poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Blogi warte obserwowania część 1

W internecie jest mnóstwo blogów, a jeszcze więcej stron internetowych. Skupiając się w tym artykule wyłącznie na blogach, widzimy, że blogerzy piszą na wszelkie możliwe tematy. Jedni opisują swoje życie, inni podróże, przygody, inni jeszcze uzewnętrzniają swoje przemyślenia – ogrom tematyki i ogrom blogów do przejrzenia. Na większość z nich nigdy nie natrafimy z uwagi na brak promocji ze strony właściciela bloga, jak i na nie do końca sprawiedliwą rękę wyszukiwarki Google, która nie zawsze potrafi docenić wartość bloga czy jego poszczególnych artykułów. Nawet jeśli taki artykuł umieści na swojej liście z wynikami wyszukiwania, ale gdzieś na odległej 40, 50 pozycji, to i tak jakby w dalszym ciągu artykuł ten pozostawał w internetowym niebycie.

blogi które warto czytać

     Szansą na dowiedzenie się o wartościowym blogu mogłyby być katalogi blogów, ale skoro każdy bloger może umieścić w nich swojego bloga bez względu na jego merytoryczną wartość, więc nie jest to dobre miejsce na pozyskanie informacji o blogu, który nas zainteresuje.

     Inną możliwością są wszelkiego rodzaju toplisty, najlepiej tematyczne, ale i one często nie mają wiele wspólnego z merytoryczną wartością bloga.

     Cykl artykułów, jaki dziś rozpoczynamy, jest kolejnym sposobem na dowiedzenie się o blogach, które warto czytać i obserwować. Taka rekomendacja jest bardziej wartościowa, gdyż bloger taki jak ja podpisuje się pod tą rekomendacją, że polecamy coś naprawdę wartego obserwowania.

     Niniejszy artykuł jest zaledwie wstępem do cyklu, choć i w nim polecimy kilka blogów wartych uwagi. W kolejnych artykułach, które będą się co jakiś czas ukazywać, zaprezentujemy większą listę blogów, na które warto zwrócić uwagę.


Jakie blogi warto czytać


     Jako że nasz blog nosi tytuł „Wiedza jest super” nie zdziwi chyba nikogo, że będziemy na nim promować przede wszystkim blogi, które dają czytelnikowi jakąś wiedzę, niekoniecznie zresztą naukową czy empiryczną. Interesuje nas wszystko to, co daje jakieś poznanie, dlatego bardziej będziemy zwracać uwagę na praktyków niż teoretyków. Bloger, który dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą praktyczną płynącą z tego doświadczenia jest w naszych oczach więcej wart niż bloger, który przedstawia zagadnienie tylko od strony teoretycznej, czasem wręcz nie wiedząc tak do końca, o czym pisze.

     Właściwą wartość obu typów blogerów wyjaśnimy na przykładzie. Wyobraźmy sobie, że jakaś osoba zaczepia przechodnia, przedstawiając mu swoją sprawę. Jest nią chęć wysłania listu, ale ponieważ osoba ta nie zna miasta, więc nie wie, co ma zrobić. Przechodzeń (teoretyk) zaraz odpowiada, że musi iść na pocztę, po czym zadowolony odchodzi w przekonaniu, że pomógł tej osobie, ale czy na pewno pomógł? Osoba ta jak była w kropce, tak nadal jest. Wie trochę więcej (że ma udać się na pocztę), ale tak naprawdę w niczym jej to nie pomogło. W dalszym ciągu nie może wysłać listu, bo nie wie jak na tę pocztę trafić.

     Pozostawiona samej sobie osoba zaczepia więc kolejnego przechodnia (praktyka), zwracając się z tym samym problemem. Przechodzeń ten nie tylko mówi o potrzebie udania się na pocztę, ale widząc zagubienie osoby, dokładnie wyjaśnia jej, w którym kierunku ma iść, jak długo będzie szła i co po drodze będzie mijała, dzięki czemu będzie spokojna, że dobrze idzie.

    Podsumowując powyższy przykład, nie będzie chyba zaskoczenia, że będziemy unikać w tym cyklu blogerów-teoretyków, bo skopiowany tekst z Wikipedii czy jakiejś książki nie jest wystarczający, abyśmy chcieli go zarekomendować, polecić innym.


Które blogi warto obserwować i czytać


     Przechodzimy w końcu do pierwszej prezentacji blogów, które warto czytać i obserwować. Są one pisane wyłącznie przez praktyków, blogerów, którzy opisują coś, co najpierw sami dotknęli.

     Jako pierwszy blog godny polecenia przedstawiamy blog o nazwie „Recenzje stron”, który świetnie wpasowuje się w tematykę naszego cyklu. Blogerka, przeglądając różne blogi pojawiające się w internecie, wybiera te najciekawsze i wyczerpująco je na swoim blogu opisuje, wskazując rzetelnie zalety bloga, ale także nie stroni od krytyki, jeśli jest taka potrzeba.

które blogi warto obserwować i czytać

    Po przeczytaniu recenzji bloga z podanymi przykładowymi artykułami możemy ocenić czy taki blog nas zainteresuje i czy warto go odwiedzić.

     Innym przykładem bloga recenzenckiego jest blog o nazwie „Dobre czytadła”, w którym autorka recenzuje książki, które przeczytała. To także świetny sposób na uzyskanie wiedzy, które książki warto przeczytać. Opisy książek są bardzo szczegółowe, co pozwala nam w pełni wyrobić sobie zdanie na temat danej książki.

blogi warte obserwowania

    Podamy jeszcze dwa przykłady blogerów-praktyków, tym razem bardziej zatopionych w prawdziwym życiu i jego doświadczeniu.

     Pierwszy z nich nosi nazwę „Samobójca z depresją” i jest pisany przez osobę, która mając swoje własne doświadczenia z niemocą życia, opisuje te zagadnienia od strony praktyka, często podając przydatne techniki, które sama stosowała lub które wręcz na swoje potrzeby sama sobie stworzyła. Dla osoby depresyjnej, zmagającej się z myślami samobójczymi czy po prostu chcącej zmienić swoje życie, trudno o lepszą rekomendację. Nikt tak nie zrozumie problemu depresji, jak osoba, która sama przez to przechodziła.

blogi i depresji i samobójstwie

    Podobnym blogiem do tego opisywanego przed chwilą jest blog o nazwie „Wiara jest super”. I w nim bloger-praktyk przedstawia świat żywej wiary od swojej, praktycznej strony. Nie jest to żadną miarą blog ewangelizujący, który zachęca innych do Pana Boga. Jest to blog przede wszystkim dla osób już wierzących (choć niekoniecznie), które chcą ożywić swoją wiarę lub zbliżyć się do Pana Boga.

blogi o wierze katolickiej
    Na blogu w odpowiednich zakładkach znajdziemy niezwykłe (praktyczne) rozważania na temat wiary, sposoby na ożywienie swojej wiary, a nawet dział pod nazwą „Polecana literatura” (głównie pisma świętych i przekazy z Nieba), który wniesie wiele światła w nasze rozumienie wiary chrześcijańskiej i lepsze zrozumienie Boga.


Zakończenie


     Często dawniej zastanawiałem się, na co komu wiedza skoro nie potrafi jej wykorzystać. Kiedyś i ja taki byłem. Przyszedł jednak czas, że zacząłem tę swoją szeroką wiedzę wykorzystywać, wpierw do zmiany swojego życia, a potem, aby stać się częścią lepszego życia innych ludzi. Takich ludzi jak ja nie brakuje w internecie. Codziennie zamieszczają na swoich blogach dziesiątki pomocnych artykułów, artykułów, które w nasze życie wniosą coś pozytywnego. Wystarczy tylko do nich dotrzeć i przeczytać...

     Mam nadzieję, że ten cykl zachęci Szanownego Czytelnika nie tylko do stałego czytania wartościowych blogów, ale także do aktywności, aby zdobytą wiedzę wykorzystywać do poprawy swojego życia, choć oczywiście nie tylko. W życiu musi być czas i na pracę i na rozrywkę. Nie zabraknie więc w naszym cyklu i rekomendacji blogów z wartościową rozrywką. Wszystko jednak w swoim czasie...


Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

3 komentarze:

  1. Istotnie, mało znane blogi czy stojące niżej w klasyfikacji Google nie muszą być wcale gorsze od tych z pierwszych pozycji. Warto promować się wzajemnie i polecać to, co jest wartościowe w naszych oczach. Taka rekomendacja może zachęcić internautów do odwiedzin naszej witryny, a może i do regularnych wizyt. I oczywiście dziękuję za taką miłą reklamę moich blogów :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z takich nowych blogów to chceszrozwoju.pl prezentuje fajny poziom i Akademia Bogactwa, tylko że to akurat videoblog.

    OdpowiedzUsuń

Tanie książki:

Polecane książki (Kliknij w okładkę, aby przeczytać opis):

e-booki   e-booki   e-booki   e-booki

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki