wtorek, 5 października 2021

Czym charakteryzuje się dualny model kształcenia?

Jak firmy mogą pozyskać wykwalifikowanych pracowników, którzy do tego znają realia pracy w zawodzie? Sprawdzonym rozwiązaniem jest dualny model kształcenia. Ten nowoczesny system staje się coraz bardziej popularny w wielu krajach - również w Polsce. Zobacz, na czym on dokładnie polega. 

różne formy kształcenia
Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Szkoły mogą nie nadążać za zmianami, które przechodzi współczesny rynek pracy. Efekt jest taki, że pracodawcy na próżno szukają kandydatów spełniających ich wymagania. Dualny model kształcenia zapobiega temu problemowi: absolwenci, którzy uczyli się w systemie dualnym, są w pełni przygotowani do podjęcia pracy w zawodzie. Ten typ kształcenia efektywnie odpowiada na aktualne potrzeby pracodawców, jak i na niedobór wykwalifikowanej kadry. 

Na czym polega dualny model kształcenia?

Podstawą modelu dualnego kształcenia jest łączenie nauki teoretycznej i praktycznej - według zasady “learning by doing”. Systemem tym są objęte tzw. klasy patronackie w technikach lub szkołach branżowych. Powstają one po zawarciu umowy pomiędzy placówką edukacyjną a firmą lub uczniem a pracodawcą. Szkoła jest odpowiedzialna za realizowanie programu teoretycznego. Praktyczna nauka zawodu odbywa się zaś równolegle w lokalnych przedsiębiorstwach. 

Takie rozwiązanie sprawia, że osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, od samego początku posiadają pożądane umiejętności. Szkoły nie wypuszczają więc w świat rzeszy bezrobotnych, ale są prawdziwym zapleczem wykwalifikowanej kadry. 

To nie koniec. System dualny to sytuacja win-win zarówno dla uczniów, jak i dla lokalnych biznesów. Najlepsi absolwenci po ukończeniu szkoły często zaczynają bowiem pracę w firmie, w której uczyli się zawodu. To cenni pracownicy, bo oprócz praktycznej wiedzy mają już know-how i znają realia pracy w konkretnej firmie. Zaraz po otrzymaniu szkolnego świadectwa są w pełni przygotowani do podjęcia pracy. Przedsiębiorstwa traktują udział w programie jako inwestycję - dzięki dualnemu modelowi kształcenia szkolą przyszłych pracowników zgodnie ze swoimi potrzebami. Oszczędzają też czas i pieniądze na poszukiwanie odpowiednich kandydatów. 

Dualny system od lat z powodzeniem funkcjonuje w Niemczech, a stopa bezrobocia wśród młodych ludzi utrzymuje się tam na niskim poziomie. Dlatego coraz więcej państw wdraża to rozwiązanie u siebie, a udziałem w programie interesują się przedsiębiorstwa z różnych branż. W wielu krajach firmy biorące udział w programie korzystają też z konkretnych przywilejów: wsparcia finansowego lub ulg podatkowych. Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić uczniów na praktyczną naukę zawodu, mogą skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych partnerów jak Edunet Poland, centrum kompetencji przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Ich zadaniem jest m.in. znalezienie odpowiedniej szkoły, pomoc w pozyskaniu uczniów i monitorowanie przebiegu nauki.






Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki