środa, 13 października 2021

Dlaczego warto zdecydować się na specjalność "logistyka przedsiębiorstwa"?

Funkcjonowanie przedsiębiorstw w nowoczesnej gospodarce nie jest możliwe bez logistyki. Rozumie się ją jako zadania z zakresu transportu oraz magazynowania materiałów, towarów i półproduktów, które są niezbędne do realizowania podstawowych celów firmy. Jak zdobyć wiedzę i umiejętności, które pozwolą wkroczyć w zawodowy świat logistyki? Odpowiedzią są studia Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, w ramach których dostępna jest specjalność Logistyka przedsiębiorstwa. 

rola logistyki w firmie
Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Rola logistyki w przedsiębiorstwie

Współczesna gospodarka opiera się na prawidłowym planowaniu kwestii związanych z transportem towarów, surowców i półproduktów. Bez tego trudno wyobrazić sobie krajową oraz międzynarodową, skuteczną wymianę dóbr czy ich produkcję. Ma to szczególne znaczenie np. w przemyśle, gdzie ciągłość dostaw części lub surowców jest kluczowa dla płynności funkcjonowania fabryki czy zakładu. Błędy w logistyce skutkują przestojami, a to wiążą się ze stratami finansowymi i utratą zaufania u kontrahentów. W skrajnych przypadkach może to wpłynąć negatywnie na dalsze losy firmy, jej wypłacalność i rzetelność. Fakty te sprawiają, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych logistyków jest na stałym, wysokim poziomie.

Na czym polega praca logistyka?

Zarządzanie środkami transportu kołowego oraz przepływem towarów, materiałów i półproduktów, tworzenie łańcuchów dostaw (od dostawców przez producenta do klienta docelowego) oraz kontrola kosztów związana z powyższymi działaniami to tylko niektóre zadania, które czekają na przyszłego logistyka. Biorąc pod uwagę, jak istotny jest to dział dla rentowności firmy, należy uznać ten zawód za niezwykle odpowiedzialny. Jest to więc praca dla osób, które lubią planować i obserwować, jak ich działania przynoszą wymierne korzyści konsumentom i przedsiębiorstwu.

Logistyk znajdzie pracę w szeroko rozumianym przemyśle, gdzie transport i magazynowanie są filarami działalności. Może to dotyczyć przemysłu ciężkiego (produkcja, wydobycie, sektor chemiczny czy paliwowy), ale także z sektora FMCG (Fast Moving Consumer Goods), czyli dóbr szybkozbywalnych, takich jak pożywienie, napoje, kosmetyki i środki czystości, alkohol, wyroby tytoniowe i tym podobne. Może być zatrudniony zarówno w firmie specjalizującej się w transporcie (m.in. jako spedytor, choć to zawód o węższych kompetencjach niż logistyk), jak i wspomnianych wyżej branżach i przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i handlowych.

Dowiedz się więcej o specjalności “logistyka przedsiębiorstwa”:

https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-inzynierii-i-zarzadzania/zarzadzanie-i-inzynieria-produkcji-i-stopnia/logistyka-przedsiebiorstwa-i/

Gdzie warto studiować logistykę przedsiębiorstwa?

Logistyka jest na tyle szeroką dziedziną wiedzy, że gruntowne merytoryczne przygotowanie do pracy zawodowej w tej branży możliwe jest tylko w ramach studiów. W Wyższej Szkole Zarządzania i Ekologii proponujemy specjalność Logistyka przedsiębiorstwa, która jest dostępna w ramach kierunku I stopnia: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Wszechstronne wykształcenie, jakie oferujemy w WSEiZ, to droga do wielu nowych możliwości zawodowych i rozwoju osobistego. Gwarantują to nowoczesne programy nauczania, które są realizowane przez doświadczonych w branży praktyków, doskonale przygotowanych pod względem teoretycznym.







Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki