wtorek, 21 lipca 2020

Jak zrobić tomik wierszy we własnym zakresie część 2

<<-- Przejdź do części 1

Jak połączyć okładkę z kartkami tomiku


W przypadku formatu A5 dla tomiku wierszy najlepszym rozwiązaniem jest zszycie okładki razem z kartkami przy pomocy zszywacza biurowego lub takera. Możemy także okładkę przykleić, korzystając z metody opisanej poniżej dla formatu A6.

Format A6 jest o połowę mniejszy od formatu A5, więc łączenie okładki z całą resztą przy pomocy zszywek różnie wygląda. Zamiast tego możemy okładkę przykleić do reszty.

Bez względu na to, w jaki sposób połączymy ze sobą kartki, sposób Przyklejenia okładki będzie taki sam. Należy dołożyć pierwszą i ostatnią kartkę, którą skleimy z okładką, w związku z tym musi pozostać ona czysta, niezadrukowana, a ponadto powinna być ona grubsza od zwykłej kartki tak, aby przy korzystaniu z tomiku środek po prostu nie oderwał się.

Do klejenia najlepiej użyć kleju introligatorskiego (dostępnego np. w domku papierniczym) lub podobnego kleju. Można spróbować także użyć zwykłego kleju biurowego. Swego czasu próbowałem butaprenu, ale okazało się, że przebija on przy niektórych typach kartek, dając żółte plamy tak jak to widać na fotografii poniżej.


tomik wierszy zrobiony samodzielnie
Plamy na okładce po użyciu butaprenu

Jak zrobić samemu okładkę książki


Okładka wydaje się sprawiać największą przeszkodę w zrobieniu książki we własnym zakresie, ale nie jest to do końca prawda. Bez problemu zrobimy ją samemu na zwykłej nawet drukarce. Może być błyszcząca, matowa, dowolna – to wszystko jesteśmy w stanie zrobić. I w tym przypadku na początku eksperymentowałem z różnym papierem, aby zobaczyć, jak to będzie wyglądało.

Na okładkę (i do drukarki) dobrze nadaje się papier fotograficzny. Występuje on w wersji zarówno błyszczącej, jak i matowej, a ponadto ma on różną grubość, więc trzeba sobie popróbować, który papier będzie dla nas najlepszy. Za gruby papier (a tym samym okładka) utrudni korzystanie z tomiku, a za cienki może się pod wpływem temperatury otoczenia za bardzo wyginać.

Oprócz papieru fotograficznego możemy użyć także papieru przeznaczonego do produkcji wizytówek. Charakteryzuje się on często różną fakturą, a nawet wzorem na papierze, więc okładka wygląda wtedy dość ciekawie (bo nietypowo).

okładka wykonana samodzielnie
Różne formy okładki
Cały projekt okładki wykonamy na swoim komputerze i po odpowiednim rozplanowaniu, bez problemu wydrukujemy nawet na swojej zwykłej atramentówce. Więcej informacji na temat zrobienia samemu okładki znajdziecie w artykule pt. „Jak zrobić okładkę książki we własnym zakresie”.

Podsumowanie


W artykule tym omówiliśmy różne techniczne aspekty, z którymi zetkniemy się przy wykonywaniu tomiku poezji we własnym zakresie. Wciąż jednak nie wiemy jak to konkretnie zrobić. Dowiemy się tego w kolejnym artykule pt. „Jak samemu zrobić tomik wierszy”.







Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki