piątek, 6 listopada 2015

Kontuzje w praktyce biegacza cz 2

     Inną dosyć powszechną niedogodnością dla biegacza mogą być odciski. Jeżeli mamy tendencję do robienia się odcisków możemy zawczasu nakleić na to miejsce plasterek. Ta sama rada stosuje się do wszelkiego rodzaju obtarć.

     Jeżeli już nabawimy się odcisków, nie zaleca się ich przekłuwania. Lepiej poczekać te kilka dni aż same wyschną. Można zastosować specjalne plastry przyśpieszające usuwanie odcisków. Jeżeli odciski pojawiają się wciąż w tych samych miejscach, można zastanowić się, czy winą za to nie należy obarczyć złe buty (np. za ciasne) lub niewłaściwą technikę biegania.

     Częstą kontuzją osób początkujących lub takich, które wracają do treningu po dłuższej przerwie, są bolące golenie lub kości piszczelowe. Zazwyczaj za kontuzję tę odpowiada zbyt intensywny trening lub cykl treningów, kiedy narzucamy sobie zbyt duże tempo, w krótkim czasie. Jak już wspominaliśmy, organizm potrzebuje czasu na naprawę mikrouszkodzeń i regenerację tkanek. Skrócenie tego czasu objawia się bólem nadwyrężonych kości lub spuchnięciem mięśni, które przechodzą w miejscowy stan zapalny, także objawiający się bólem, tym razem jednak goleni.

     Poza przetrenowaniem przyczyną bolących goleni mogą być także wada stopy, zbyt napięte mięśnie łydek lub nieodpowiednie obuwie. W takim wypadku pozostaje temu przeciwdziałać, stosując odpowiednie wkładki do butów, lepiej rozciągając mięśnie lub zmieniając buty.

     W przypadku wystąpienia już kontuzji tego typu należy przede wszystkim zrezygnować z kilku kolejnych treningów, dać organizmowi czas na regenerację. Podczas rehabilitacji należy stosować okłady lodem, rozciąganie oraz ćwiczenia wzmacniające.

      Bóle kolan to kolejna często występująca kontuzja wśród biegaczy. Ich przyczyną może być zbyt intensywny trening, za słabe lub zbyt napięte mięśnie czworogłowe ud, a także zła technika biegu. Większość tych przyczyn można wyeliminować, stosując, chociażby delikatniejszy trening czy poświęcając więcej uwagi na wzmacnianie i rozciąganie mięśni. Zdarza się także, że ból kolan pojawia się po treningu odbytym na mało urozmaiconej trasie, kiedy kolana i inne elementy naszego układu kostnego wykonują wciąż te same czynności. Musimy wprowadzić różnorodność ruchu, aby elementy te mogły pracować w różnych warunkach i nie były poddawane lokalnym przeciążeniom lub przetrenowaniu, stąd też trasy leśne lub profesjonalne trasy na sztucznej nawierzchni są najbardziej dla nas sprzyjające. Są one pełne zakrętów, górek, rowów do przeskoczenia, które nie pozwalają nogom na monotonny, jednostajny bieg. 

     W przypadku bólu kolan należy zastosować odpoczynek, gdyż jak wiadomo, ból jest informacją od organizmu, że coś jest nie tak. Jeżeli było to tylko przetrenowanie, to po ustąpieniu bólu możemy wrócić do treningów, z zaleceniem jednak, aby wracać do niego poprzez zestaw delikatniejszych ćwiczeń, w przeciwnym razie za niedługi czas możemy spodziewać się kolejnych bólów. W przypadku, gdy doszło do stanu zapalnego, opuchlizny, stosujemy lodowe okłady i leczenie przeciwzapalne po konsultacji z lekarzem.

     Następną kontuzją, jaką omówimy, jest kontuzja ścięgna achillesa. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, przyczyny tej kontuzji mogą być różne: złe obuwie, przeciążenie spowodowane nadmiernym treningiem (np. zbyt intensywne bieganie pod górkę) lub przykurcz mięśniowy. Jeżeli ból już wystąpi, często pomaga rozciąganie i masaż mięśni tylnej części nogi, czyli łydek, mięśnia dwugłowego, pośladków i okolic bioder, które mogą być zbyt napięte. Jeżeli obserwujemy zaczerwienienie, opuchliznę lub charakterystyczne odgłosy ścięgna to powinniśmy udać się do lekarza, gdyż możemy mieć do czynienia ze stanem zapalnym.

     Nieco innym rodzajem kontuzji jest kontuzja rozcięgna podeszwowego. Jest to trudno rehabilitująca się kontuzja z uwagi na to, iż rozcięgno owe pracuje nawet wtedy, gdy tylko chodzimy. Trudno je więc rehabilitować, gdy nieustannie podrażniamy bolące miejsce. Przyczynami tej kontuzji mogą być złe buty, niewłaściwa technika biegu lub przeciążenie wynikłe z biegu po twardej nawierzchni czy powiedzmy skoków. Kontuzja rozcięgna może być także związana z problemami z łydkami lub mięśniami stopy.

     Z kontuzją tą radzimy sobie w standardowy sposób, a więc przede wszystkim zaprzestajemy dalszych treningów oraz wprowadzamy rozciąganie i masaż, w tym przypadku łydek i mięśni stopy. Można także zastosować zimne okłady.

     Ostatnią kontuzją, jaką omówimy, będą bóle pod pośladkiem. Ich przyczyną mogą być zbyt słabe lub zbyt napięte mięśnie tych okolic (także okolic kręgosłupa), wady postawy lub inne czynniki powodujące drażnienie nerwów. Pomoc przynosi rozciąganie i masaż (rozluźnianie) tych mięśni oraz nienadwyrężanie ich – odpoczynek to zawsze dobra metoda leczenia kontuzji.

     Na koniec naszej opowieści dotyczącej kontuzjom w praktyce biegacza wspomnimy jeszcze o kolce, która czasem zdarza się podczas biegania. Zazwyczaj pojawia się ona, gdy nie zachowamy należytego odstępu czasu po obfitym posiłku. Zaleca się, aby treningi rozpoczynać dopiero w dwie, trzy godziny od posiłku. Czasami zdarza się także, że kolka pojawia się na skutek nieodpowiedniej rozgrzewki, zwłaszcza przed bardzo intensywnym treningiem. Zwolnienie tempa i odpoczynek pomogą nam uporać się z tym problemem.


 < Wstecz    1...11/11



Ciekawe artykuły:


    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki