wtorek, 7 marca 2017

Jak naprawić modem internetowy

Modemy internetowe na USB podłączane bezpośrednio do laptopa czy komputera cieszą się od zawsze dużym zainteresowaniem z uwagi na małe rozmiary, łatwość podłączenia i ich mobilność. Bez problemu możemy je wyjąć, powiedzmy z laptopa i podłączyć do komputera znajomego.

jak naprawić modem internetowy
Modem Huawei E 3131
 
    Czasami zdarza się, że mobilne modemy internetowe przestają działać. Głównym źródłem problemów jest złe obchodzenie się z modemem lub po prostu jego użytkowanie. W artykule tym poznamy sposoby usuwania najczęstszych problemów z takim modemem.


Modem internetowy nie działa

     Jedną z najczęstszych usterek mobilnego modemu internetowego jest wykrzywienie jego wtyku USB. Doświadczają tego głównie użytkownicy laptopów, którzy biorą go na kolana, nierzadko siedząc jeszcze w łóżku i przy zmienianiu pozycji siedzenia nieuważnie przekrzywią laptopem na stronę, gdzie podłączony jest modem i ten, zablokowany przez podłoże (nogę, pościel itp.) wykrzywia się w najsłabszym miejscu, czyli na łączeniu wtyku USB do reszty modemu.

     Próba wyprostowania tak wykrzywionego modemu nie zawsze kończy się powodzeniem, tzn. modem, choć wyprostowany nie działa. Zanim opiszemy sposoby naprawiania tego problemu, przedstawiamy drugą z najczęstszych usterek tych modemów mianowicie, pomimo tego, iż modem nie został wykrzywiony, także przestaje w którymś momencie działać lub działa, ale źle – często się rozłącza, trzeba podkładać różne papierki pod niego, bo nie w każdej pozycji chce działać itp., jednym słowem: coś w nim nie łączy.

elektronika modemu internetowego
Płytka modemu
 

Jak naprawić mobilny modem internetowy


     Wszystkie opisane przez nas problemy z modemem wynikają ze złego połączenia jednego (lub kilku) styków wtyku USB. Przy wielokrotnym wkładaniu i wyciąganiu modemu z gniazda USB, nie zawsze prosto i delikatnie, wtyk ten poddawany jest naprężeniom, które w końcu doprowadzają do oderwania się styku od płytki.

     W większości przypadków odłączy się on w całości, rzadko kiedy (no, chyba że po którejś już naprawie) zostaje on mechanicznie urwany. Wystarczy więc rozebrać modem i sprawdzić stan styków w miejscu, gdzie są one przylutowane do płytki.

jakwyglądają styki USB
Styki USB modemu
 
    Ruszając lekko wtykiem USB i przyglądając się łączeniom styków, zaraz zobaczymy, który z nich nie jest do płytki przylutowany. To właśnie on odpowiada za złe działanie modemu i to dlatego musieliśmy wcześniej coś pod niego podkładać, aby działał – gdy ten oderwany styk dotknął płytki, to modem działał, wystarczyło jednak lekko nim ruszyć, aby internet się rozłączył.


Jak rozebrać modem internetowy


     Aby rozebrać modem internetowy i dostać się do środka, musimy odkręcić dwie śrubki znajdujące się z tyłu przy wtyku USB, a następnie np. nożem podważyć obudowę z boku, aby zdjąć z zatrzasków pokrywki modemu:

jak rozebrać modem internetowy
Otwieranie modemu
 
    Po oswobodzeniu płytki modemu z obudowy możemy przystąpić do oględzin styków. W przeważającej części przypadków problem zlokalizujemy na stykach USB, więc nie musimy za bardzo tracić czasu na przyglądanie się elektronice modemu. Sposobem opisanym już wcześniej sprawdzamy, czy któryś styk czasem nie nie oderwał. Sprawdźmy także punkty lutowania metalowej obudowy wtyku USB do płytki. One też potrafią nie łączyć...

jak naprawić styki USB
Lutowanie styków


Naprawa modemu


     Mając zlokalizowany niełączący styk, musimy go ponownie przylutować do płytki, co nie jest zbyt trudne, choć trzeba uważać. Pomiędzy stykami są bowiem przylutowane powierzchniowo miniaturowe rezystory i kondensatory, często poniżej szerokości grotu lutownicy. Musimy zwrócić szczególną uwagę, aby takim rozgrzanym grotem nie przypalić ich lub nie odlutować.

elektronika modemu internetowego
Uważaj na miniaturowe elementy
 
    Styki do płytki lutujemy z niedużą ilością cyny, w taki sposób, aby jej nadmiar nie rozlał się po najbliższej okolicy i nie połączył się z którymś z elementów elektronicznych obok.

     Po pomyślnym przylutowaniu styku oczyszczamy miejsce lutowania, zeskrobując nadmiar kalafonii, a następnie omomierzem sprawdzamy, czy pomiędzy lutowanym stykiem a elementami wokół nie ma czasem zwarcia spowodowanego przez nadmiar cyny.

     Miałem w swojej praktyce taki przypadek, że po którymś już lutowaniu styków, niektóre z tych miniaturowych elementów przestały istnieć. Były to chyba kondensatory odsprzęgające, bo łączyły styki sygnałowe z masą. Ich usunięcie nie wprowadziło jednak problemów z działaniem modemu, więc w sytuacji kryzysowej, kiedy taki element ulegnie uszkodzeniu, nie ma co rozpaczać, tylko warto sprawdzić, czy modem łączy się z internetem i działa poprawnie.


Zakończenie


     Niełączące styki USB to najczęstsza usterka mobilnego modemu internetowego, ale nie jedyna. W osobnym artykule opiszemy problem innego rodzaju (typu programowego). Te dwie grupy problemów w zasadzie wyczerpują nasze amatorskie (we własnym zakresie) sposoby naprawy modemu internetowego. Sama elektronika zresztą stosunkowo rzadko się psuje...

    Zobacz filmik, jaki przy okazji tego artykułu przygotowałem:

 


Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tanie książki:

Polecane książki (Kliknij w okładkę, aby przeczytać opis):

e-booki   e-booki   e-booki   e-booki

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki