Strony

środa, 28 stycznia 2015

Pytania niestandardowe na rozmowie kwalifikacyjnej cz 1

Aplikując na poważne stanowisko w firmie, podczas rozmowy kwalifikacyjnej często padają niestandardowe pytania, wykraczające daleko poza zakres tak zwanych „normalnych” pytań. Im wyższe lub bardziej wymagające stanowisko, tym większe prawdopodobieństwo, że spotkamy się z tego typu pytaniami. Mają one na celu sprawdzenie innych cech kandydata, nie tylko wiedzę i umiejętności. Ważne są przecież także takie cechy, jak odporność na stres, radzenie sobie z trudnymi sytuacjami czy chociażby stosunek kandydata do siebie i ludzi. Należy pamiętać, iż nie zawsze trzeba odpowiadać na pytanie lub zgadzać się na wykonanie krępującej dla nas czynności. Czasami takie pytania lub zadania mają tylko sprawdzić, czy kandydat potrafi asertywnie odmówić odpowiedzi na pytanie, które jest dla niego niestosowne. Na niektórych stanowiskach, tego typu cechy są obowiązkowe. Wyobrażacie sobie pilota samolotu lecącego wprost na skały, który w decydującej chwili panikuje lub traci głowę? Albo: czy wyobrażacie sobie handlowca, który jest wulgarny i arogancki wobec klientów? 

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania niestandardowe pozwalają lepiej poznać charakter i naturę kandydata. Często wydają się być one bezsensowne lub wręcz głupie, jednak reakcja aplikanta na nie i jego odpowiedź mówią wiele rekruterowi, który potrafi te wyniki zinterpretować.

Profil psychologiczny kandydata tworzy się na podstawie analizy stanowiska pracy. Inną osobowość przecież powinien mieć informatyk zarządzający bazami danych, a inną przedstawiciel handlowy będący cały czas w trasie i przedstawiający oferty klientom.

Prekursorem nieszablonowego podejścia do rekrutacji była firma Microsoft, a w jej ślady poszli później inni, jak chociażby Google, Yahoo czy Xerox – nie tylko stosowali nietypowe pytania, ale też stworzyli wieloetapowe procesy rekrutacji. Celem działania wielkich koncernów było zbudowanie atmosfery niedostępności oraz wytrącania kandydatów ze sfery komfortu. 
 
Pocieszające jest to, iż w końcu rekruterzy co niektórych firm w końcu zrozumieli małą przydatność pytań niestandardowych. W wywiadzie dla „The New York Times”, Laszlo Bock – osoba odpowiedzialna w Google za zasoby ludzkie – oficjalnie przyznał, że łamigłówki rekrutacyjne, z których od lat słynął gigant z Doliny Krzemowej, są całkowicie bezużyteczne! Stwierdził on, że dziwaczne pytania, ani nie pozwalają przewidzieć zachowania kandydata, ani nie potwierdzają jego kreatywności. 
 
Google szczegółowo przyjrzało się swoim procesom rekrutacyjnym i określiło, co przynosi rezultaty, a co nie. W efekcie zdecydowano, że hipotetycznych pytań i logicznych zagadek na rozmowach kwalifikacyjnych nie będzie. Co więcej, osoby prowadzące rekrutację nie przywiązują już też dużej wagi do wysokiej średniej ocen ze studiów, która była wcześniej jednym z głównych wymogów wobec wszystkich kandydatów. O ile bowiem widać jakąś zależność pomiędzy wysoką średnią a dobrymi wynikami w pracy u osób świeżo po studiach, to w przypadku kandydatów z dużym stażem, którzy edukację zakończyli lata temu, takiej korelacji nie ma. Jest to chyba oczywiste: młody pracownik, poza wiedzą wyniesioną ze szkoły i swoim młodzieńczym entuzjazmem, nic więcej nie posiada. Dojrzały pracownik zawsze będzie przewyższał studenta swoim doświadczeniem i praktyką w zawodzie. W szkole nie da się wszystkiego nauczyć. Życie niesie znacznie więcej, niż można zawrzeć w programie edukacyjnym szkoły.

Google postanowiło skupić się zatem na ustrukturyzowanych wywiadach behawioralnych. Są to rozmowy, w trakcie których analizuje się sukcesy i porażki mające miejsce w naszym życiu zawodowym. W trakcie interview kandydat jest proszony o szczegółowe opisanie jakiejś sytuacji z przeszłości i roli, jaką w niej odegrał. 
 
     Oto pytania niestandardowe, z którymi musieli zmagać się kandydaci na różne stanowiska:


Google:



Stanowisko: Product Manager

  • Ile piłeczek golfowych zmieści się w szkolnym autobusie?
  • Ile jest na świecie specjalistów od strojenia pianin?
  • Zaplanuj plan ewakuacyjny dla miasta San Francisco.
  • Masz osiem piłek o tym samym rozmiarze. Siedem z nich jest tej samej wagi, a jedna z nich jest nieco lżejsza. Jak możesz znaleźć tę piłkę, która jest nieco lżejsza od reszty, używając tylko dwóch pomiarów?
  • Wyjaśnij pojęcie „baza danych” w trzech zdaniach swojemu ośmioletniemu siostrzeńcu.
  • Ile powinieneś wziąć za umycie wszystkich okien wieżowców w Seattle?
  • Jak oszacowałbyś, ile rozgłośni radiowych działa w Stanach Zjednoczonych?



Stanowisko: Administrative Assistant

  • Załóżmy, że otrzymałeś pudełko ołówków. Wymień 10 rzeczy, które mógłbyś z nimi zrobić, a które nie są ich tradycyjnym zastosowaniem.



Inne:

  • Ile osób używa Facebooka w San Francisco o 2:30 po południu w piątek?
  • Jeśli mógłbyś wykonywać jedną figurę taneczną do końca życia, co by to było?
  • Powiedz mi coś, czego nie chciałbyś, żebym o Tobie wiedział?
  • Jakim zwierzątkiem jesteś?
  • Czy potrafiłbyś przeskoczyć przez wysoki budynek za pomocą jednego odbicia?
  • Ile balonów zmieściłoby się w San Francisco?
  • Ile krów jest w Kanadzie?
  • Stwórz algorytm, który znajduje najkrótszą drogę pomiędzy dwoma słowami w dokumencie.
  • Jeśli w jakimś państwie wszystkie rodziny kontynuują płodzenie dzieci, dopóki nie ‘stworzą’ chłopca, a potem zaprzestają to jaki będzie stosunek chłopców do dziewczynek w tym państwie?



Tesla Motors


  • Jak opisałbyś siłomierz 8-letniemu dziecku? (stanowisko: inżynier techniczny)


EMSI Engineering


  • Przeliteruj słowo diverticulitis (Stanowisko: Account Manager)


                  < Wstecz    1...4/15    Dalej >





Ciekawe artykuły:


    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

poniedziałek, 26 stycznia 2015

Typowe pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej cz 3

Pytanie 10: Od czego zacznie Pan swój pierwszy dzień w pracy ?


     Ludzie tworzą firmę, więc dobre kontakty to podstawa. Dlatego pierwszy dzień zacznę od poznania ludzi, nawet jeśli miałby to być tylko uścisk dłoni i wymiana jednego zdania. Chciałbym także porozmawiać ze swoim bezpośrednim przełożonym o mojej pracy: jakie są moje obowiązki, jakie są oczekiwania wobec mnie i ewentualnie o innych uwagach, jeśliby były. Każda firma prowadzi swoją indywidualną politykę pracy, więc starałbym się szybko odnaleźć w nowych warunkach, aby być częścią zespołu.



Pytanie 11: Czy wykonywał Pan już tego rodzaju pracę?


     Niestety, nie dysponuję zbyt dużym doświadczeniem, lecz chętnie współpracuję z innymi osobami, a co za tym idzie będę mógł w szybki sposób to doświadczenie zdobyć. Jest to też pewna zaleta, gdyż brak doświadczenia umożliwia mi opanowanie moich obowiązków ściśle na wzór wymaganych w tej firmie, bez nawyków i przyzwyczajeń z innych firm. Ponadto moje wcześniejsze doświadczenia dają mi bardzo dobre podstawy do opanowania tej umiejętności. Myślę, że każda praca stanowi wyzwanie, którego chętnie się zawsze podejmuję. Nigdy nie miałem problemów z opanowywaniem nowych czynności.


Jeżeli posiadamy doświadczenie, ale krótkie:


     W ciągu tego czasu nauczyłem się...........; sprawowałem nadzór nad............; osiągnąłem takie wyniki jak:....



Pytanie 12: Jakie są Pańskie oczekiwania finansowe?


     Zdaję sobie sprawę, że nowym pracownikom zwykle oferuje się niższą stawkę godzinową. Wiem jednak, że jestem w stanie wnieść ponadprzeciętny wkład w Pańską firmę, chciałbym więc być uczciwie i adekwatnie wynagrodzony. W ostatniej mojej pracy, za podobne stanowisko, zaoferowano mi [podać]. Mam nadzieję, że w Pańskiej firmie mogę liczyć na podobne warunki finansowe. Uważam, że to uczciwa stawka wobec obowiązków, jakie mnie czekają. Oczywiście, jestem otwarty na negocjacje. Zależy mi bowiem na obustronnym zadowoleniu. Jestem otwarty także na tak zwany okres próbny z zaniżoną stawką, aby firma mogła zapoznać się z moimi umiejętnościami. Po okresie próbnym oczekiwałbym jednak pełnej, typowej stawki, jaka obowiązuje na tym stanowisku.



Pytanie 13: Dlaczego mamy zatrudnić akurat Pana?


     Uważam, że opłaca się inwestować w pracowników z doświadczeniem. Pracowałem w tym zawodzie przez przeszło [podać jak długo]. Choć teoria i wiedza są istotne, to bez poparcia w praktyce mogą nie być wystarczające do produktywnej i właściwej pracy. Ponieważ mogę się pochwalić jednym i drugim, to sądzę, że jestem odpowiednią osobą do tej firmy. Również moje kwalifikacje odpowiadają Pańskim wymogom: biegle posługuję się komputerem oraz biurowym oprogramowaniem... Cechuje mnie zdecydowanie, pewność siebie i jestem w miarę komunikatywny, dzięki czemu wydajnie pracuję w zespole. A dodatkowo, dokształciłem własne umiejętności, kończąc następujące szkolenia: [wymienić]. W poprzedniej pracy moje innowacyjne strategie i propozycje zwiększyły dochody firmy i przyczyniły się do zwiększenia efektywności pracy. Wiem, że mogę zrobić to samo dla Pana. Posiadam znacznie większą wiedzę i umiejętności niż są wymagane na tym stanowisku. Posiadam więc potencjał, który firma będzie mogła wykorzystać.



Pytanie 14: Co chce Pan robić za pięć lat?


     Chociaż trudno jest przewidzieć przyszłość, szczerze wierzę, że za pięć lat będę jednym z najskuteczniejszych pracowników firmy — taki przynajmniej jest mój ambitny cel. Chcę wykonywać swój zawód na jeszcze lepszym poziomie, interesuje mnie dalsze dokształcanie i rozwijanie umiejętności. Mam świadomość, że moja praca przekłada się na sytuację firmy, dlatego chcę brać czynny udział w rozwoju swojego miejsca pracy i być przydatny. Dbając o swój rozwój osobisty, zwiększam jednocześnie wartość dla firmy. Mam nadzieję, że i firmie zależy na wykwalifikowanej kadrze i zapewni mi system szkoleń, który podniesie moje kompetencje...



Pytanie 15: Czy ma Pan do mnie jakieś pytania?


     Przygotuj sobie przed rozmową pytania, które są dla ciebie ważne. Mogą dotyczyć zakresu obowiązków na danym stanowisku, samej firmy i jej produktów czy też dalszego procesu rekrutacji. Brak pytań do rekrutera świadczy o twoim braku przygotowania i małej motywacji do pracy. Niech rekruter nie ma wątpliwości, że dobrze przygotowałeś się do rozmowy.


Przykładowa wypowiedź:


     Tak, oczywiście. Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o tym stanowisku: na przykład, czym powinien wyróżniać się pracownik zajmujący tę pozycję? Jaki miałby być konkretnie zakres moich obowiązków? Czy firma przeprowadza szkolenia pracowników w celu podnoszenia ich kwalifikacji? Czy istnieje możliwość awansu i jaki trzeba mieć staż, aby móc awansować? Chciałbym kontynuować naukę w systemie zaocznym, czy firma wychodzi naprzeciw takim aspiracjom pracownika, chociażby stosując elastyczny czas pracy, dopasowując go do potrzeb uczącego się pracownika?


                          < Wstecz    1...3/15    Dalej >



piątek, 23 stycznia 2015

Typowe pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej cz 2

Pytanie 4: Co udało się Panu najlepszego zrealizować w życiu? Lub: Proszę przedstawić swoje osiągnięcia.


Pamiętajmy, że rekruterowi nie chodzi o nasze życie prywatne. Jeśli powiemy: „Najlepsze było ukończenie studiów lub dostanie pracy w firmie X”, to znaczy, że nie mamy dużych ambicji, a tym samym nasza motywacja do pracy będzie mała. Ukończenie szkoły może być tylko punktem wyjścia do bardziej „poważnych” osiągnięć, na przykład, że ciągła praca i doskonalenie się daje ci coraz lepsze rezultaty. Praca jest dla Ciebie miejscem do realizacji swoich potrzeb i zawsze dajesz z siebie wszystko, aby zadania zostały wykonane na najwyższym poziomie.

Oto próbka dobrej wypowiedzi: Jak widzę ludzi w moim wieku, to przypominają mi oni mnie jak miałem lat 16: brak odpowiedzialności, brak podstawowej wiedzy prawnej, ekonomicznej. Ludzie nawet nie wiedzą, co to jest opłata ryczałtowa! Ja miałem w życiu bardzo pod górkę, ale zaowocowało to tym, że teraz jestem dojrzalszy i bardziej odpowiedzialny niż 95% moich rówieśników. W mojej dotychczasowej drodze zawodowej nauczyłem się pracować w grupie, z różnymi typami ludzi, co pomogło mi późniejszej pracy jako przedstawiciel handlowy. Zawsze miałem dobrych nauczycieli, którzy nauczyli mnie, że w pracy liczy się przede wszystkim uczciwość i rzetelność. Wartości te stosuję teraz także w życiu prywatnym...


Pytanie 5: Dlaczego zwolniono Pana z poprzedniej pracy?


Jeżeli utraciłeś pracę z powodu zwolnień grupowych, to powiedz coś więcej na ten temat, na przykład ile w sumie zwolniono wtedy pracowników.

Inne powody zwolnienia:
  • w wyniku zmian organizacyjnych firmy,
  • ponieważ chciałbym w większym stopniu wykorzystywać moje umiejętności.
  • uważam, że zmiana pracy da mi większe możliwości samorozwoju.

Ważna uwaga: nigdy nie wypowiadaj się negatywnie o swoim poprzednim pracodawcy i miejscu pracy, bo udowadniasz tym brak lojalności.

Jeżeli sam się zwolniłeś, przedstaw konkretne argumenty, które skłoniły cię do takiej decyzji, na przykład: W poprzedniej firmie nie mogłem liczyć na żaden rozwój, pomimo wkładania przeze mnie dużego wysiłku i doskonałych wyników, stąd szukam firmy, która daje większe możliwości, w której będę mógł w całości spożytkować swoje umiejętności, zrealizować własne ambicje, a tym samym przyczynić się do wzrostu firmy na wielu płaszczyznach. Możliwość rozwoju jest czymś, co mnie motywuje. Nie boję się wyzwań i jestem gotów na bardziej odpowiedzialne obowiązki.



Pytanie 6: Jakie są Pana priorytety w pracy?


Rzetelność i uczciwość to cechy, którymi kieruję się w życiu na co dzień, także w życiu zawodowym, więc z pewnością jest to podstawa, na jakiej się opieram. Ważne jest dla mnie także to, aby przyczyniać się do rozwoju firmy, na przykład w ostatniej pracy, kierownictwo firmy było otwarte na sugestie, nawet szeregowych pracowników, więc często dzieliłem się swoimi przemyśleniami. Wiele moich innowacji i optymalizacji zostało zaakceptowane i wprowadzone w życie, dzięki czemu przyczyniłem się do zwiększenia zysków firmy.



Pytanie 7: A co Pana demotywuje w pracy?


Najbardziej czego nie lubię w pracy to nudzić się. Demotywuje mnie także fakt, że jedni mają w sobie więcej motywacji do pracy a inni mniej. Jeżeli pracuję w zespole, praca z takimi osobami to istny koszmar. Kiedy ja chcę działać, oni się ociągają: a to przerwa na papierosa, a to jakaś pogawędka... Nie akceptuję takiego zachowania w pracy. Jak praca to praca, jak przerwa to przerwa... 

Nie lubię także niekompetencji, choć wiem, że wynika ona głównie z braku dostatecznej wiedzy pracownika. Wracamy więc to poprzedniej mojej wypowiedzi: brak motywacji w pracy. Zawsze przykro mi, kiedy widzę pracownika, który swoim działaniem bardziej szkodzi firmie, niż pracuje na jej rozwój. Ja akurat staram się nie tylko dobrze wykonywać swoje obowiązki, ale także staram się podnosić swoje kwalifikacje, abym to, czym się zajmuję, robił jeszcze lepiej.



Pytanie 8: Co Pan wniósł do swojej byłej firmy?

wtorek, 20 stycznia 2015

Typowe pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej cz 1

Nie będzie chyba przesady w stwierdzeniu, że rozmowa kwalifikacyjna to marketing w pełnym tego słowa znaczeniu: wystarczy zrobić dobre wrażenie na rekrutującym, aby mieć szansę na pracę. Mechanizm ten działa zresztą we wszystkich sferach naszego życia. Wiadomym jest, iż nasza wiedza i umiejętności także są ważne, ale z pewnością właściwe „sprzedanie się” potrafi przekonać do siebie pracodawcę, który ujrzy w nas jakiś potencjał. 

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

W naszych czasach, w dobie wszechobecnego internetu, spotykamy się coraz częściej z sytuacją, w której niektórzy rekruterzy chcąc pozyskać o nas więcej informacji, przeglądają nasze profile na serwisach społecznościowych takich, jak Nasza Klasa, Facebook czy nasze strony internetowe. Mogą dowiedzieć się z nich znacznie więcej niż chcemy im powiedzieć. Sam stosuję tę metodę w stosunku do potencjalnych pracodawców. Wpisuję w Google nazwę firmy lub nazwisko właściciela (jeżeli firma jest niewielka) i przeglądam opinie na ich temat. W ten sposób, na przykład odrzuciłem jedną ofertę pracy zanim jeszcze złożyłem podanie. Okazało się, że właściciel to młody człowiek, który na którymś z serwisów opisuje siebie i wymienia bodajże cztery czy pięć ukończonych kursów z zakresu manipulowania ludźmi i wpływania na ich decyzje. Pomyślałem sobie wtedy: „Niezły z ciebie będzie pracodawca...”. Człowiek ten mógłby okazać się dobrym lub przynajmniej uczciwym pracodawcą, lecz z kimś kto kończy takie kursy nie jest mi akurat po drodze...

Wracając do serwisów społecznościowych i naszych profili, miejmy tego świadomość, że wystawiają one świadectwo o nas, nie tylko wśród społeczności internetowej, ale także czasem w oczach przeglądającego je rekrutera czy przyszłego pracodawcę. Jaką wiedzę może rekruter zdobyć z naszych profili. Przede wszystkim poziom naszej mentalności i kultury osobistej. Nasze wypowiedzi udzielane w internecie nie giną, pozostają latami, więc wszystko co napiszemy może stanąć kiedyś za nami lub przeciwko nam. Jeżeli wypowiadamy się w sposób nieuprzejmy, obraźliwy i bez okazywania szacunku rozmówcy, świadczy to o tym, jak bardzo jesteśmy prymitywni i nieokrzesani. Starajmy się teraz o posadę handlowca lub pracownika obsługi klienta- kto nas zaangażuje na takie stanowisko? Dlatego tak ważne staje się obecnie świadome budowanie własnego wizerunku w sieci.

Na rozmowie kwalifikacyjnej spotykamy się z różnymi pytaniami, ale są takie, które prawie zawsze padną, na przykład gdzie ostatnio pracowaliśmy lub dlaczego już w tej firmie nie pracujemy. Warto zawczasu zapoznać się z takimi „standardowymi” pytaniami i przygotować sobie odpowiedzi, abyśmy nie dukali przed rekruterem lub komisją rekrutacyjną, bo obniży to naszą wartość, jeżeli zaczniemy się jąkać i zapętlać w odpowiedziach. Z badań wynika, że wśród pytań, które rekruterzy często zadają kandydatom, na pierwszym miejscu znalazło się to o powody zmiany pracy, później dociekanie o motywację do pracy, oczekiwania wobec nowego pracodawcy oraz największe dotychczasowe sukcesy zawodowe. 

Szukając pracy warto także pozyskać nieco wiedzy z dziedziny autoprezentacji i autopromocji, gdyż kandydaci często nie potrafią właściwie odczytać intencji rekrutera. 

Takim typowym błędem niedoświadczonych kandydatów jest odpowiedź udzielana na prośbę, aby opowiedzieli coś o sobie. Dużo osób zaczyna streszczać swoje życie i wymieniać swoje zainteresowania, tymczasem przyszłego pracodawcę interesuje przede wszystkim nasza przydatność dla firmy, czyli będzie go interesowało, jakie ukończyliśmy szkoły, kursy, jakie mamy doświadczenie zawodowe, biznesowe i tym podobne. Naprawdę nikogo nie interesuje to, że mamy w domu pięć kotów i dwa psy lub, że lubimy długie spacery...

Poniżej zapoznamy się z niektórymi typowymi pytaniami padającymi na rozmowie kwalifikacyjnej oraz z proponowanymi właściwymi odpowiedziami.



Pytanie 1: Proszę opowiedzieć coś o sobie



     Nazywam się... Ukończyłem studia (lub szkołę) ..., w czasie których największą wagę przywiązywałem do... (nauki języków obcych, nauki zawodu, pracy z ludźmi itp.). Następnie przeszedłem praktyki w … (praktyki zawodowe, kursy przygotowawcze, szkolenia). Dalej to już edukacja własna, zarówno na podstawie książek, bezpośredniego doświadczenia, jak i konsultacji pod okiem zawodowców. Z wykształcenia jestem ... — zajmuję się tym od … lat. Temat ten pasjonuje mnie. Uważam, że osoby, które w podobny sposób podchodzą do pracy, są znacznie wydajniejsze i osiągają znacznie lepsze wyniki. W ciągu tego czasu, pracowałem w takich firmach, jak ... Stanowiska, jakie do tej pory obejmowałem, to przede wszystkim ... W poprzedniej pracy byłem odpowiedzialny za....., co dawało mi duży poziom satysfakcji... Sądzę, że mój dorobek zawodowy w pełni odpowiada, a może nawet trochę przewyższa wymagania stanowiska w Pańskiej firmie. Uważam, że w Pańskiej firmie mam równie szerokie pole do popisu i będę mógł się przyczynić do jej rozwoju równie skutecznie, co w poprzednich firmach, w których pracowałem.


Pytanie 2: Jakie są Pana słabe strony?


piątek, 16 stycznia 2015

Ucz się na cudzych błędach cz 4

Nauka 2


     Wszystko jest dla ludzi, także alkohol. To prawda, jednak nadmiar alkoholu, kiedy tracimy świadomość tego co robimy to, poza bezmyślnością, jeden z najczęstszych sprawców zła w naszym życiu: niechciane ciąże, rozboje, bijatyki, problemy z prawem, problemy w pracy itd. Najgorzej w tym względzie mają kobiety, gdyż jak mówi mądrość ludowa: „baba pijana, dupa sprzedana”. Mężczyźni zresztą często raczą nowo poznane kobiety alkoholem, aby je „zmiękczyć”, „oswoić”. Jest to metoda stara jak świat. Potem można przystąpić do ataku. Czasem pamiątkę takiego spotkania kobieta ma na całe życie. Mężczyzna ulotni się lub zrzuci z siebie odpowiedzialność. Jeżeli pracuje, można wywalczyć od niego alimenty, ale często tacy mężczyźni, unikając ich płacenia, oficjalnie nie pracują, więc kobieta zostaje na lodzie sama. Wielokrotnie spotykałem ludzi, którzy pytali czy poprzedniego dnia zbyt mocno nie narozrabiali, bo za dużo wypili. Taka sytuacja dla człowieka świadomego jest nie do przyjęcia.


Nauka 3


     Nie ryzykujmy niepotrzebnie. W myśl powiedzenia: „Kto igra z ogniem, ten się oparzy”. Ludzie często narażają swoje zdrowie lub życie aby przeżyć chwile ekscytacji lub poczuć adrenalinę. Niektórzy z nich płacą potem za to bardzo wysoką cenę. Ostatni głośny przykład naszych himalaistów: Jako pierwsi zdobyli zimą jeden z ośmiotysięcznych szczytów (Broad Peak). Ich radość i chwała nie trwała jednak długo. Przy schodzeniu z góry dwóch z nich odpadło od ściany i zginęli. Zostawili swoje domy, rodziny, dzieci... Czy warto było? Człowiek często bzdurnie uważa, że owszem, nieszczęścia zdarzają się, ale tylko innym, im się to nie przydarzy. Ta mentalność widoczna jest w wielu aspektach ludzkiego postępowania.


Nauka 4

wtorek, 13 stycznia 2015

Ucz się na cudzych błędach cz 3

     Zapoznajmy się bliżej z tym dobrodziejstwem, jakie daje nam wiedza uzyskana na podstawie doświadczeń innych ludzi. 

    Tak się jakoś układa, że poznając przypadki życia ludzi wokół nas uzyskujemy wiedzę bardziej praktyczną, sprecyzowaną do konkretnego przypadku, na przykład mama mówi dziecku: „załóż czapkę, bo będziesz chory”. Kiedy dziecko mimo to nie chodzi w czapce i przeziębi się, otrzymuje dzięki temu konkretną wiedzę: „Jak nie będę nosił czapki to może mnie złapać przeziębienie”. Jest to wiedza bardzo konkretna, ograniczona do tego przypadku, ale równie dobrze możemy się przecież przeziębić chodząc w zimnym pomieszczeniu na bosaka lub pijąc zimny napój. Możliwości jest wiele, dlatego poza taką skonkretyzowaną wiedzą potrzebujemy jeszcze wyrobić w sobie odpowiednie zachowania i sposoby postępowania w życiu, aby stały one na straży przed zagrożeniami nieznanymi, takimi które nie zdarzyły się jeszcze nikomu w naszym otoczeniu. 

    Domeną tego typu wiedzy jest właśnie wiedza spisana w książkach, w których na podstawie mądrości pokoleń definiuje się konkretny styl życia lub zachowania. Warto w tym miejscu przytoczyć słowa naszego poety, Antoniego Słonimskiego: „Kiedy nie wiem jak się zachować, na wszelki wypadek zachowuję się przyzwoicie”. Jest to przykład zachowania chroniącego nas przed różnymi, nawet tymi nie znanymi zagrożeniami. Zamiast zbierać wiele różnorodnych nauk z konkretnych doświadczeń innych ludzi, dzięki takiej postawie zabezpieczamy się na niezliczoną ilość różnych okoliczności. 

    Rozumiemy teraz dlaczego, poza uczeniem się na cudzych błędach, potrzebna jest także mądrość pokoleń aby wyrobić w sobie odpowiednie zachowania i nawyki. Warto pamiętać także o tym, że czasem jesteśmy zmuszeni działać szybko, często pod wpływem różnorakich emocji, które jak wiemy bardzo nas ograniczają. Trudno w takich chwilach korzystać z konkretnej wiedzy jaką uzyskaliśmy z doświadczeń innych ludzi, ale jeżeli zawczasu wyrobimy w sobie odpowiednie zachowania i metody działań, w nagłej sytuacji postąpimy w sposób intuicyjny, zgodnie ze schematem odpowiadającym danej postawie. 

    Jeżeli na przykład nauczymy się szybko redukować emocje, to w sytuacji nagłej, w której wyzwala się ogromna ilość negatywnych emocji, jak chociażby gniew, możemy w sposób praktyczny uchronić się przed wieloma niekorzystnymi dla naszej przyszłości sytuacjami, a pamiętajmy, że przecież w przypływie nagłego gniewu człowiek może nawet zabić w skrajnych przypadkach. Nigdy więc nie należy gardzić mądrością pokoleń, choćbyśmy nawet wszystkiego nie rozumieli, ponieważ mądrość ta zebrana została z doświadczeń i praktyk życiowych wielu, wielu pokoleń.
  

     Aby nieco przybliżyć jak wielką pomocą jest dla nas wiedza wynikająca z doświadczeń innych ludzi przedstawiamy kilka „klasycznych” błędów, które moglibyśmy uniknąć gdybyśmy tylko wcześniej poznali tę wiedzę z doświadczeń innych ludzi.


Nauka 1- Branie kredytów ponad swoje możliwości.




     Często zdarza się, że człowiek kupuje kolejną rzecz na raty lub bierze kolejny kredyt lekceważąc fakt, że już w tej chwili ma problemy z terminowym płaceniem rat, które posiada. Przyczyn tego może być kilka:

piątek, 9 stycznia 2015

Ucz się na cudzych błędach cz 2

Emocje:




Strach




     Jest to jeden z systemów zabezpieczających żywego stworzenia mający na celu ochronę życia. Dzięki niemu organizm unika zbędnego zagrożenia lub mobilizuje swoje siły do ucieczki. Jak każda emocja towarzyszy nam przez całe życie.



Gniew




     Bardzo częsta emocja, która jest częścią naszej osobowości. Ciężko znaleźć człowieka, który by nie ulegał jej wpływowi.





Śmiech




     Poczucie humoru jest jedną z tych rzeczy, które różnią nas od innych zwierząt. Czasem kanony poczucia humoru zmieniają się w różnych epokach, ale nie zawsze, dzięki temu komedie Szekspira czy Moliera śmieszą ludzi na całym świecie od kilkuset lat.





Płacz




     Razem ze śmiechem stanowi drugą, skrajną emocję człowieka, pozwalającą na pełną ekspresję natury ludzkiej.







Cele w życiu:




Osiągnąć szczęście




     Czy jest ktoś, kto nie stawia sobie takiego celu w swoim życiu? Chyba nie. Każdy z nas chciałby być szczęśliwy. Jest to jeden z najbardziej pożądanych celów.





Założyć rodzinę




     Zdecydowana większość ludzi stawia sobie taki cel. U zwierząt jest on realizowany w sposób dosyć prosty i naturalny. Ludzie obarczeni „szkodami cywilizacyjnymi” mają z tym często większy problem. Innym wariantem tego jest ogólna stabilizacja rodzinno-życiowa.





Wyróżnić się spośród tłumu




     Większość ludzi chce w pracy awansować, cieszyć się większą wypłatą, szacunkiem, autorytetem, poważaniem, być sławnym, znanym lub uznanym w tym co robi, czym się zajmuje. Chce dostępować zaszczytów i poklasku. Kto z nas nie lubi kiedy łechce się jego próżność, chwali lub uwielbia... To taki przecież miód na serce...





     Jak widzimy w każdym z nas są te same elementy natury zwanej ludzką. Jeżeli chcemy być kochani to wiedzmy, że w tym samym czasie tak samo inni ludzie na całym świecie także tego pragną. Jeżeli odczuwamy rozterki miłosne lub doświadczamy uczucia zawiści, możemy być pewni, że z podobnymi problemami borykali się także nasi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie a nawet ludzie żyjący dwa lub cztery tysiące lat temu, o czym wspominaliśmy już w poprzednim rozdziale przytaczając słowa kapłana dla faraona Senusereta I. Od tysięcy lat nic się nie zmienia. Natura ludzka wciąż jest taka sama. To, co przeżywali nasi przodkowie, teraz my przeżywamy. Dokładnie to samo.

wtorek, 6 stycznia 2015

Ucz się na cudzych błędach cz 1

    Uczenie się na swoich błędach, jak wykazaliśmy w poprzednim rozdziale jest mądrym postępowaniem, ale uczenie się na cudzych błędach jest praktyką o wiele mądrzejszą. Czy można uczyć się na cudzych błędach? Przecież każdy z nas jest inny, żyje w innych warunkach, doświadcza innych zdarzeń, ma różne marzenia i cele w życiu... Czy jest w ogóle sens uczyć się na przykładach innych ludzi? Pewnie, że jest. To prawda, że każdy z nas jest inny i ma inne warunki „startowe” wchodząc w życie, ale jak głębiej zastanowimy się nad tym, to stwierdzimy ze zdziwieniem, a może nawet ze zgrozą, że tak naprawdę bardzo niewiele różni nas od siebie. Bez względu na kolor skóry, wyznanie, wykształcenie, zamożność, czy zakątek świata, w którym mieszkamy, każdego z nas można sprowadzić do prostego schematu, którym kierują cztery siły: popędy, uczucia, emocje i cele. Oto ich krótka charakterystyka:

Popędy:


Popęd seksualny


     Popęd seksualny jest najsilniejszym popędem człowieka i większości zwierząt. To on sprawia, że gatunki mogą przetrwać miliony lat. Jak każdy popęd ma on dosyć dużą autonomię i nie daje się w pełni kontrolować przez naszą wolę. Jak duża jest to siła pokazują badania na szczurach. Otóż, wykazały one, że samce gotowe są narażać nawet swoje życie, aby tylko dostać się do samicy, a już takiej ochoty do ryzyka nie wykazywały kiedy chodziło o zdobycie pożywienia, nawet wtedy, gdy byli bardzo, bardzo głodni.


Popęd życia


     Drugi z najsilniejszych popędów żywych istot. Każde stworzenie, bez względu na to, czy będzie to człowiek, czy zwierzę nie chce umierać, chce żyć i, gdy ktoś próbuje mu je odebrać, broni się ze wszystkich sił lub ucieka przed agresorem. Tylko wśród ludzi zdarzają się samobójcy, ponieważ będąc ofiarą cywilizacji, zatracili w sobie naturalny system wartości. 
 
     Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa? Istnieje tylko kilka klasycznych powodów:

  • problemy finansowe
  • problemy miłosne
  • problemy z prawem
  • problemy psychiczne

     To są główne powody, a każdy z nich jest produktem cywilizacyjnym, nawet miłość. Obiektywnie przecież patrząc, nie jest prawdą, że bez osoby ukochanej nie możemy żyć. Możemy żyć, a nawet po jakimś czasie ponownie się zakochać w kimś innym, co też pewnie większość Czytelników potwierdzi z własnego doświadczenia. Odbierane sobie życia z powodu odrzuconej miłości nie jest więc zachowaniem naturalnym, tylko sztucznym, wytworzonym przez zaślepiony umysł człowieka.


Uczucia:


Miłość


     Nie ma człowieka, który nie chciałby kochać i być kochany. Można mieć władzę, sławę, pieniądze, ale miłość bije to wszystko na głowę, czego niezliczone dowody odnajdujemy w życiu codziennym, tym małym i tym wielkim. Ile to już gwiazd, czy ludzi bogatych zapiło się na śmierć lub utopiło w odmętach narkotyków... Ich sława, pieniądze jakoś im szczęścia ani sensu życia nie dały. Każdy z nich oddałby wiele za odrobinę prawdziwej, szczerej i bezinteresownej miłości.


Radość