wtorek, 19 maja 2015

Jak potwierdzić fakt, że dziecko bierze narkotyki

Test oczny

     Zażywanie narkotyków prawie zawsze uwidacznia się w oczach: źrenice rozszerzają się lub stają się nienaturalnie wąskie oraz nie reagują na światło. W normalnym stanie oko ludzkie dostosowuje wielkość źrenicy do natężenia światła. Prawie wszystkie narkotyki zaburzają tę funkcję oczu. Właściwość ta powinna więc stać się naszym pierwszym sygnałem i jednym z dowodów na to, że dziecko lub bliska nam osoba może być pod wpływem narkotyków.

     Normalna średnica źrenicy ludzkiego oka wynosi od 3 do 6,5 mm, w zależności od natężenia światła i aktualnych emocji. Węższe lub szersze źrenice mogą świadczyć o zażyciu narkotyku. Źrenice mniejsze niż 3 mm mogą być oznaką zażywania opiatów (heroina, brown sugar, kompot), a źrenice większe niż 6,5 mm mogą świadczyć o przyjmowaniu pozostałych narkotyków. Jeśli źrenice znacznie odbiegają od normy, należy uznać to za poważny sygnał ostrzegawczy, że coś dzieje się niepokojącego i podjąć dokładniejsze obserwacje. 

 
narkotyki
Typowa wielkość źrenicy przy dziennym świetle

 
narkotyki
Wielkość źrenicy: Rys. b): normalna przy dziennym świetle, Rys. a) i c): zmieniona przez narkotyk.
   
    Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że źrenice rozszerzają się także pod wpływem różnorakich emocji, jak gniew, strach czy podniecenie seksualne. Zauważywszy więc rozszerzone źrenice, nie wyciągajmy od razu zbyt daleko idących wniosków, ani nie oskarżajmy przedwcześnie dziecka. Na razie to tylko sygnał, który należy potwierdzić poprzez dalsze obserwacje i dodatkowe dowody.

    Pierwszym i najlepszym testem na zażywanie narkotyków, jaki możemy sami wykonać, jest badanie reakcji źrenic na światło. Aby nabyć większego doświadczenia w tym zakresie, możemy najpierw popróbować na swoich źrenicach, aby zobaczyć, jak one reagują na światło. Będziemy mieli w ten sposób jakiś punkt odniesienia. Przedstawiamy jeden ze sposobów na wykonanie takiego testu.

 1. Stajemy przy zgaszonym źródle światła (np. boczna lampka przy lustrze lub latarka), ale w taki sposób, abyśmy mogli widzieć źrenice,
 1. Oceniamy wielkość źrenicy,
 1. Patrząc na źrenice, zapalamy nasze źródło światła – źrenice powinny się zmniejszyć,
 1. Patrząc w dalszym ciągu na źrenice, gasimy nasze źródło światła – źrenice powinny się nieco rozszerzyć.

     Jeśli reakcja źrenic na światło nie występuje lub jest nienaturalnie powolna, należy uznać to za objaw niepokojący i wykonać bardziej profesjonalne testy na obecność narkotyków, które bez problemu można kupić w aptece.

     A oto inne testy reakcji oczu, mniej miarodajne niż badanie wielkości źrenic i ich reakcji na światło:


Obserwacja oczopląsu

 1. Poruszaj palcem przed oczami dziecka.
 1. Zatrzymaj palec nieruchomo na kilkanaście sekund. Jeśli zauważysz oczopląs gałek ocznych lub ich drgania podczas wpatrywania się w nieruchomy palec, może to być objaw zażywania narkotyku.

Obserwacja zbieżności oczu

     Przesuwaj palec z odległości ok. 20 cm od czubka nosa dziecka i przytrzymaj go, dotykając nosa przez około 5 sekund. Jeśli dziecko nie potrafi śledzić ruchu palca, może to być niepokojący sygnał.


 
Profesjonalne lub półprofesjonalne testy na obecność narkotyków

     Testy wykrywające obecność narkotyku w organizmie możemy zakupić w każdej aptece. Wszystkie testy zawierają ulotkę dotyczącą tego, jak wykonać test i jak odczytać wynik. Dostępne są testy na obecność narkotyków takich jak:

 1. amfetaminy,
 2. THC (zawarte w marihuanie i haszyszu),
 3. heroiny,
 4. kokainy,
 5. morfiny.

Test na obecność amfetaminy jest skuteczny do 3 dni po zażyciu narkotyku.

Test na obecność marihuany jest skuteczny nawet do 3 tygodni po zażyciu narkotyku.

Test na obecność heroiny wykrywa narkotyk do 2 dni po jego zażyciu.

Test na obecność kokainy jest w stanie ją wykryć maksymalnie do 2 dni.

                             < Wstecz    2/7    Dalej >
Ciekawe artykuły:


    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tanie książki:

Polecane książki (Kliknij w okładkę, aby przeczytać opis):

e-booki   e-booki   e-booki   e-booki

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki