poniedziałek, 27 marca 2017

Jak naprawić gniazdko elektryczne

Czasem zdarza się, że chcąc mocno przykręcić przewód do gniazdka, śrubka się przekręci. Kręcimy wtedy w kółko i nic – przewód jak był luźny, tak nadal jest.

jak naprawić gniazdko elektryczne
Gniazdko z przekręconą nakrętką
 
    Przestrzegamy w tym miejscu wszystkich, aby nie lekceważyć tego, gdyż przewód, który nie jest mocno przykręcony do gniazdka prędzej czy później zacznie iskrzyć i wypalać styki gniazdka. Zwiększony przez to prąd sprawi, że w tym miejscu złącze zacznie się grzać, co w najgorszym wypadku doprowadzić może nawet do pożaru. Przypadki takie nie są częste, ale się zdarzają. Nie ryzykujmy więc.

     Jeśli zerwaliśmy gwint w śrubce, to dużego problemu nie ma – wystarczy ją wykręcić i wkręcić nową. Gorzej jest, gdy zerwaniu uległ gwint nakrętki, wtedy wymiana jest trochę bardziej skomplikowana, ale mimo wszystko możliwa. W niniejszym artykule opiszemy więc sposób na wymianę wyrobionej nakrętki w gniazdku.


Jak wymienić nakrętkę w gniazdku

     Pierwsze co musimy zrobić, chcąc wymienić nakrętkę z zerwanym gwintem to odkręcić przewody (to się rozumie chyba samo przez się, że wpierw powinien być odłączony prąd od gniazdka), następnie szczypcami lub kombinerkami wyciągamy ze środka gniazdka cały ten mosiężny element, w którym tkwi przekręcona nakrętka. Trochę trzeba się pomęczyć, aby go wyciągnąć, ale jest to możliwe.

jak naprawić gniazdko
Naprawa gniazdka

    Po wyciągnięciu mosiężnego modułu mamy jak na dłoni zacisk gniazdka z przełożoną śrubką, no i oczywiście nakrętką. Wystarczy ją wykręcić i wymienić na dobrą. Przy okazji sprawdźmy stan gwintu śrubki czy nie jest za bardzo wyrobiony. Jeśli jest, to wymieńmy i śrubkę – zaoszczędzi nam to późniejszych problemów z podłączaniem przewodów.

gniazdko jak naprawić
Przekręcona nakrętka z gniazdka

    Przy nakładaniu śrubki z nakrętką na zacisk gniazdka zwróćmy uwagę, aby je zamocować poprawnie. Nie możemy ich włożyć obojętnie jak – tylko w takim ułożeniu, w jakim były. Warto więc przed demontażem zapamiętać sobie jak to wszystko było. W najgorszym przypadku spójrzmy na drugi, nieruszany przez nas moduł i na jego podstawie ustalmy ułożenie śrubki oraz stronę, którą mamy zamontować w gniazdku.

jak naprawić gniazdko elektryczne
Nakrętka i śrubka zacisku gniazdka
 
    Cały mosiężny moduł powinien wejść w małe prowadnice (jeśli są), co nie będzie zbyt trudne, bo dużo miejsca w otworze gniazdka nie ma. Zwróćmy uwagę, że w małym otworze z boku powinien pojawić się łebek śrubki, a mosiężny moduł nie powinien wystawać bardziej niż jego kolega obok.

     Poniżej prezentujemy filmik obrazujący temat tego artykułu. Zawiera on więcej fotografii, jak to wszystko należy zrobić.
Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

2 komentarze:

  1. Gniazdek się nie naprawia. Kupuje się nowe. To nie lata 80-te XX wieku :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niby tak, ale Polak - zwłaszcza ten, który pamięta poprzednią epokę - ma taką cechę, że po co kupować, jak można naprawić :) zwłaszcza jeśli jest to tylko wymiana śrubki...

      Usuń

Reklama

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki