wtorek, 16 sierpnia 2016

Jak zostać dawcą szpiku cz 3

<<-- Zacznij artykuł od początku

Na tym etapie w zasadzie kończy się nasze działanie zmierzające do zostania potencjalnym dawcą szpiku. Dalsze procedury odbywają się dopiero wtedy, gdy znajdzie się osoba, która będzie potrzebować przeszczepu szpiku, a nasz będzie pasował.

W przypadku stwierdzenia zgodności antygenów HLA dawcy i chorego ośrodek kontaktuje się z dawcą w celu potwierdzenia jego zgody na oddanie szpiku i rozpoczyna się procedura ostatecznej kwalifikacji medycznej w jednym z ośrodków transplantacyjnych najbliżej miejsca zamieszkania dawcy. Wszelkie koszty z tym związane ponosi ośrodek. Po wykonaniu badań potwierdzających dobry stan zdrowia, bez przeciwwskazań medycznych dyskwalifikujących w danym czasie zostanie dawcą (np. przebyta gruźlica, przy której dopiero po dwóch latach od wyleczenia można oddać szpik) następuje spotkanie informacyjne z lekarzem ośrodka, podczas którego dawca otrzymuje dokładne informacje o technice pobierania szpiku, ewentualnych skutkach ubocznych pobrania i korzyściach dla biorcy. 
 
Po rozmowie dawca podejmuje ostateczną decyzję, czy chce w tym przedsięwzięciu wziąć udział. Jest to moment kluczowy, gdyż po uzyskaniu zgody, pacjent zostaje przygotowywany do przeszczepu. Najważniejszym tego elementem jest zniszczenie układu odpornościowego pacjenta, aby przygotować organizm na przyjęcie nowych komórek krwiotwórczych (szpiku). Jeżeli teraz dawca wycofa się ze swojej decyzji, biorca będzie w bezpośrednim zagrożeniu życia, gdyż niemal pewne będzie, że innego dawcy w krótkim czasie nie uda się znaleźć.

Istnieją dwie metody pobierania komórek krwiotwórczych: z krwi obwodowej, wkłuwając się po prostu w żyłę, lub ze szpiku w znieczuleniu ogólnym, poprzez nakłucie talerzy biodrowych. Wybór metody w konkretnym przypadku zależy od celu wykonania zabiegu oraz od woli dawcy. W przypadku choroby nienowotworowej biorcy, na ogół pobiera się szpik, a w przypadku choroby nowotworowej, preferuje się pobranie komórek z krwi obwodowej. Ostateczną decyzję co do wyboru metody pobrania podejmuje jednak dawca.

Niezależnie od metody pobrania, bezpośrednio po pobraniu, komórki krwiotwórcze są przewożone przez specjalnego kuriera (karetką lub helikopterem medycznym) do ośrodka, w którym znajduje się chory i zostają przeszczepione choremu (w kroplówce) tego samego dnia lub w dniu następnym. Na żadnym więc etapie procedury pobrania nie następuje bezpośrednie spotkanie dawcy z biorcą. Jest to praktyka stosowana na całym świecie.

Dla lepszego poznania metody pobrania komórek krwiotwórczych i związanych z tym niedogodnościami opiszemy je w kolejnych artykułach:

1. Pobieranie komórek krwiotwórczych
2. Kto może zostać dawcą szpiku  

Artykuł pochodzi z mojej książki pt. "Ciekawe, niezwykłe, zastanawiające. Część 2". Zapraszam na Stronę książki.

książki popularnonaukowe





Ciekawe artykuły:

    
    Zapoznaj się z innymi artykułami. Przejdź do zakładki Spis artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły

Moje e-booki

Kliknij w okładkę, aby przejść do strony książki

Przejdź do strony książki Przejdź do strony książki