wtorek, 29 grudnia 2020

Jak przygotować tekst książki do publikacji część 2

<<-- Przejdź do części 1

Przygotowanie zbioru wierszy do publikacji

W przypadku zbioru wierszy, wiersze najlepiej ustawić na środku strony, ale nie przy pomocy opcji wyśrodkowania, bo wiersze nam się rozjadą, ale przy pomocy przesunięcia granicy tekstu.

jak napisać wiersz

Wiersz wyśrodkowany i przesunięty akapitem


Jak widzimy powyżej, przesunięty tekst wygląda lepiej niż wyśrodkowany. Do przesunięcia tekstu służą strzałeczki wskazane na powyższej fotografii.

Jeśli wiersze są dłuższe, możemy je ustawić jako jedna strona – jeden wiersz. W przypadku krótkich wierszy możemy z tej konwencji zrezygnować i – po zastosowaniu odpowiedniego odstępu – możemy na jednej stronie ustawić kilka wierszy. Wiersze, które nie mają tytułu, standardowo oznacza się trzema gwiazdkami, a w spisie treści po gwiazdkach pisze się w nawiasie pierwszy wers, który tym samym staje się tytułem pomocniczym.


Przygotowanie tekstu prozy do publikacji

Przez słowo „proza” użyte w powyższym podtytule rozumiemy każdy tekst ciągły, a więc taki, który nie jest wierszem.

Ogólne wiadomości podaliśmy już na początku artykułu, teraz podamy tylko kilka dodatkowych przydatnych szczegółów.

Pierwsze, co z takim tekstem warto zrobić, to wyrównać tekst z prawej strony tak jak w prawdziwej książce. Do tego celu wykorzystamy opcję wyjustowania pokazaną na fotografii poniżej:

 
 
gdzie są opcje wyjustuj i wyśrodkuj open office

Opcje „Wyśrodkuj” i „Wyjustuj”


Po zastosowaniu powyższej opcji okaże się, że niektóre słowa w jednej linii tekstu są za bardzo od siebie porozsuwane. Nieładnie to wygląda. W takim przypadku zastosujmy podział słowa i jego nadmiar przenieśmy do kolejnej linii tekstu.

 

jak sformatować tekst książki

Przykład łamania tekstu


Nie przesadzajmy jednak z tym przenoszeniem, bo to także źle wygląda i – co ważne – gorzej się taki tekst czyta. Użyjcie tej opcji tylko tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne.

Jeśli w naszej publikacji używamy grafik lub fotografii, umieśćmy je na środku strony – zawsze spoglądajmy na to, co robimy okiem czytelnika, jak on to odbierze. Podpisy do grafik mogą być napisane trochę mniejszą czcionką; można także użyć kursywy, aby tekst był przechylony. Podpis można wyśrodkować, aby był na środku pod obrazkiem.

Na koniec tej części opisu zasygnalizujemy tylko, że rozbudowane edytory tekstu umożliwiają bardzo zaawansowane formatowanie tekstu z oznaczeniem tytułów, cytatów, bloków tekstu, automatycznego spisu treści itd., ale w naszym przypadku nie ma potrzeby w większości przypadków z tego korzystać.

Na potrzeby przygotowania z tego materiału e-booka pdf nie jest nam to w ogóle potrzebne, a w przypadku serwisu Ridero wystarczy tylko oznaczyć nagłówkami tytuły i podtytuły a resztę automat Ridero sam sobie odczyta. Po wklepaniu do jego systemu pliku z tekstem wprowadzimy stosowne poprawki, co jest cytatem, co podpisem itd...

W artykule pt. „Jak zrobić e-book w wersji pdf” opiszemy jak z przygotowanego przez nas tekstu utworzyć książkę elektroniczną (e-book) w formacie pdf, a w artykule pt. „Jak przygotować tekst książki na potrzeby systemu Ridero” opowiemy jak stworzony przez nas plik przygotować na potrzeby systemu wydawniczego Ridero, w którym będziemy mogli utworzyć wersję mobilną (w formacie ePub i mobi) i wersję papierową.

Artykuł kończymy radą płynącą z praktyki, otóż lepiej jest przygotować sobie tekst naszej książki tylko ze wstępnym formatowaniem, bez oznaczania nagłówków i innych elementów, i zapisać go jako „oryginał”. Będzie to dla nas podstawa, na której będziemy mogli pracować, przygotowując pliki pod wersję elektroniczną, mobilną, papierową lub inną. Wystarczy wtedy skopiować oryginał i sformatować go odpowiednio do potrzeb danej wersji książki. Oryginał zostaje wtedy nienaruszony i może posłużyć jako punkt wyjściowy do innych opracowań.







Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki