czwartek, 23 sierpnia 2018

Staroegipskie miasta i krainy w hieroglifach

Kontynuując temat hieroglifów, prezentujemy zestaw kilkudziesięciu staroegipskich miast i krain zapisanych przy pomocy hieroglifów. Jak wiadomo, Egipcjanie na oznaczenie nazwy miasta używali dedykowanego temu determiatywu w postaci tarczy, choć jak przekonamy się w podanych przykładach, czasem tego determinatywu używali do oznaczenia konkretnego miejsca, niekoniecznie całej miejscowości. 

Podobnie jak z miastami, sprawa przedstawia się z oznaczaniem krain i państw. Tutaj także Egipcjanie używali odpowiedniego determiatywu dla podkreślenia, że poprzedzający go zbiór hieroglifów jest nazwą krainy. Analizując nasze przykłady, łatwo ten determianatyw rozpoznamy.

Warto w swoim słowniku oba te determinatywy wyznaczyć jako osobne kategorie, gdyż determinatywy te służą tylko do oznaczania nazw miast i krain. Jeśli więc w inskrypcji hieroglificznej odnajdziemy taki znak, od razu możemy przejść do odpowiedniej kategorii w słowniku i szukać odpowiedniej nazwy, wyznaczając tym samym granicę, gdzie kończy się poprzedzające ją słowo.

Zauważmy na koniec, że nazwy obcych miast i krain, jeśli nie miały swoich egipskich odpowiedników, często są pisane fonetycznie, podobnie, jak egipscy skrybowie zapisywali, chociażby greckie imiona najeźdźców (władców) np. imię władcy „Ptolemeusz” z kamienia z Rosetty zapisali fonetycznie: Ptolmis.

Miasta egipskie zapisane w hieroglifach


miasta staroegipskie zapisane w hieroglifach
Staroegipskie miasta
miasta i krainy staroegipskie zapisane w hieroglifach
Staroegipskie miasta i krainy
krainy staroegipskie zapisane w hieroglifach
Staroegipskie krainy


Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tanie książki:

Polecane książki (Kliknij w okładkę, aby przeczytać opis):

e-booki   e-booki   e-booki   e-booki

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki