piątek, 5 września 2014

Galeria przeszłości cz 1

     Człowiek, jak zresztą każdy ssak, posiada w swojej naturze wrodzoną ciekawość. To ona głównie gna go po świecie, wszechświecie i wszechoceanie. Ciekawi go, co jest po drugiej stronie muru, góry, rzeki, oceanu... Pragnie odkrywać i poznawać nowe miejsca, zwyczaje, kultury i nowych ludzi; może są innego koloru skóry, innego wyznania, ale przecież podobni do nas. Czasem różnią się od nas bardziej w swoim zachowaniu, czasem mniej. Ta różnorodność świata zawsze nas bardzo pociąga.

     Nie każdy ma jednak możliwość podróżowania po świecie, ba, nawet poznawanie uroków Polski nie jest takie proste: praca, rodzina, obowiązki, finanse znacznie nas w tym ograniczają. W naszych czasach nie jest to jednak duży problem. Mamy do dyspozycji przewodniki, książki podróżnicze, czasopisma, programy telewizyjne, oraz nieoceniony internet, za pomocą którego możemy zobaczyć prawie każde miejsce na Ziemi, a w niektórych przypadkach, poprzez kamery internetowe, nawet w czasie rzeczywistym! Internet aż roi się od fotografii, czy filmów z różnych miejsc, które możemy przeglądać i w ten sposób mieć namiastkę własnej wyprawy podróżniczej.

     Ja, w swojej ciekawości idę dalej. Zawsze, ilekroć patrzę na jakieś miejsce, nurtuje mnie pytanie „Co tu było dawniej?”. Jak w tym miejscu żyli ludzie sto, dwieście, czy pięćset lat temu. Jak wyglądali, co robili, jak im się żyło... Chciałbym móc przenieść się choć na chwilę do przeszłości, aby ujrzeć dawno minioną rzeczywistość. Gdyby dotyczyło to tylko wieku dwudziestego nie byłoby problemu. Jest to czas, kiedy weszła już fotografia i film, więc wiele miejsc i scen z życia codziennego zostało uwiecznionych. Szkoda, że fotografię wynaleziono tak późno. W tej chwili byłaby to niezła skarbnica wiedzy. Możność utrwalania rzeczywistości to duże osiągnięcie w cywilizacji ludzkiej. 

    Spójrzmy na fotografie swoich dziadków, pradziadków... Dawno już ich nie ma, z niektórymi z nich nigdy się nawet nie spotkaliśmy, ale dzięki fotografiom wiemy jak wyglądali, jakie mieli ubrania, gdzie mieszkali, czy byli podobni do nas... Dzięki fotografiom pamięć o nich nie zagaśnie, podobnie jak i po nas.

     Przeglądając stare fotografie czy portrety rodzinne, możemy w mgnieniu oka cofać się w czasie, przebiegać przez pokolenia niczym ponadczasowy maratończyk. Zazwyczaj ludzie uwieczniają siebie w postaci właśnie chociażby portretu, na pamiątkę...

     W dawnych wiekach nie było fotografów. Ich rolę pełnili malarze. Po okresie politycznej poprawności, kiedy nie wypadało malować nic innego poza scenami religijnymi, biblijnymi, czy królewskimi, malarze coraz śmielej zaczęli rozglądać się po swoim otoczeniu. Ich artystyczny zmysł ujrzał niezwykłość zwykłego życia, dalekiego od królewskiego przepychu i zakłamania. 

    Zazwyczaj postacie świętych, możnowładców czy królów były w tym okresie idealizowane, nie tylko w obrazie, ale często także w kronikach historycznych. Wszystko to, co mogło postawić ich w niekorzystnym świetle było retuszowane lub zakłamywane. Najlepszym przykładem jest chyba starożytny Egipt i jeden z jego władców o imieniu Echnaton. Był wyjątkową postacią, dlatego znajdzie on swój opis w oddzielnym rozdziale. W tej chwili wystarczy nam tylko ta wiedza, iż jedną z jego zmian jakie wprowadził, była zmiana kanonu piękna. Wszyscy inni faraonowie przed nim, a także po nim, kazali się malować w postaci wyidealizowanej, dalekiej od rzeczywistości. 

    Poniżej mamy dwa takie przykłady: Pierwsza fotografia przedstawia faraona Totmesa IV, który rządził tuż przed nim, a druga, faraona Tutenchamona, rządzącego tuż po nim. Jak widzimy, kanon piękna jest ten sam.

starożytny Egipt
Totmes IV przed sfinksem                             


starożytny Egipt
Tutenchamon                                                                    


       Echnaton odszedł od takiego sposobu utrwalania rzeczywistości. Chciał przedstawiać prawdę, nawet jeżeli byłaby ona nie tak piękna jak powinna. Spójrzmy teraz na poniższą fotografię przedstawiającą owego władcę. Jak bardzo w swojej ułomności i szpetocie różni się ten kanon od poprzedniego. Całkowite obdarcie z królewskiej godności...

 
starożytny Egipt
Echnaton z żoną i dziećmi                                fot. Wikimedia

                              Strona    1/2    Dalej > Ciekawe artykuły:

    Zapoznaj się z innymi utworami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tanie książki:

Polecane książki (Kliknij w okładkę, aby przeczytać opis):

e-booki   e-booki   e-booki   e-booki

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki