poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Jak zrobić e-book w wersji pdf część 2

<<-- Przejdź do części 1

Ostateczna redakcja tekstu przed publikacją

Ostatnim etapem przed utworzeniem książki elektronicznej w formacie pdf jest ostateczna redakcja, czyli przejrzenie naszej publikacji jako całości i naniesienie ostatnich poprawek, jeśli zajdzie taka potrzeba. Spójrzmy na naszą książkę oczami czytelnika. Zwróćmy uwagę na tekst, na wielkość i typ czcionki, na grafiki i tego typu rzeczy, jak zostaną odebrane, czy tekst dobrze się czyta, czy działa interaktywny spis treści i, ogólnie, czy czytanie jest komfortowe.


Tworzenie wersji pdf

Jeśli korzystamy z rozbudowanego edytora tekstu typu Open Office to utworzenie wersji pdf swojej publikacji, a tym samym e-booka jest dziecinnie proste. Wspomniany wyżej edytor umożliwia utworzenie wersji pdf jednym kliknięciem. Wystarczy tylko kliknąć opcję „Eksportuj bezpośrednio jako pdf” i już po chwili w miejscu, które wskażemy, pojawi się wersja pdf naszej książki.

 

jak utworzyć wersję pdf e-booka

Opcja „Eksportuj jako pdf”

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, iż jeśli przygotowujemy taką wersję pdf dla swoich prywatnych celów (niekomercyjnych), to niczym nie musimy się przejmować, tak samo, jeśli chcemy naszego e-booka rozdawać za darmo, ale jeśli chcemy naszego e-booka sprzedawać, to musimy pamiętać o czymś takim jak licencja. Musimy sprawdzić, czy licencja opcji „eksportuj jako pdf” (która może być różna od licencji samego programu Open Office) pozwala na komercyjne wykorzystanie takiego pliku. Informacje na ten temat uzyskamy w samym programie, w odpowiedniej zakładce (Pomoc/OpenOffice Informacje):

jak sprawdzić licencję programu Open Office

Wejście do zbioru licencji na poszczególne komponenty programu Open Office

 

Możemy także skorzystać z innych programów konwertujących, pamiętając jednak o tym, że muszą one pozwalać na komercyjne wykorzystanie. Powyższy wymóg sprawdzenia licencji odnosi się także do wykorzystanych w publikacji fotografii i grafik, jeśli nie są one naszego autorstwa. Najlepiej korzystać z fotografii z oznaczeniem „do komercyjnego wykorzystania” lub znajdujące się w domenie publicznej (public domain). Możemy je wtedy używać do woli, nie łamiąc prawa (prawo autorskie autora fotografii lub grafiki oraz prawo osoby znajdującej się na fotografii do swojego wizerunku).


Wprowadzamy metadane do e-booka

Ostatnią czynnością, jaką możemy zrobić, chcąc w miarę profesjonalnie wykonać swój e-book, jest wprowadzenie do pliku pdf metadanych. Metadane są to informacje wyświetlające się po najechaniu myszką na plik, zawierające tytuł publikacji, autora i inne przydatne informacje.

 

wprowadzanie metadanych do fotografii

jak wstawić metadane do pliku pdf

Pliki pdf z podstawowymi i rozbudowanymi metadanymi

Ja do wprowadzania metadanych wykorzystuję program PDF-XChange Viewer, który służy do wyświetlania i edycji dokumentów pdf. Po otwarciu e-booka w tym programie, z menu „Plik” wybieramy opcję „Właściwości dokumentu”, aby wyświetlić okno konfiguracyjne:

 

Jak skonfigurować metadane

Okno konfiguracyjne do wprowadzania metadanych i zabezpieczeń dokumentu

W odpowiednie pola powyższego okna wpisujemy imię i nazwisko (Author), tytuł (Title), gatunek literacki (Subject) oraz słowa kluczowe (Keywords) opisujące naszą publikację, powiedzmy „darmowy e-book”.

Po wprowadzaniu metadanych wystarczy teraz zapisać naszą publikację lub po prostu zamknąć program. Przy zamykaniu pojawi się komunikat informujący o tym, że są w dokumencie niezapisane dane i czy w związku z tym zapisać je. Klikamy na „tak” i metadane zostaną zapisane, o czym łatwo się przekonać kierując myszkę na ikonkę naszego e-booka.

 

Zakończenie

Przygotowaliśmy swoją publikację w wersji pdf, tworząc w ten sposób w pełni profesjonalny e-book. Z uwagi na to jednak, że format pdf ma swoje ograniczenia, warto zadbać o dodatkowe formaty, czyli przede wszystkim formaty mobilne, a więc te najbardziej popularne, e-Pub i mobi. Możemy je wykonać sami, ale lepiej zrobić to przy pomocy systemu wydawniczego Ridero, gdzie format epub pozyskamy zupełnie za darmo, a formaty mobi możemy pozyskać za rozsądną cenę 36 zł. O tym, jak pozyskać wersję ePub w systemie Ridero piszemy w artykule pt. „Jak stworzyć e-book w serwisie Ridero”.


 Ciąg dalszy cyklu -->>  





Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki