czwartek, 9 sierpnia 2018

Egipskie słowa w hieroglifach z polskim tłumaczeniem

Czasem zwracają się do mnie Czytelnicy z prośbą o pomoc w odczytaniu inskrypcji hieroglificznej znajdującej się na jakimś przedmiocie lub plakietce, które kupili bądź otrzymali od kogoś. Nie mając pewności co do treści napisu, z obawy czy czasem nie ma on związku z magią, szukają sposobu na odczytanie inskrypcji lub przynajmniej uzyskanie informacji, czy jest to przedmiot bezpieczny, niezwiązany z magią. W ten oto sposób – zazwyczaj poprzez wyszukiwarkę Google – trafiają na ten blog lub na mój darmowy e-book pt. „Odczytywanie hieroglifów”, który jest dostępny w sieci.

odczytywanie hieroglifów pdf robert trafny
Odczytywanie hieroglifów” - mój darmowy e-book
 
Tematyce poświęconej odczytywaniu hieroglifów poświęciłem już na tym blogu kilka artykułów, włącznie z podręcznym słownikiem hieroglificzno-polskim, w którym zawarłem kilkadziesiąt hieroglificznych słów często spotykanych w staroegipskich inskrypcjach. Dziś przedstawiam kolejny zbiór prawie 60 słów, które w inskrypcjach występują równie często, jak te ze słownika.


Hieroglify słownik


Słowa zawarte w tym zestawieniu pogrupowane zostały według rozpoczynających je pierwszych znaków tak, aby łatwiej można było odszukać konkretne słowo. W taki też sposób stworzyłem swój prywatny słownik hieroglificzno-polski, podobnie jak nasze współczesne słowniki językowe grupują słowa rozpoczynające się od kolejnych liter alfabetu.

Prezentowane w tym zbiorze słowa wraz ze słowami z poprzednich moich artykułów dadzą już Czytelnikowi wystarczającą bazę do tego, aby próbować zrozumieć treść spotkanej przez siebie inskrypcji, a nawet odczucia satysfakcji, kiedy uda się odczytać, choć kilka słów, czego każdemu Czytelnikowi życzę, bo jest to rozrywka umysłowa znacznie lepsza od rozwiązywania krzyżówek. :)

słownik hieroglifów

jak odczytać hieroglify egipskie

egipskie słowa w hieroglifach

jak czytać egipskie hieroglify


Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

2 komentarze:

  1. Będąc jakoś w 1 gimnazjum uznałam, że nauczę się i pisać, i czytać hieroglify. Zrezygnowałam po dwóch dniach "nauki", ale to faktycznie jest bardzo fajna zabawa. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, rozrywka niezła. Doskonała alternatywa dla tych, którym znudziło się rozwiązywanie krzyżówek :) Lepszej rozrywki umysłowej i przygody w jednym trudno sobie wyobrazić.

      Usuń

Tanie książki:

Polecane książki (Kliknij w okładkę, aby przeczytać opis):

e-booki   e-booki   e-booki   e-booki

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki