wtorek, 12 stycznia 2021

Jak przygotować tekst książki na potrzeby systemu Ridero

W artykule pt. „Jak przygotować tekst do publikacji” dowiedzieliśmy się jak przygotować wersję podstawową dla swojego projektu książki. W tym artykule skorzystamy z tego oryginalnego pliku, tworząc wersję dla systemu Ridero.

 

ridero praca z tekstem książki

Tekst książki w systemie Ridero


Pierwsze co warto zrobić to pozostawić nasz oryginalny plik niezmieniony, aby był w dalszym ciągu bazą do obróbki w innych projektach. Kopiujemy zatem ten plik i nadajemy kopii nazwę, powiedzmy „wersja Ridero”. Dalsze prace i zmiany będziemy prowadzić już na tym pliku.

Wprowadzanie zmian rozpoczniemy od usunięcia stron informacyjnych, jeśli takie nasz oryginalny plik zawiera, a więc usuwamy okładkę, stronę tytułową, informacje redaktorskie oraz spis treści. Wszystkie te elementy system Ridero automatycznie wygeneruje i doda do pliku końcowego, czyli e-booka lub książki papierowej.

 

spis treści generowany automatycznie

Spis treści wygenerowany automatycznie przez system Ridero


Przygotowanie pliku z okładką

Co prawda system Ridero może dodać do naszej książki okładkę ze swojej bazy, jednak jeśli nie chcemy korzystać z okładek przygotowanych przez Ridero, możemy taką okładkę wykonać samemu, a potem – na etapie edycji – dodać ją do naszego projektu.

W artykule pt. „Jak samemu zrobić okładkę książki” znajdziemy potrzebne informacje na temat przygotowania okładki we własnym zakresie. Tutaj tylko skupimy się na szczegółach, które dla systemu Ridero są ważne.

Po pierwsze, musimy zadbać o odpowiedni rozmiar (rozdzielczość) okładki – nie może być ona za mała, bo w przypadku druku książki papierowej okładka może być nieostra. Najlepiej pobrać sobie ze swojego profilu na Ridero szablon okładki i według niego przygotować okładkę.

Szablon okładki Ridero otworzymy na swoim komputerze w dowolnym edytorze grafiki. Posłuży on nam do ustalenia wielkości poszczególnych elementów okładki, które następnie wykorzystamy w swoim właściwym projekcie okładki. W szablonie mamy zawarte rozmiary, więc tworzymy swój projekt okładki o dokładnie tych samych rozmiarach co szablon. Wiadome jest więc, że cała ta przestrzeń musi być przez nas zagospodarowana.

 

Zalecane wymiary okładki

Szablon dla okładki w systemie Ridero

Jeśli użyta przez nas fotografia jest za mała, musimy w edytorze zwiększyć jej wymiary (przeskalować). Zwróćmy uwagę, że nie chodzi tu o wirtualne powiększenie na ekranie monitora, lecz o fizyczną zmianę parametrów. Jeśli chcemy, aby fotografia obejmowała całą okładkę, wtedy powiększamy ją do takich rozmiarów jak szablon i podstawę okładki już mamy. W przypadku innej koncepcji, w której fotografia nie zajmuje całej powierzchni, musimy pozostałej części nadać jakiś kolor tła: albo zbliżony kolorystycznie do fotografii (aby utworzył z nią harmonię), albo z nią kontrastujący.

Odpowiednie linie w szablonie informują nas, gdzie jest granica dla poszczególnych elementów okładki takich jak nazwisko autora i tytuł. Warto się ich trzymać, bo potem, przy druku książki papierowej elementy te będą za blisko krawędzi, co sprawi wrażenie nieprofesjonalizmu i będzie nie za ciekawie wyglądało.

Po ustaleniu wielkości i parametrów czcionki (np. czy użyć kursywy) oraz ustaleniu wg szablonu położenia nazwiska i tytułu książki możemy teraz użyć tych parametrów w swoim właściwym projekcie okładki, a po zakończeniu edycji zapisać wszystko jako całość.


Przygotowanie tekstu dla Ridero

Przygotowując tekst naszej książki dla systemu Ridero, nie musimy korzystać z wyjustowania tekstu, czyli z jego wyrównania do lewej i prawej krawędzi. Nie musimy także dzielić słów i przenosić nadwyżkę do linii poniżej, aby tekst jakoś sensownie wyglądał. Obie te czynności system wykona sam w sposób automatyczny i dostosuje do aktualnych potrzeb, czyli odpowiednio dla wersji elektronicznej i wersji papierowej.

Aby system mógł utworzyć spis treści dla naszej książki, musimy dostarczyć mu informacji o tym, które elementy naszego tekstu to nazwy rozdziałów i podrozdziałów. To jedyna czynność, jaką warto teraz, na etapie przygotowywania tekstu dla Ridero wykonać. Pozostałe zmiany wprowadzimy już bezpośrednio w edytorze systemu Ridero. Odnajdujemy więc po kolei wszystkie nazwy rozdziałów i podrozdziałów i nadajemy im odpowiednie znaczniki: „Nagłówek 1” dla rozdziału i „Nagłówek 2” dla podrozdziału.

jak oznaczyć tytuł nagłówkiem

Oznaczenie tytułu rozdziału nagłówkiem


Jeśli naszą książką jest tomik wierszy, to w przypadku gdy tomik nie zawiera osobnych części (a więc są tylko same wiersze) wtedy każdy tytuł wiersza oznaczamy nagłówkiem 1. W przypadku gdy tomik podzielony jest na kilka części, wtedy tytuły poszczególnych części oznaczamy jako „Nagłówek 1” a tytuły wierszy jako „Nagłówek 2”.

Ogólnie przyjęta zasada mówi, iż jeśli wiersz nie ma tytułu, to wstawiamy w miejsce tytułu trzy gwiazdki. W spisie treści musimy jednak jakoś te gwiazdki odróżnić, dlatego też po gwiazdkach wpisujemy w nawiasie pierwszy wers wiersza. Chcąc to osiągnąć, musimy w naszym pliku przy tych wierszach wpisać w tytule po gwiazdkach w nawiasie słowa pierwszego wersu i całość oznaczyć nagłówkiem.


Przygotowanie notki biograficznej

Na potrzeby książki elektronicznej, jak i papierowej przyda się nam notka biograficzna, czyli kilka słów o nas, kim jesteśmy i czym się zajmujemy. Czytelnicy lubią wiedzieć coś o autorze, po którego książkę sięgają. Oczywiście nikogo nie interesuje, że lubimy psy i kawę o poranku. W takiej notce zawieramy raczej informacje o nas jako autorze, jaki jest zakres naszej działalności pisarskiej, czyli czy jesteśmy tylko poetą, czy zajmujemy się także pisaniem prozy, sztuk teatralnych, a może piszemy jeszcze coś innego. Wspomnijmy także o innych naszych zajęciach i projektach: czy jesteśmy wykładowcą na uczelni, prowadzimy jakąś grupę poetycką, może zajmujemy się aktywnie ochroną środowiska, walką na rzecz pokoju, równouprawnieniem, cokolwiek... Jeśli mamy już na swym koncie jakieś wydane książki wspomnijmy o tym – nie musi być szczegółowo, wystarczy ogólnie, na przykład „Autor kilku książek poetyckich”.

 

jak napisać notkę biograficzną do książi

Notka biograficzna z jednej z moich książek


Przygotowanie informacji o książce

Podobnie jak w przypadku notki biograficznej potrzebować będziemy kilka słów o samej książce, o czym jest, czego dotyczy itp. Księgarnie internetowe często tego wymagają, gdyż notka taka pozwala lepiej zarządzać książką, a i czytelnik chętnie do niej sięga, aby przed przejrzeniem treści książki dowiedzieć się, czy warto tracić czas.

Notka informacyjna o książce nie musi być długa, raptem kilka zdań informacyjno-zachęcających takich, które zachęcą czytelnika do zainteresowania się książką. Jeśli jesteśmy już rozpoznawalni, uznani przez czytelników, warto o tym wspomnieć, iż jest to kolejna książka znanego autora – to zawsze wzmaga zainteresowanie, a w niektórych przypadkach jest wystarczającą rekomendacją, aby kupić książkę nawet w ciemno.

 

jak napisać notki informacyjne do ksiażki

Tylna okładka mojego poradnika pt. „Jak uwolnić się z psychicznego bagna” z notkami informacyjnymi


Mając już przygotowany i opracowany wstępnie tekst naszej książki, możemy umieścić go w systemie wydawniczym Ridero i dokończyć etap jej przygotowywania do wydania e-booka lub wersji papierowej. Przeczytacie o tym w artykule pt. „Jak stworzyć e-book w serwisie Ridero”.

 







Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki