opróżnionego 5-litrowego pojemnika po lakierze tak jak to widać na fotografii poniżej:

pojemnik do rozrabiania gipsu

Pojemnik do rozrabiania gipsu wykonany z 5-litrowego pojemnika

Piłka do metalu lub brzeszczot

Nie chcąc zajmować sobie miejsca, elektrycy często rezygnują z zakupu piłki do metalu na rzecz samego brzeszczotu z uwagi na to, że typowy elektryk rzadko z takich narzędzi będzie korzystał.

brzeszczot do cięcia metalu

Zamiast piłki do metalu czasem wystarczy sam brzeszczot

 
Brzeszczot przyda się z pewnością przy przycinaniu korytek i rurek elektroinstalacyjnych, choć w przypadku tych ostatnich równie dobre efekty daje nacięcie nożykiem tapicerskim wokół rurki i odłamanie jej w miejscu nacięcia.
 

Zaciskarka

Zaciskarka przydaje się, jeśli używamy przewodów wielodrutowych (linki). Zalecane jest wtedy nałożenie tulejki na końcówkę i zaciśnięcie jej zaciskarką lub małą prasą. W ten sposób przewód ma pewniejszy kontakt z zaciskiem, zwłaszcza śrubowym, gdyż śruba nie przecina cienkich drucików linki, a tym samym nie zmniejsza przekrój roboczy przewodu.

do czego służy zaciskarka

Zaciskarka uniwersalna – kompletny zestaw 6 w 1

 
Prezentowana powyżej zaciskarka jest narzędziem wszechstronnym. Poza samym zaciskaniem tulejek można jej użyć jako ściągacz izolacji z przewodu, ucinak do przewodu (linki i drutu), a także jako ucinak śrub, kiedy potrzebujemy jakąś śrubę skrócić.

Do zaciskarki będziemy potrzebować zestawu tulejek o różnej średnicy. Wybieramy więc tulejki do standardowych przekrojów: 1,5 mm², 2,5 mm² i 4 mm², oraz takie, które będziemy potrzebować w naszej praktyce zawodowej.

jakie tulejki elektryczne

Tulejki różnego rodzaju i różnej średnicy

 
Jak widzimy na powyższej fotografii, tulejki występują w różnych odmianach, warto więc z tego bogactwa korzystać i wybierać do zlecenia takie tulejki, jakie będą najodpowiedniejsze.

Jeśli podłączamy płytę indukcyjną lub inne podobne urządzenie do puszki poprzez elastyczny przewód (linkę) to wskazane jest, aby końcówki były zabezpieczone tulejkami, bo przy tak dużym prądzie ważne jest, aby wszystkie druciki wzięły udział w przekazaniu mocy do urządzenia. Nie idźmy na skróty, bo nie warto.

jak zacisnąć tulejkę na przewodzie

Tulejki zaciśnięte na przewodach

Klucze płaskie

Płaskie klucze, choć nie są potrzebne w codziennej pracy elektryka, przydają się, gdy musimy na przykład odkręcić śruby w starej rozdzielnicy. Zarówno tablica, jak i gniazda bezpiecznikowe przykręcone są zazwyczaj śrubami sześciokątnymi, a nie zawsze da się je odkręcić kombinerkami. Czasem tak są zapieczone, że bez klucza się nie obejdzie. Poza tym dokręcanie przewodów w rozdzielnicy kombinerkami to kiepski pomysł.

jakie klucze dla elektryka

Choć nie jesteśmy mechanikiem, klucze płaskie czasem się przydają

Tak to już jest w usługach, że z niektórych narzędzi korzystamy bardzo rzadko, czasem raz na rok, ale bez nich trudno sobie poradzić. Musimy je mieć.

 


Artykuł pochodzi z mojej książki pt. "Porady praktyczne dla początkującego elektryka". Zapraszam na Stronę książki.

poradnik dla elektryka





Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki