czwartek, 1 czerwca 2017

10 porad praktycznych dla początkującego elektryka część 2

<<-- Przejdź do części 1


4 – Faza w gniazdku podwójnym


     Zasada mówi, aby w gniazdku fazę dawać z lewej strony. Zauważ jednak, że w przypadku podwójnego gniazdka wtyczka urządzenia inaczej jest wkładana w dolną część, a inaczej (odwrotnie) w górną. W pierwszym przypadku faza we wtyczce urządzenia będzie po lewej stronie, a w drugim po prawej. Zazwyczaj nie ma to dużego znaczenia, ale jeśli koniecznie chcesz mieć (lub urządzenie tego wymaga) fazę po którejś stronie to pamiętaj o tej zależności: w gniazdku podwójnym faza pojawi się z dowolnej strony wtyczki, w zależności od wyboru (górnej lub dolnej) części gniazdka.

jak naprawić gniazdko elektryczne
Faza we wtyczce popłynie różną żyłą, w zależności od tego, do której części gniazdka podłączymy wtyczkę.
 
    Sytuacja, która wymaga dostarczenia fazy po z góry określonej stronie wtyczki, wymusza na nas użycie gniazdka pojedynczego, aby kiedyś nieświadomy właściciel nie wyciągnął wtyczki i nie przełożył jej do drugiej części.


5 – Nie dokręcaj śrubek kostki łączeniowej na siłę.


     Jeśli łączysz przewody za pomocą klasycznej kostki (na śrubki), nie dokręcaj ich na siłę. Miedź jest dosyć miękka i kręcąc śrubkę na siłę, zgniatasz ją, a tym samym zmniejszasz średnicę przewodu.

jak dobrać przewód elektryczny
Zmniejszenie średnicy przewodu przez śrubkę zacisku
 
    Zrób sobie proste doświadczenie tego typu, a zobaczysz, że średnica przewodu w miejscu gdzie dokręcała śrubka, zmniejszyła się o połowę. Co ci więc z tego, że poprowadzisz odpowiedniej średnicy przewód, skoro na łączeniu dajesz przyczynek do późniejszej awarii. To właśnie jest jeden z powodów, dlaczego przewody upalają się przeważnie na łączeniach. Przewody na kostce mają być przykręcone mocno (aby nie było luzu), ale nie za mocno.


6 – Nakrętkę z zerwanym gwintem w gniazdku można wymienić


     Czasami u początkujących elektryków można zaobserwować zjawisko, które można nazwać przedobrzeniem. Jeden z takich przykładów poznaliśmy w poprzedniej poradzie. Chcąc mieć pewność, że przewód nie będzie luźny i nie będzie słabo łączył, przewrażliwiony elektryk kręci śrubkę w kostce ile sił. 

     To samo podejście obserwujemy przy kręceniu śrubek w gniazdku, chcąc przyłączyć do niego przewody. W tym przypadku problem jest większy, ponieważ łatwo zerwać gwint takiej śrubki. Jeśli wyrobił się gwint na śrubce, to dużego problemu nie ma. Wystarczy ją wykręcić i włożyć nową. Gorzej jest, gdy wyrobi się gwint w nakrętce, ale zazwyczaj istnieje możliwość, aby ją wymienić.

     W tym miejscu przerywamy nasz opis, aby uczulić wszystkich początkujących monterów, aby nie ignorowali przypadków przekręconej śrubki w gniazdku. Jeśli już przytrafi się wam coś takiego, należy ją wymienić. Połączenie przewodu z gniazdkiem musi być mocne (zwłaszcza przy większych prądach), a przekręcająca się śrubka nie jest w stanie tego zapewnić. Przewód prędzej czy później zacznie iskrzyć a złącze się grzać, wypalając styki, co w najgorszym wypadku może doprowadzić nawet do pożaru.

     Chcąc wymienić w gniazdku nakrętkę z wyrobionym gwintem, należy wyciągnąć z wnętrza gniazdka cały mosiężny moduł (patrz fotografia poniżej). Będzie on zawierał z boku przełożoną śrubkę z nakrętką, do której podłącza się przewód. Wystarczy tylko wymienić nakrętkę (sprawdzając, czy gwint jest w porządku) i złożyć na powrót całość.

     O tym, jak to dokładnie zrobić przeczytasz w osobnym artykule: Jak naprawić gniazdko.

jak naprawić gniazdko
Naprawa gniazdka


Artykuł pochodzi z mojej książki pt. "Porady praktyczne dla początkującego elektryka". Zapraszam na Stronę książki.

poradnik dla elektryka





Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

5 komentarzy:

  1. Faza w gniazdku jest umowna pomiędzy różnymi grupami elektryków w Polsce i nie należy się tym zbytnio przejmować, bo oba połączenia są prawidłowe. Najbardziej praktyczne jest podłączać fazę po prawej stronie od zacisku uziemienia jak to ma miejsce w większości krajów UE, ponieważ wszystkie testery gniazdek, różne przyrządy pomiarowe czy gniazdka z wbudowanymi ładowarkami USB lub sterowaniem WiFi, albo markowe przewody zasilające do sprzętu audio, serwerów czy UPS produkowane na rynek europejski - wszystko to jest wykonywane pod gniazdka z fazą po prawej stronie. Na różnych zagranicznych forach sa poruszane tematy zaleceń różnych organizacji elektrotechnicznych by faza była po prawej stronie w celu standaryzacji systemu na świecie, zalet ekonomicznych i poprawy bezpieczeństwa np przy używaniu różnych adapterów wtyczkowych

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zgodzę się, że nie należy się przejmować, po której stronie jest faza w gniazdku. Po pierwsze - jak wspomniałeś - standaryzacja, czyli przychodzi inny elektryk i wie, po której stronie jest faza, co nie zwalnia go od tego, że powinien to sobie sprawdzić neonówką i potwierdzić, bo różne cuda się zdarzają. Drugie - ważniejsze - to fakt, że jednak strona ma znaczenie. Jeśli podłączysz np. piec dwu funkcyjny do gniazdka, gdzie faza będzie po nieodpowiedniej stronie to piec się nie uruchomi, tylko wyskoczy komunikat z informacją "błąd zasilania".

      Usuń
    2. Kotły gazowe mają przewód niezakończony wtyczką. Podłącza się je bezpośrednio do przyłącza lub instalator zakłada wtyczkę po sprawdzeniu gniazdka. Jeśli kocioł ma wtyk na stałe to musi działać bez względu na biegunowość albo ten przewód został bezprawnie zainstalowany już w polsce. W niemczech umownym standardem jest faza z prawej strony i tak zazwyczaj są spolaryzowane oryginalne przewody

      Usuń
    3. Kotły gazowe być może nie mają wtyczki, ale piec dwu funkcyjny typu junkers (czyli do grzania wody w kranach i do CO jednocześnie) mają wtyczki. Ja bynajmniej taki widziałem.

      Usuń

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki