czwartek, 17 grudnia 2020

Schemat lampy z czujnikiem ruchu Fogler DL-2400

Kończąc cykl artykułów o tym, jak naprawić lampę z czujnikiem ruchu prezentujemy schemat elektryczny takiej lampy, który przy naprawie zawsze jest nieoceniony.

lampa z czujnikiem ruchu

Płytka z elektroniką lampy Fogler DL-2400


Spójrzcie na powyższą płytkę z elektroniką lampy Fogler DL-2400 firmy Kanlux. Mamy usterkę lampy, zaglądamy do środka i nic niezwykłego nie widać: nic nie jest wypalone, okopcone, zniszczone... Gdzie szukać usterki? Od czego zacząć naprawę?

W poprzednich artykułach opisywaliśmy, jak zabrać się do naprawy lampy z czujnikiem ruchu z uwzględnieniem rodzaju usterki. Często odwoływaliśmy się do konkretnych elementów znajdujących się na płytce, a nawet podawaliśmy wartości napięcia, jakie w tym punkcie powinno być. Co prawda oznaczenia poszczególnych elementów znajdują się na płytce i można je na niej odnaleźć, ale przy samodzielnej naprawie lampy, kiedy nie wiemy skąd i dokąd ten element idzie, jest to wiedza ograniczona.

Sam schemat połączeń lampy, na którym widzimy, jak ten sygnał z czujnika ruchu idzie od układu do układu, jest bardzo pomocny. Pozwala nam bowiem lepiej zrozumieć zasadę działania lampy z czujnikiem ruchu i pomaga szybciej zlokalizować usterkę.

Dużą pomocą są także naniesione na schemacie wartości napięcia, w różnych punktach, które pozwalają – poprzez pomiar w zepsutej lampie – sprawdzić, czy w tym miejscu układ elektroniczny działa poprawnie. Pomaga to w szybszej diagnostyce. Poniżej prezentujemy schemat elektryczny lampy Fogler DL-2400, dokładnie tej samej, której płytkę z elektroniką widzieliśmy na początku artykułu.

 

układ zasilania lampy z czujnikiem ruchu

Schemat głównego układu zasilania lampy Fogler DL-2400

schemat podłączeń układu zasilania lampy

Układ zasilania elektroniki lampy Fogler DL-2400


Działanie lampy z czujnikiem ruchu charakteryzuje się kilkoma stanami:

  1. Lampa jest w stanie czuwania,

  2. Lampa po wykryciu ruchu świeci,

  3. Lampa jest w stanie przejściowym, wtedy kiedy wyzwala się krótkotrwały impuls sterujący z czujnika po wykryciu ruchu.


W każdym z tych stanów pojawiają się w poszczególnych układach inne wartości napięcia, więc podczas kontroli napięć warto o tym pamiętać.

Warto pamiętać także o tym, że choć lampa nie świeci, nie musi oznaczać, że lampa (elektronika) nie działa. Jak już wspominaliśmy w jednym z artykułów czujnik ruchu razem ze sterowaniem lampy działa nawet wtedy, gdy lampa nie świeci. Sygnał sterujący, który zaświeca żarówkę, dochodzi prawie do końca. Dopiero tam jest blokowany przez czujnik światła. Należy mieć tego świadomość, że dokonując pomiaru napięcia, lampa może być w stanie wzbudzenia (choć nie świeci), bo ruszając lampą, ewentualnie samemu się ruszając, aktywujemy przecież czujnik ruchu.

Kolejną kwestią, jaką należy sobie uzmysłowić, to fakt, iż w lampie możemy zaobserwować jeszcze trzeci stan: stan wysterowania. Po wykryciu ruchu czujnik wyzwala krótkotrwały (rzędu niecałej sekundy) impuls sterujący, który uaktywnia kolejne układy z bloku sterowania. Sygnał ten wpływa na wartość napięć w różnych układach, ale nie zaobserwujemy je ani gdy lampa świeci, ani gdy nie świeci. Występują one tylko w tej krótkiej chwili wysterowania czujnika, potem napięcia wracają do normy.

Na schemacie, który poniżej prezentujemy, podajemy zatem wartości trzech napięć w różnych stanach:

  1. (kolor czerwony) – Lampa nie świeci, czujnik ruchu wylutowany,

  2. (kolor niebieski) – Lampa świeci, czujnik ruchu wlutowany,

  3. (kolor zielony) – Napięcie podczas wyzwolenia impulsu z czujnika ruchu

 
lampa z czujnikiem ruchu Fogler schemat

Schemat lampy Fogler DL-2400 z podanymi napięciami kontrolnymi


Zwracamy jeszcze uwagę, iż w niektórych miejscach napięcie nie jest jednoznacznie określone, ale zmienia się w czasie, co też podczas pomiaru zauważymy. Na schemacie podajemy zatem dwie skrajne wartości oddzielone od siebie trzema kropkami. Oznacza to, że w tych wartościach napięcie będzie się zmieniało.

Ostatnią rzeczą, na jaką wskażemy, jest strzałka pomiędzy wartościami napięcia 6,7 a 0 V dla impulsu z czujnika ruchu. Są to stany logiczne: logiczna jedynka (napięcie 6,7 V) i logiczne zero (brak napięcia). Przy impulsie z czujnika ruchu na wyjściu wzmacniacza W3 pojawia się na chwilę logiczna 1 (która steruje wzmacniaczami W1 i W2), po czym zaraz pojawia się logiczne 0, wyłączające sterowanie, ale i ono trwa tylko chwilę, bo zaraz powracają napięcia pośrednie (przez rezystor R8).

  






Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki