wtorek, 17 marca 2015

Zagadki logiczne występujące na rozmowie kwalifikacyjnej cz 2

Zagadka 7


     Młoda para przychodzi do księdza ustalić datę ślubu. Ksiądz tłumaczy, że najpierw muszą dać zapowiedzi, przez dwie kolejne niedziele muszą być odczytywane i dopiero po tym można będzie wziąć ślub.

      Młodzi: W takim razie może 15-go?

    Ksiądz: Chwileczkę, sprawdzę, ... nie, 15 -go jadę do sąsiedniej parafii pomagać przy spowiedzi, 16-go rano spowiedź dzieci komunijnych, potem pogrzeb, msza... Myślę, że dopiero 17-go będziecie Państwo mogli wziąć ślub.

     Młodzi: dobrze, w takim razie ustalamy 17-go.


     Co w tej opowieści jest nieprawdopodobnego?     Typowe pytanie na trzeźwość myślenia i ocenę sytuacji. Zadania tego typu zadawane są kandydatom na wyższe stanowiska lub takie, gdzie wymagany jest chłodny, analityczny umysł.

     W zadaniu tego typu należy poddać analizie logicznej każdy element z osobna, czasem w połączeniu z innymi oddalonymi od siebie elementami i wyłapać nielogiczność przekazu. W tym zadaniu zgrzyt logiki powoduje pogrzeb: Nikt przecież nie planuje pogrzebu dwa tygodnie naprzód.Zagadka 8

     Mężczyzna został znaleziony martwy we własnej pracowni. Leżał na ziemi niedaleko swojego biurka, z dziurą w głowie. Gdy policjant przybył na miejsce zdarzenia, na magnetofonie stojącym na biurku wcisnął przycisk "play" i usłyszał:

     - "Moje życie jest niczym, nie mam dla kogo żyć".

     Dalej był odgłos strzału. Policjant natychmiast wiedział, że mężczyzna nie popełnił samobójstwa, lecz został zamordowany.

    Pytanie brzmi: Skąd policjant wiedział, że mężczyzna został zamordowany?


     Kolejne pytanie wymagające analizy logicznej. Mężczyzna nie mógł strzelić sobie w głowę, a następnie cofnąć taśmę na początek swojej wypowiedzi. W treści zagadki mamy przecież informację, że policjant tylko wcisnął przycisk „Play”. To morderca, po zamordowaniu musiał cofnąć taśmę.


Zagadka 9

     Jedziesz samotnie samochodem nocą w burzy. Mijasz przystanek autobusowy i widzisz troje ludzi oczekujących na autobus:

1. Staruszkę, która wygląda, jakby właśnie umierała,

2. Twojego dobrego przyjaciela, który kiedyś uratował Ci życie,

3. Cudowną kobietę, dokładnie taką, o jakiej zawsze marzyłeś.


     Komu z nich zaproponowałbyś podwiezienie, zakładając, że masz tylko jedno wolne miejsce w samochodzie?


     Możesz zabrać umierającą staruszkę i uratować jej życie.

   Możesz zabrać przyjaciela i zrewanżować mu się za uratowanie Ci życia, jednak wówczas może się okazać, że już nigdy nie spotkasz swojej wymarzonej miłości...

     Możesz zabrać kobietę i żyć z nią długo i szczęśliwie.


Kogo zabierzesz ze sobą?


     Typowy problem moralno-etyczny mający na celu ocenić system wartości kandydata. Przeważnie nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Trzeba po prostu za czymś się opowiedzieć. Spróbujmy jednak poszukać złotego środka. To kolejny element, który przez rekruterów jest oceniany: czy kandydat idzie na łatwiznę, czy potrafi znaleźć jakiś konsensus. W tym przypadku jak najbardziej odnajdujemy najlepsze rozwiązanie, które wszystkich zadowala. Otóż dajemy samochód przyjacielowi, aby zabrał babcię do szpitala, a my zostajemy z wymarzoną kobietą.


     Innym problemem moralno-etycznym może być pytanie:


     Gdyby w przepaść miał spaść twój przyszły szef i własny syn, i mógłbyś uratować tylko jedną osobę, to kogo byś uratował?


                    < Wstecz    1...14/15    Dalej >

6 komentarzy:

 1. co do zadania 7 : jest cos takiego jak kremacja i przy kremacji mozna zaplanowac pogrzeb z dluzszym terminem, druga sytuacja morderstwo i sekcja zwlok, cialo jest wydawane w znacznie pozniejszym terminie od smierci...te zadania mozna o kant d... roztrzaskac

  OdpowiedzUsuń
 2. zagadka 9: moj przyjaciel, ktory uratowal mi zycie nie ma prawa jazdy i ni epotrafi prowadzic samochodu...i co?

  OdpowiedzUsuń
 3. W 7 zadaniu jest nieprawidłowość, wydaję mi się że śluby kościelne bierze się tylko sobotę. Czyli jeśli chcieli 15 i załóżmy że była to sobota,to 17go będzie już poniedziałek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chcialem zwrocic uwage, ze w zadaniu nr 7 (lub odpowiedzi) jest blad - otoz w tresci wyraznie chodzi o date slubu a nie pogrzebu (slowo "slub" pada trzy razy).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadanie jest poprawne: to nie młodzi planują pogrzeb, tylko ksiądz ma zaplanowany pogrzeb na ten dzień w swoim terminarzu - ktoś u niego zamówił.

   Usuń
  2. Zadanie nie jest poprawne, może było kiedyś, teraz są lodówki i pogrzeb może być zaplanowany z prawie dowolnym wyprzedzeniem i często się tak robi żeby na przykład rodzina zdążyła dojechać. To raczej śluby planuje się w soboty, żeby goście nie spieszyli się następnego dnia do pracy.

   Usuń

Tanie książki:

Polecane książki (Kliknij w okładkę, aby przeczytać opis):

e-booki   e-booki   e-booki   e-booki

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki